SEÇMENİN YARISINDAKİ KARAR DEĞİŞİKLİĞİ

MAK Danışmanlık Türkiye Gündemi araştırmaları yapıyor her ay.

Son araştırmasını yayınladı; çok çarpıcı ve siyaset bilimi kapsamında çok öğretici yanları var.

Soru basit ve klasik…

24 Haziran’da oy kullanmış seçmene sorulmuş.

“Yarın bir seçim olsa 24 Haziran’da oy verdiğiniz partiye göre oy tercihiniz değişecek mi?”

Seçmenin bu soruya verdiği cevaba göre, seçmen-parti bağlarının gevşediği ve çözülmeye başladığı anlaşılıyor. Zihinlerde büyük değişim var. Kartların yeniden karıldığı anlaşılıyor. İnsanlar yeni arayışlara girmiştir. Böyle durumlar sürprizlere gebedir. Büyük altüstlerin yaşandığı dönemlere özgü gelişmelerdir. Türkiye’nin Atlantik’ten kopup Avrasya yolculuğu sürecinin bir sonucudur.

MAK Danışmanlık Ocak ayı anketine göre, 24 Haziran’da oy verdiği partiye tekrar oy vereceğini söyleyen seçmen oranı yüzde 51’dir. Bu 2020 Kasım ayı araştırmasında yüzde 58’miş. Siyasi parti liderlerinin dikkatini çekmiş midir bilinmez ama 7 puanlık bir düşüş muazzam bir gelişmedir ve durağan değil ilerleyen bir süreçtir.

SEÇMENİN YARISINDA KARAR DEĞİŞİKLİĞİ VAR

Geriye kalan yüzde 49’un yüzde 29’u farklı bir partiye oy vereceğini, yüzde 20’si kararsız olduğunu söylemiş. Neredeyse yarıya yakın bir seçmen kitlesi 24 Haziran seçimlerine göre kararını değiştirmiş durumda. 2020 Kasım ayındaki ankette bu oran ise yüzde 21’di. Burada 8 puanlık bir yükselme bulunmaktadır. Kararsızlar, gittikçe büyüyor ve iki ana büyük partinin oy oranına yaklaşıyor.

Uzmanlar bu gelişmenin yeni bir durum olduğunda birleşiyor.

Politika düzleminde insanlar memnuniyetsiz…

BU YENİ BİR DURUM

Anketler, hem siyasi iktidar hem de muhalefet mevzilerinde üyelerin partilerinden memnun olmadıklarını, arayış içine girdiklerini gösteriyor. Partilerde büyük sorunların olduğu, zaman zaman patlamalardan da anlaşılıyor. Hem siyasi iktidar, hem de ana ve yavru muhalefet ikiz, üçüz durmadan doğuruyor. Arkası da geleceğe benziyor. Cumhuriyet tarihinde böyle bir durum yaşanmadı.

Seçmenin tercihini etkileyen ve değiştiren şartların başında, Kovid19 salgının kamçıladığı ekonomik kriz ve beraberinde gelen büyük işsizlik, enflasyon gelmektedir. Bu süreci, Türkiye’nin stratejik Avrasya yolculuğu ve bu yolculukta partilerin izlediği politikalar ivmelemektedir.

ÜÇ PARTİ BARAŞI AŞABİLİYOR

MAK Danışmanlık Ocak ayı araştırmasına göre, “yarın seçim olsa oyunuzu hangi partiye verirsiniz?” soruna verilen cevaptan elde edilen oranlara göre, sadece üç partinin barajı aşabildiği görülüyor. Yüze 35,6 ile AK Parti, yüze 24,9 ile CHP ve yüzde 13,6 ile İYİ Parti barajdan paçayı sıyırıyor. HDP, MHP baraj altı görünüyor.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir