Promosyonda yetkili sendika Eğitim Bir Sen ve MEM’nden kaynaklanan eğitimcilerin hali perişanı

Türk Eğitim Sen (TES) Burdur Şube Başkanı ve Kamu Sen İl Temsilcisi Orhan Akın yaptığı yazılı açıklamayla, Milli Eğitim Müdürlüğü binasındaki toplantıda 20 Şubat’ta tamamlanan eğitim çalışanlarının banka promosyonunun tam bir fiyasko olduğunu, yetkili sendika olan Eğitim Bir Sen’in beceriksizliği ve öngörüsüzlüğünün kurbanı olduğunu, eğitim çalışanlarının hem bankaca hem de yetkili sendikaca dikkate alınmadığını ve önemsenmediği ileri sürdü.

Başkan Akın’ın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

Burdur İl Milli Eğitim Müdürlüğü banka promosyon ihalesi 20.02.2023 tarihinde milli eğitim binasında maalesef tam bir fiyasko ile sonuçlandı. Eğitim çalışanları arasında büyük rahatsızlık yaratan bu durum ile ilgili kamuoyuna sendikamız olarak bazı açıklamalar yapma zorunluluğu olduğunu düşünmekteyiz.

Burdur İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile yetkili sendika EĞİTİM BİR SEN Mart 2022 tarihinde YAPI KREDİ BANKASI ile 3 yıllığına 8900 TL tutar ile anlaşılmış ve yine gelişen ekonomik koşullar sebebi ile geçtiğimiz günlerde bu ihale feshedilmiştir. Bu yapılan işlemlerde sendikamızın herhangi bir dahli olmadığı gibi yapılan bütün süreçte sadece yetkili sendika olan EĞİTİM BİR SEN bulunmuştur. Yani imza atan komisyonda da yetkili sendika bulunmuş, yapılan sözleşme detaylarını da aynı şekilde yetkili sendika imza altına almıştır. Bu sözleşmede bulunan fesih durumunda faiziyle geri ödeme maddesi ile 11000 TL ödenecek olması yetkili sendikanın öngörüsüzlüğü sebebiyle promosyon güncelleme ihalesindeki büyük bir engeldir. Bu madde sebebiyle eğitim çalışanlarının masadaki pazarlık gücü etkisiz kalmıştır. 20.02.2023 tarihin de yapılan promosyon ihalesine yetkili sendikanın da bulunduğu komisyon ile başlanmıştır. İhaleye sadece 3 banka (Yapı Kredi, İş bankası ve Halk bankası) katılmıştır. İhale çok uzun sürmemiş ve iş Bankası en yüksek teklifi vermiştir. Ancak verilen teklif günümüz ekonomik koşullarına bakıldığında çok komik bir rakam olmuştur. Bu durumda tabii ki ihale sürecinin

tamamlanması komisyon tarafından kabul edilmemiştir. Ancak bu durum maalesef yine önceki sözleşmede bulunan fesih maddesinden kaynaklıdır.

İhale sürecinin bu şekilde yaşanmasının mevcut maaş müşterisi olduğumuz Yapı Kredi Bankası’nın ihale sürecindeki ciddiyetsiz tutumları etkili olmuştur. Bu durum eğitim çalışanlarının önemsenmediğini göstermiştir. Yine Yapı Kredi bankasının başka illerde ve kendi ilçelerimizde eğitim çalışanlarına göstermiş olduğu tutum ile Burdur merkezde çalışan eğitim çalışanlarına göstermiş olduğu tutum maalesef çok farklıdır. Birkaç ay önce Bucak ilçesinde ihaleyi Yapı Kredi bankası 3 yıllığına yaklaşık 22000 TL ile kazanırken ne değişti ki bu rakam 10 binlere düştü. Ayrıca merkezdeki eğitim çalışanı sayısı, ilçedeki eğitim çalışanı sayısının neredeyse 3 katıdır. Yapı Kredi bankasının eğitim çalışanlarını önemsemediği sadece bu bilgiler ışığında bile ortadadır.

Sonuç olarak bilinmelidir ki eğitim çalışanları yalnız değildir. Yetkili sendikanın bu duruma sessiz kalması bizim de sessiz kalacağımız anlamına gelmez. Yaşanan bütün bu süreçleri yakından takip ettiğimiz bilinmelidir. Siz Eğitim çalışanlarımızın hakkını alıncaya kadar da devam edecektir. Yaşanan gelişmelere bakarak herhangi bir iyileştirme olmaması durumunda her türlü eylem kararını da almaktan çekinmeyeceğimizi söylemek isteriz.

Eğitim çalışanlarının hakkını alıncaya kadar mücadelemiz devam edecektir.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.