POSTMODERN HOLYWOOD DEKORU

Postmodernizm bir önceki dönemden kopuş, kuralsızlığın kural, ilkesizliğin ilke olduğu görüş açısını ve yaşam tarzını ifade eder. Tüketim kültürüdür, üretmeden tüketmektir. Dayanaksızdır!

Korumayı değil yıkmayı ve kaynakları hesaplamadan yeniden yapmayı amaçlar. Rant hesabıdır belli bir zümrenin kazanç sağlanmasına yöneliktir. Tarihimizi ve izlerimizi silmeyi hedefleyen bu yenileşme sadece gelir düzeyi yüksek kişilerin kullanım alanı haline gelir.

KANAL İSTANBUL BUHRAN ŞEHRİNE DÖNÜŞTÜR

İstanbul tarihi ve doğal mirası Tarihi Yarımada (Haliç – Galata- Beyoğlu- Boğaziçi), Dünya Miras Listesi sürecindedir.

İstanbul’da 1950’li yıllardan beri nüfus ve sanayi yatırımlarıyla yığılma sonucu kent plansız ve altyapıdan yoksun olarak 10 milyonu aşan nüfusuyla doğal ve tarihi alanları tehdit eden bir duruma gelmiştir. Tarihi Yarımada UNESCO’nun tarihi miras alanıdır. Fakat tarihi dokuyu sürekli tehdit eden kentsel gelişme baskıları bu mirası oldukça zedelemiştir. Tarihi ve kentsel dokuya vurulacak en ufak bir darbe bile İstanbul için her anlamda büyük risktir. İki kıtanın birbirine bağladığı 2500 yıllık tarihi mirasıyla İstanbul dünyada eşi benzeri olmayan bir yere sahiptir. 1970’li yıllarda sit alanı kapsamında korunmaya alınmıştır ve herhangi bir müdahale yasal olarak da suçtur. Son yıllarda kentin ekonomik ve nüfus yatırımlarıyla çekim merkezi haline gelmesiyle bu miras alanları sürekli erozyona uğramış tarihi yapıyı olumsuz yönde tehdit etmiş ve baskı uygulamıştır.

Sit alanlarının gelişi güzel projelerle müdahaleye uğraması ve kentsel dokuyu değiştirecek müdahaleler önlenemez felaketleri de beraberinde getirecektir.

Ekonomik boyutu hangi kaynaktan sağlanacaktır?

İstanbul ve Türkiye için yapılacak en doğru proje kentsel tarihi dokuların korunması ve buna kaynak ayrılmasıdır. Mali kaynaklarımızın ve ülkenin gelişimi için daha çok fabrika ve milli üretim gereklidir. Gençlerimiz için istihdam sağlayacak iş gücümüzü ülkemizde tutacak projelere kafa yormalı, öncelikli olarak tarikat, cemaat ve terör örgütü yapılanmaları yok edilmelidir. Gençlerimiz işsiz, umutsuz ve mutsuz. Gelecek garantileri yok. Ebeveynleri onların geleceklerini düşünmekten yorgun. Sözünü ettiğimiz Amerikan projesi ütopik, plansız bir HOLYWOOD dekorudur! Bu ülke havalarda uçan bu anlamsız emperyal dekoru karşılama lüksüne de sahip değildir!

Sit alanları uzmanı olarak uyarıyorum; felaketlere yol açmadan ve yine kandırıldık demeden bir an önce,

VAZGEÇİN!

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir