Rotası değişen CHP’de sular durulmuyor

Baykal parti kuruyor

Sabah gazetesi yazarı Mahmut Övür, gündeme bomba gibi düşen bir iddia ortaya attı. Eski CHP Genel Sekreteri Mehmet Sevigen’le görüştüğünü söyleyen Övür, Deniz Baykal’ın kızı Prof. Dr. Aslı Baykal’ın siyasete döneceğini ve parti kuracağını ileri sürdü.

2014 yılında Silivri duvarlarının yıkılmasından ve demir dağları eritilerek Ergenekon’dan çıkışla birlikte başlayan yeni siyasi durum son zamanlarda iyice ivmelendi. Bir yandan ABD Başkanı Baydın’ın başlattığı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı seçimle devirme siyasetinin ateşi içerideki rol kapıcılarca harlanırken siyasi partilerde ve ülkedeki sınıfların ilişkilerinde derin değişiklikler yaşanıyor. Herkes konumunu yeniden belirlerken siyasi partiler de dokuz doğuruyor.

Bu kapsamda Ana Muhalefet Partisinin üçüncü doğumunun yolda olduğu haberleri gelmeye başladı.

Sabah gazetesindeki köşesinde yazan Mahmut Övür, Mahmut Sevigen’in ve çevresinin CHP’nin değişen rotasına itiraz ettiğini yazdı. Son dönemde eski CHP milletvekilleri, il başkanları, meclis üyeleri ve Anadolu’daki CHP yöneticileri arasında telefon trafiği olduğunu ifade eden Övür, Aslı Baykal’ın ilk olarak Anadolu’yu dolaşacağını yazdı.

Mahmut Övür Sabah’taki bugünkü köşe yazısının başlığı “İkinci Baykal sahaya iniyor.”

İşte Mahmut Övür’ün yazısı!

Dışarıdan siyaseti dizayn etme hamlelerine paralel erken seçim baskıları yoğunlaşırken, içeride de hareketlilik sürüyor.

Özellikle ana muhalefet partisi CHP içinde yeni arayışlar birbirini izliyor. Muharrem İnce ve Mustafa Sarıgül’den sonra yeni bir siyasi yolculuk daha başlıyor. Geçen yıl “Parti kuruyor” diye haberleri çıkan eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın kızı Prof. Dr. Aslı Baykal artık sahaya iniyor.

Aslı Baykal’ın bu noktaya gelişinde kuşkusuz Kılıçdaroğlu yönetiminin son dönemde giderek netleşen yerli ve küresel “dostlar” siyasetinin katkısı büyük.

Bu konuda hassasiyetiyle tanınan eski bakan, eski CHP Genel Sekreteri Mehmet Sevigen’in başını çektiği bir grup, ısrarla Deniz Baykal ismi etrafında CHP’nin değişen rotasına itiraz ediyor ve bir çıkış yolu arıyordu. Sevigen ve arkadaşlarına göre Baykal, CHP’nin kuruluş felsefesiyle örtüşen “milli” bir isimdi ve hem Türkiye’nin hem de CHP’nin yaşadığı derin küresel kuşatma ancak bu isimle aşılabilirdi.

Sevigen uzun bir süre bu düşüncesinde ısrar edince konu siyaset kulislerinde konuşulmaya başladı, hatta o günlerde basına da “Baykal’ın kızı parti kuruyor” diye yansıdı. Ancak babasının rahatsızlığı döneminde yanından hiç ayrılmayan Aslı Baykal, ilk başlarda bu yaklaşıma sıcak bakmıyor, yapılan baskıları “Bir bölen” olmamak için reddediyordu.

Son birkaç gündür tam tersi haberler geliyor. Eski CHP milletvekilleri, il başkanları, meclis üyeleri, hatta Anadolu’daki CHP yöneticileri arasında inanılmaz bir telefon ve mesaj trafiği yaşanıyor. Ve herkes birbirine şu mesajı atıyor: “Aslı Baykal siyasete giriyor.”

Durumu, süreci yakından bilen Sevigen’e sordum:

“Evet, böyle bir hazırlığımız var ve Aslı Baykal’la birlikte Anadolu’yu dolaşacağız.”

Bir anlamda, öncelikle pandemiye ve ekonomik sıkıntılara rağmen oyunu artıramayan, halka umut veremeyen, sürekli “kendi öz evlatlarını bertaraf eden” CHP yönetiminin halkta, daha doğrusu gerçek CHP’liler nezdinde nasıl bir algısı olduğu ölçülecek.

Sevigen’e göre bu sadece “halkla muhabbet” yolculuğu ama şunu da ekliyor:

“Atatürk’ün partisini kimselere de yem etmeyeceğiz, CHP sahipsiz değil.”

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir