Sağlıkta şiddet durmuyor

Trabzon Karadeniz Teknik Üniversitesi KTÜ) Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi’nde doktora hasta yakını maganda saldırısı

Trabzon’da Karadeniz Teknik Üniversitesi KTÜ) Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi’nde tedavi edilirken hayatını kaybeden akciğer kanserli Kovid19 hastasının yakınları, Kovid19 servisini basarak oksijen tüpüyle doktoru kovaladı. Gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan zanlılar daha sonra saldırıya uğrayan doktor olayı Twitter hesabından paylaşınca yeniden gözaltına alındı. Doktor, “evime, aileme sağ sağlam dönebilecek miyim bilmiyorum. Korkuyorum duyuyor musunuz beni?” diye feryat eden tivitler atıyor. 10 bin km’den hasta getirebilen Sağlık Bakanlığı ve terör örgütlerini yelere seren İçişleri Bakanlığı 3-5 magandanın hakkından gelip sağlıkta şiddeti önleyemiyor.

Ülkemizde sağlık sisteminde şiddet olayı kanayan bir yara durumunda.

Adalet Bakanlığı’ndaki Denetimli Serbestlik uygulaması, birçok suçlarda 5 yıla kadar hapis cezası verilmemesi gibi yasalardaki caydırıcılığı zayıflatan uygulamalar ülkemizi şiddet cenneti haline getirdi. Asayişi ve kamu düzenini etkiledi.

Sağlıkta Şiddete Yasası ihdas ediyorlar.

Ama sağlıkta şiddet artarak devam ediyor.

Hele bugünlerde, hudut boylarındaki Mehmetçiklerimize gösterdiğimiz sevgi halesini “sağlık kahramanlarımız” diye bağrımıza bastığımız sağlık elemanlarını, Kovid19 karşısında canlarını hiçe sayan doktorlarımızı, hemşirelerimizi, tüm sağlık çalışanlarımızı koruyamamak kamuoyunda kaygı uyandırmaktadır.

Trabzon Karadeniz Teknik Üniversitesi KTÜ) Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi’nde tedavi gören akciğer kanser olan kovid19 virüslü bir hastanın yakınları, yoğun bakım servisini basarak eline geçirdiği oksijen tüpüyle Doktor Esra Ersöz Genç’e saldırarak kovalıyor.

Polis gelene kadar Kovid19 servisini savaş alanına çeviren saldırganlar gözaltına alındıktan bir süre sonra serbest bırakılıyor.

Ancak yerel basındaki son dakika haberine göre, Doktor Esra Ersöz Genç, durumu başta Sağlık Bakanı Fahreddin Koca ve İçişleri Bakanı Süleyman soylu olmak üzere birçok yetkili şahsı etiketleyerek yaşadıklarını Twitter hesabından anlattı.

Bunun üzerine doktora saldıran şahıs hakkında tekrar gözaltı kararı verildi.

Saldırgan emniyette verdiği ifadede “doktora fiziksel bir saldırım olmadı. Babamın öldüğü haberi üzerine sinir krizi geçirdim. Babamın ölüm nedeniyle ilgili bazı sorularımız oldu, bunun üzerine gerginlik yaşandı. Öfkeme mani olamadım. Doktora saldırım olmadı” dedi.

İşte Doktor Genç’in tivitleri!

Bu sabah Covid servis nöbeti devraldığımda entübe (solunum cihazına bağlı) kalbi iki defa durmuş masajla dönmüş akciğer kanseri bir hasta devraldım. Daha sonra hasta yakınlarına hastanın durumu hakkında Bilgi verdim.

Hastanın kalbi gün içinde birçok kez durdu, kalbi tansiyon oluşturamıyor, hiçbir uyutucu ilaç almadığı halde kendi kendine soluyamıyordu. Bir taraftaki ciğeri tamamen alındığı için ciğerine tüp takıldı. Hastanın kalbi son bir defa daha durdu. Tüm müdahalelere rağmen

Kurtarılamadı. Olay da burada başladı. Önce zorla kapalı servise girmeye çalıştılar, kapılar camlar kırıldı güvenlik ile beraber ben kapının dışında hırpalandık (elimdeki kesikler bu arada oldu sanırım) sonra servisin iç kapısını da zorla açarak 5 kişi içeri daldılar.

Bizim tulumlarla maskelerle girdiğimiz servise ellerini kollarını sallayarak girip sağa sola tekme atarak vefat eden hastanın başına geçtiler… İçlerinden biri eline oksijen tüpünü alıp bizi kovalamaya başladı… O tüpü bize takacakmış, polis geldiğinde öyle diyordu.

Beni servisten nasıl çıkardılar bilmiyorum. Benim yaşadığım Şok, adli muayenem, pansumanım, ifade vermem şahsın gözaltı süresinden uzun tuttu… Şimdi bu adam dışarıda… #SağlıktaSiddetYasası çıktı diyorlar… Ben kendimi güvende hissetmiyorum. Bir dahaki nöbette ne olacak?

Evime, aileme sağ sağlam dönebilecek miyim bilmiyorum. Korkuyorum duyuyor musunuz beni?

[3d-flip-book mode="thumbnail-lightbox" urlparam="fb3d-page" 
id="12654" title="false" lightbox="dark"]
Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir