Sagalassos erkeği ve kadınının yüzü canlandırıldı

Artık Antik Sagalassos erkeği ile kadını tam bir yüze sahip

Ağlasun’daki Antik Kent Sagalassos’ta iki mezarda bulunan biri Romalı diğeri Bizanslı kadın ve erkeğin yüzleri artık gerçeğe çok yakın bir şekilde rekonstrüksiyonu yapıldı. 3’ncü yüzyılda yaşamış Rhodon adı verilen Romalı bir adam ile 11’nci-13’ncü yüzyıllarında yaşamış Eirene adı verilen Bizanslı bir kadına ait iskeletlerden hareketle uzun bir çalışma sonucu bu insanların yüzleri yüzde 75 gerçeklikle canlandırıldı.

Arkeofili adlı arkeoloji internet sitesinde Erman Ertuğrul’un yayınladığı bir yazıda belirttiği gibi, araştırmacı ve kazıcıların 30 yılı aşkın süredir incelenen Antik Kent’teki Sagalassos erkeği ile kadınının yüzü yeniden canlandırıldı. Artık Sagalassos Arkeolojik Araştırma Projesi tam anlamıyla bir “yüze” sahip.

Araştırmacılar, iskelet kalıntılarına dayanarak, burada yaşamış iki insanın yüzünü yeniden canlandırdı. Bu yüzlerden biri 3’ncü yüzyılın başlarında yaşamış Romalı bir adama, diğeri ise 11’nci-13’ncü yüzyıllar arasında yaşamış Bizanslı bir kadına ait.

GÜZEL EİRENE VE YAKIŞIKLI RHODON

Araştırmacılar, bu insanların gerçek isimleri bilinmediğinden, erkeğe “Rhodon” ve kadına “Eirènè” adını koydu.

Sagalassos Arkeolojik Araştırma Projesi’nin direktörü Profesör Jeroen Poblome, “her zaman Sagalassos’taki günlük yaşamın daha iyi bir resmini oluşturmaya istekli oldum” diyor.

SAGALASSOS ARAŞTIRMASI,

SIRADAN ERKEK VE KADINLARIN HAYATLARINA ODAKLANDI


Profesör Jeroen Poblome (ortada) ve PhD Sam Cleymans, Sagalassos
sakinlerinin yüzlerini yeniden yapılandırdı. C: KU Leuven – Rob Stevens

Prof. Poblome, arkeologların “genellikle ilkler, en büyükler, en güzellere saplantılı” olduklarını, ancak kendi araştırmalarının, “sıradan erkeklerin ve kadınların hayatlarına odaklandığı”nı, “bu yüz rekonstrüksiyonların (yeniden yapım), bu yaklaşıma mükemmel bir şekilde uyduğu”nu ifade etti.

ÖNCE İSTANBUL’DA SONRA BURDUR’DA

25 Mayıs’tan itibaren yüz rekonstrüksiyonları Leuven’deki Üniversite Kütüphanesi’ndeki bir aylık sergide sergilenecek.

Sergiden sonra Rhodon ve Eirènè’nin anavatanlarına geri dönme zamanı gelecek.

Profesör Poblome’ye göre “yüzler tarihsel bağlamlarına ait.”

Profesörün belirttiğine göre, “Sonbaharda, İstanbul’da büyük bir Sagalassos sergisi olacak ve ardından Burdur müzesinde yüzler kalıcı sergiye yerleştirilecek.”

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir