QUEER VE BESTEKÂR SOKAK

Seçimlere bir ay kala karı koca arkadaşlardan bir çeşit gösteri olacağını ve oraya gideceklerini duydum. Nedir bu gösteri dedim. QUEER dediler. Queer nedir dedim. Bağışlayın cehaletimi yeni yeni deyimler çıkmış. Hiçbir şeyden haberim yok. Ankara başkentimizin göbeğinde bir  gay strptizcinin soyunarak gösteri yapmasıymış. Bir gay barında oluyormuş. Tabii ki kanım dondu ve bu kelimenin ne anlama geldiğini araştırmaya başladım. Karşıma bir hayli organize, teorisi olan üniversitelerin sponsor olduğu, sempozyumlar yaptığı bir oluşum çıktı. Durumun vahimliğini ve geniş kapsamlı yayılımını görmeye başladım.  Bir çok yayın kuruluşu ve basında da hayli yer almış. Bana tiksinti veren bir gösteriydi gitmedim.  Böyle bir eğlence tarzından ne zevk alınır acaba diye düşündüğüm sırada bu gösteriye katılan ve hemen geri dönen karı koca arkadaştan gelen yorumlara göre bir hayli izdiham olduğu, kalabalığın yollara taştığı ve bir şey göremediklerini söylediler. Eve döner dönmez bu “QUEER” tanımına bir göz attım.

Amerikalıların her şeye doğru isim takıntısının yeni hedefi gay’ler. Zencilere önce negro (zenci), sonra coloured (renkli), sonra black (siyah), şimdi de afro-american (Afrikalı- Amerikalı) denilen ABD’de gay’lerin yeni adı QUEER. (küviir okunur). Boğaziçi Üniversitesi bu konuda bir sempozyum düzenlemiş. Bu sempozyumun sorumlusu Doç. Dr. Işol Baş Batı Dilleri Uzmanı. Bu tanımın Türkiye’ye geç bile geldiğini söylüyor. İş Gay’e kuviir demekle bitmiyor. “QUEER THEORY” nedir onu öğrenmek lazımmış. Aslında bu teori anlaşılmaz ve karışık.  “Queer theory, sadece gay ve lezbiyenlikle ilgili olmayıp bütün sıradışı kişileri içine alıyor. İnsanları kalıplardan sıradışı ilişkilere yönlendirmek. Boğaziçi Üniversitesi bu konunun öncüsü olarak 19- 20 Nisan’da “ QUEER; TÜRKİYE VE KİMLİK” adı altındaki sempozyumla  kimliği olmayan Türk insanına yeni kimlikler kazandırmaya çalışıyor. QUEER aynı zamanda İngilizcede tuhaf, aykırı manasına da geliyor. Queer ne demek?

Bozmak, mahvetmek

Acayip, tuhaf, garip, yadırganan,

Şüpheli, muammalı

Argo kalp, sahte

Argo homoseksüel

Argo bozmak, tesirini bozmak,

Queer fellow

1-Tuhaf herif, tuhaf dost.

Queer The Pitch:

İşini bozmak, planını bozmak.

Querr Teorinin Özellikleri Nelerdir?

Kuir teori ya da Queer Teorisi, 1990’lı yılların başında toplumsal cinsiyet çalışmaları alanında çıkmış olan, kuir çalışmaları kapsayan eleştirel kuramlar literatürüdür. Cinsel yönelim ve toplumsal cinsiyet temelli LGBT+ hareketinin politik, toplumsal, kentsel, ekonomik bağlamlarını inceler.

Heteroseksist düzenin mutlaklaştırdığı cinselliklerin yanı sıra tüm mutlak kimlik tanımlarına karşıdır. Toplumsal cinsiyet sosyolojisinde sıkça karşımıza çıkan bir kuramdır. Kavramsal kökenine bakıldığında politik bir görüşü ve duruşu ifade etmektedir. Kenara itilmiş, dışlanmış ve marjinal görülen cinselliklerin geneli için kullanılmaktadır. Sadece farklı cinsel yönelimler değil, “hizada olmayanlar” ile de ilgilidir. Genel anlamıyla heteroseksüelliğin norm olarak kabul edilmesine karşıdır. Queer teori, kavram olarak lezbiyen, gay, biseksüel, trans sözcüklerinin tümü için kullanılan bir kısaltma değildir. Her LGBT bireyi queer değildir. Heteroseksüel bireyleri içermediğini düşünmek yanlıştır. Queer 1990’lardan günümüze giderek genişleyen uzamı içinde, cinsellik, toplumsal cinsiyet ve cinsel arzu terimleri ekseninde tartışmalar üreten, bu tartışmaları bu üç alanın da dışına taşıyarak, sanat ve toplum gibi daha geniş bakış açıları içinde değerlendiren kuramsal bakışın adı olmuştur. Post yapısalcı yaklaşımdan beslenen, gey ve lezbiyen çalışmalar bağlamında dönüşen “gueer” Türkçede düşünsel üretimi besleyen bir alan haline geliyor. Sempozyumda konuşmacı Melek Göregenli bu bağlamda BELLEĞİ tanımlayarak; “Bellek dediğimiz şey geçmişe dair değil, süreğen bir şeydir, dönüştürülebilir, queer mekan yaratılabilir” buyurmuştur! Bu bağlamda, queer mekanı, cinsel yönelimi dolayısıyla marjinalleştirilmiş bireylerin heteronormatif sosyal yapıdan korunmak üzere sığındığı kentsel dolaplar olarak görürler. Bu yaklaşımı izleyen çalışmalardan bazıları da özellikle erkek eşcinsel bireyler tarafından sıklıkla kullanılan sauna, hamam, bar, sinema, park gibi kentsel kamusal mekanları, queer mekan kategorisinde görmeyi tercih eder. (Örnek: Ferzan Özpetek Hamam filmi.)

Özetle Türkçesi üniversiteler ve sivil toplum örgütü faaliyetlerimle senin AİLE YAPINI, KÜLTÜREL ÖZELLİKLERİNİ, DEĞERLERİNİ, SÜLALENİ, ECDADINI, TARİHİNİ, GEÇMİŞİNİ, GELMİŞİNİ SİLİP ATACAĞIM. BUNU DA SENİN YETİŞTİRDİĞİN HOCALARINLA YAPACAĞIM DİYOR. Aile yapısını bozacak, bu tarz akımları özgürlük ve demokrasi adı altında devreye sokarak, çocuklarımızı alçakça bir sistemle esir almaya çalışan küreselci oyunlar ve planlar örgütlü bir şekilde tam gaz devrede. Bunlara NETFLIX gibi yayın organları da destek veriyor.

Bu seçimler TÜRK TARİHİ ve GELENEKSEL AİLE YAPIMIZA müdahale etmek isteyenlerle MİLLİLER arasında geçecektir. Herkes oyunu görsün. BİZ OYUNU BOZDUK BOZACAĞIZ. PROVAKASYONLARA GELMEYELİM.

BU ÜLKEDE Z KUŞAĞI DİYE BİR ŞEY YOKTUR YÜCE TÜRK GENÇLİĞİ VARDIR! ATATÜRK BU GENÇLİĞİ TÜRK GENÇLERİNE EMANET ETTİ. KİMLİKSİZ VE KİŞİLİKSİZ NE OLDUĞU BELİRSİZ Z KUŞAĞINA DEĞİL.

HERKESE BARIŞ VE SÜKÛNET İÇİNDE BİR SEÇİM DİLERİM.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.