Sakatlar Federasyonu temsilcilerinden seçime yönelik engelli eleştirisi

SAYILI GÜN KALDI

Değerli okurlar 31 Mart seçimleri kapıya dayandı sayılı gün kaldı. Peki engelli vatandaşlar oylarını rahat kullanabilecekler mi? Bu soru oldukça zor bir cevapları barındırıyor. Geçen yazımızda görme engelli arkadaşlarımızın çok ihtiyacı olan şablonların YSK tarafından karşılanmadığına değinmiştik.

YAPILARIMIZ

Bu gün de yapıların erişilebilirliğinden dem vurmak istiyoruz.

Oy kullanılacak yapıların yani (okulların) erişilebilirliği nerdeyse yok denecek kadar az. Erişilebilirlik İzleme ve Denetleme Komisyonunun erişilebilir bulduğu yerler genelde tek katlı köy kasaba okulları. Zaten buradaki okullar tek katlı ve düz girişli olan yerler.

Merkezdeki okullara ise özellikle çok katlı okullardır. Buralarda ise erişilebilirlik maalesef ya sıfır, ya da sıfıra yakın. Nerdeyse engeli yok gibi görünen yerlerde tekerlekli iskemlelerin takılacağı ya çıkıntılar var ya da eşikler var. Fiziki mekanların ve alanların bu durumu karşısında engellilerimiz kendi başına rahat bir şekilde en doğal hakkı olan oy kullanma hakkını tek başına kullanamıyor.

DENETİM Bİ HABER

Engelliye bir mükafaat gibi lanse edilen yasal haklarımızı kullanamadığımız durum ile ilgili en büyük suç veya kusur, binaların yapımında veya yapıldıktan sonra DENETLEYEN MEKANİZMALARDADIR. Adı üstünde denetim… Ama denetleyenlerin bile neyi denetlediklerinden Bİ HABER haber oldukları ülkemizde insana verilen değer maalesef gözler önündedir.

SİYASİLER-VAAD

Siyaset denilen şey de sadece siyasilerin VAAD vermek olarak anladıkları bir toplumda yaşadığımız sürece hiç bir şeyin düzeleceğine inanmıyoruz…

KALİTELİ YAŞAM

Umarız siyasiler çok geç olmadan siyasetin çok ince bir iş olduğunu ve bu işin sadece VAAD verip geri çekilmek olmadığını anlarlar daha yaşanılır, engelsiz, kaliteli yaşam standartına kavuşmuş şehirler umuduyla hoşça kalın. Sağlıklı kalın…

Günsel Altuğ & M. Yavuz Kaya

Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Asil Üyeleri

KİTABIM: “ATA ETİ, İTE OTU!”

[3d-flip-book mode="thumbnail-lightbox" urlparam="fb3d-page" 
id="12654" title="false" lightbox="dark"]
Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir