“Şeker şerefimizdir, vatanımızdır; sattırmayız”

Mehmetçik Afrin’de Zeytin Dalı Harekâtı’yla ABD’nin “kara gücüm” dediği PKK/YPG’nin terör koridorunu dağıtmak için vatan savaşı verirken, iç cephede AK Parti Hükümetinin satmaya kalkıştığı Atatürk’ün “kale” dediği, işçilerin “vatan” diye tarif ettiği Burdur Şeker Fabrikası’nın özelleştirilmesine karşı bugün Demokrasi ve Özgürlük Meydanı’nda Burdur halkı mitingde buluşarak, “Burdur Şeker Fabrikası namusumuzdur, onurumuzdur, şeker vatandır, vatan satılmaz” diye haykırdı.

VİDEO GELECEK

Burdur halkı, Mehmetçik Afrin’de Zeytin Dalı Harekâtı’yla ABD’nin “kara gücüm” dediği emperyalist piyonu PKK/YPG’nin oluşturmaya çalıştığı terör koridorunu dağıtmak için vatan savaşı verirken, iç cephede AK Parti Hükümetinin satmaya kalkıştığı Atatürk’ün “kale” dediği, işçilerin ve vatanseverlerin “vatan” diye tarif ettiği TÜRK Şeker’in 14 fabrikasından biri olan Burdur Şeker Fabrikası’nın özelleştirilmesine karşı bugün Demokrasi ve Özgürlük Meydanı’nda mitingde biraraya geldi ve “Burdur Şeker Fabrikası namusumuzdur, onurumuzdur, şeker fabrikaları vatandır sattırmayacağız vatan satılmaz” diye haykırdı.

Mitinge başta Şeker İş üyesi işçiler, pancar yetiştiricileri, kitle örgütü yönetici ve üyeleri ile vatandaşlar katıldı.

Mitingde CHP Genel Başkan Yardımcısı Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, Afyon Milletvekili Burcu Köksal, Sivas Milletvekili Ali Akyıldız, Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Isparta Milletvekili İrfan Bakır, Kırklareli Milletvekili Turabi Kayan, Muğla Milletvekili Nurettin Demir, Denizli Milletvekili Melike Basmacı, PM Üyesi Gamze Taşçıer, Milletvekili Mehmet Göker, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Şeker İş Sendikası Başkanı Mustafa Onay, Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği (DSYMB) Başkanı Kamil Özcan, Köy Koop Genel Başkanı Yakup Yıldız, Veteriner Hekimler Odası (VHO) Başkanı Veteriner Hekim Kazım Üstüner, İYİ Parti İl Başkanı Osman Kurt ve partililer, Saadet Partisi Süleyman Arslan ve partililer, Vatan Partisi İl Başkanı İbrahim Kılınç ve partililer mitinge katılarak destek verdiler.

Mitingde CHP İl Başkanı Osman Gök, Şeker İş Başkanı Mustafa Onay, Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, CHP Burdur Milletvekili Dr. Mehmet Göker ve CHP Milletvekilleri adına CHP Genel Başkan Yardımcısı Malatya Milletvekili Veli Ağbaba birer konuşma yaptı.

CHP İl Başkanı Osman Gök yaptığı konuşmada, “Cumhuriyetimizin kazanımlarından ve ulusal değerlerimizden biri olan Şeker Fabrikaları özelleştirmesine dur demek için buradayız. Bizlere Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün mirası olan Şeker Fabrikaları köylümüzün, çiftçimizin, nakliyecinin, besicinin geçim kaynağı Şeker Fabrikamıza sahip çıkacağız. Sattırmayacağız. Sonuna kadar direneceğiz. Sizlere soruyorum hangi sebepten dolayı bu şeker fabrikalarını satıyoruz. Fabrikanın satılabilmesi için zarar etmesi lazım ya da başka bir nedeni olması lazım. Bunun hiçbir gerekçesi yoktur. Ülke ekonomisi, bağımsızlık ve halkın sağlığı için şeker fabrikamızın kamuda kalması şarttır. Bize şeker diye sunulan nişasta bazlı şekerin yani zehrin yasaklanması bir zorunluluk” dedi.

Burdur Şeker Fabrikası’nın satılmasının yalnızca Şeker işçilerine ve pancar üreticilerine değil, nakliyeciler, besiciler başta olmak üzere tüm Burdur esnafına ve Burdur ekonomisine darbe vuracağını dile getiren Şeker İş Burdur Şube Başkanı Mustafa Onay, “biz şeker işçileri olarak üzerimize düşeni yapmaya çalışıyoruz. Başta pancar üreticileri olmak üzere Burdur’u, Burdur halkını Şeker Fabrikamıza sahip çıkmaya çağırıyoruz” dedi.

Burdur Şeker Fabrikası’nın zarar etmesinin söz konusu olmadığına belirten Onay, “Şeker Fabrikası demek üretici demek, besici demek, toprak demek, çiftçi demek, vatan demek. Öyleyse biz şeker fabrikasına sahip çıkarak vatanımıza sahip çıkıyoruz. Şeker Fabrikası vatandır vatan satılmaz” diye konuştu.

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz yaptığı konuşmada, “Şeker Fabrikası kristal şeker demektir, nakliyeci, çuval, çapacı, ön avans, çarşıdaki esnafa kaynak demektir. Biz Şeker Fabrikası’na 1955 yılında dedelerimizin verdiği arazilerle, köylerden toplanan yumurtalarla sahip olduk. Bu fabrikalar halkındır. Eğer satılması düşünülüyorsa, zarar ediyorsa verin kooperatiflere, verin Burdur Belediyesi’ne, verin Burdur halkına işletsin. Bu şehirde hayvancılığı geliştiren, tarımı öğreten, bu şehirde nakliyeciliği birleştiren bu şehirde ticareti geliştiren en büyük Cumhuriyet kazanımdır. Gayri siyasi söylüyorum, inanın bütün kalbimle söylüyorum bu fabrikaya yediden yetmişe herkes sahip çıkmalı. Eğer yarın fabrika satılır ve 5 yıl sonra işlevi biterse Burdur gerçekten birilerinin söylediği gibi kasaba olur. Biz Cumhuriyet öncesinde de var olan bu kente sahip çıkmak zorundayız. Fabrikamıza sahip çıkmak zorundayız. Yediden yetmişe herkesin olan bu fabrikaya hepimizin sahip çıkması gerekir” diye konuştu.

Milletvekili Dr. Mehmet Göker de konuşmasında, “bir çağrımızla Burdur’un can damarı Şeker Fabrikamızı sattırmamak için bizlere ses olmaya gelen sayın milletvekillerime yürekten teşekkür ediyorum. Şeker Fabrikası işçinin, üreticini, nakliyecinin kısacası Burdur’un ekonomisi olduğu için herkesi buna destek vermeye çağırdık. Çağrımıza karşılık sadece ve sadece iktidar partisinden gelmedi. Dedi ki iktidar partisinin il başkanı biz şeker fabrikasının özelleştirilmesinden yanayız. Biz satılmasından yanayız. Bu anlamda bize destek olan İyi Parti’ye, Saadet Partisi’ne, Vatan Partisi’ne, hepsine yürekten teşekkür ediyorum. Sivil Tolum Kuruluşlarıyla birlikte bu onurlu mücadeleyi kazanacağız. Ben Şeker Fabrikası’ndan emekli olmuş bir işçinin çocuğuyum. Az önce başkanımın ifade ettiği bilgilere birkaç şeyde ben ifade etmek istiyorum. Şeker Fabrikası sadece rant değildir. Şeker Fabrikası hasta olduğunda sigortadır, Şeker Fabrikası aç kaldığında sofrandaki aştır, Şeker Fabrikası bu toplumun içindeki barıştır ve biz sonumuza kadar, sonuna kadar Fabrikamızı özelleştirmemek adına mücadeleye devam edeceğiz” değerlendirmesinde bulundu.

MİLLİLİK LAFLA OLMUYOR; AFRİN’DE NE KADAR

MİLLİ DURUŞ ÖNEMLİYSE ŞEKER’DE DE MİLLİ DURUŞ ÖNEMLİ

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba ise yaptığı uzun konuşmada, “bir tek sloganımız var. ‘Şeker vatandır, vatan satılmaz.’ Gittiğimiz her yerde görüyoruz şeker fabrikalarının önünde bir milli ittifak kurulmuş durumda. Bu ittifakın adı ‘Şeker İttifakı’… Burada işçilerimiz var. Sadece CHP’li, Saadet Parti, İyi Parti yok. Burada MHP’ye oy veren kardeşlerimiz de var. Burada biliyorum ki bu meydanda AKP’ye oy veren kardeşlerimizde var. Millilik lafla olmuyor. Hani diyorlar ya, Afrin’de bir milli duruş göstermemiz lazım; öncelikle Afrin’de en son şehit olan kardeşlerimizi anıyoruz. Afrin’de ne kadar milli duruş önemliyse şekerde de milli duruş önemli” şeklinde ifade etti.

MİLLİYSEN, YERLİYSEN, GEL MİLLİ

BİR DURUŞ GÖSTER; ŞEKER FABRİKALARINA SAHİP ÇIK!

Burdur Özgürlük Meydanı’ndan hükümete çağrı yaptıklarını belirten Ağbaba, “milliysen, yerliysen gel milli bir duruş göster şeker fabrikalarına sahip çık. Şeker Fabrikası özelleştirilmesi diğer özelleştirmelere benzeyebilir ama bugünkü yaşadığımız tablo bize umut veriyor. Tekel özelleştirilirken Burdur esnafının, Malatya esnafının sesi çıkmamıştı. Sümerbank özelleştirilirken de vatandaşların sesi çıkmamıştı. Ama görüyoruz ki geçmişten ders aldık. Şeker Fabrikaları özelleştirilirken herkes ayağa kalkıyor. Başta ayağa kalkan şeker işçilerine, şeker emekçilerine teşekkür ediyorum. Şeker Fabrikalarının özelleştirilmesi ortaya çıktı. Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu talimat verdi. 20 milletvekili arkadaşımızla beraber Türkiye’yi dolaşıyoruz. Diyoruz ki bu mesele bir parti meselesi değildir. Bu mesele bizim meselemiz değildir. Bu mesele Türkiye’nin meselesidir” dedi.

Ağbaba konuşmasına şöyle devam etti:

ŞEKERİ SATMAK BURDUR’U SATMAKTIR; ŞEKER’İ SATAN VATANI DA SATAR

“Şekeri satmak sadece Şeker Fabrikası’nı satmak değildir. Şekeri satmak Burdur’u satmaktır. Şekeri satmak Anadolu’yu, Türkiye’yi satmaktır. Şekeri satan vatanı satar. O nedenle diyoruz ki şekeri savunmak, vatanı savunmaktır. Şekere sahip çıkmak vatana sahip çıkmaktır. Şeker Fabrikası nedir? Şeker Fabrikası Cumhuriyet’tir, Anadolu’dur.”

ŞEKER FABRİKALARININ SATILMASININ

ARKASINDA AMERİKALI ÇOK ULUSLU ŞEKER ŞİRKETLERİ VAR

Şeker fabrikalarının satılmasının perde gerisinde Amerikalı çok uluslu şeker şirketlerinin bulunduğunu ileri süren Ağbaba, “geçtiğimiz haftalarda ABD Dışişleri Bakanı’yla AKP Genel Başkanı üç buçuk saat görüşme yaptı. Bakın dikkat edin bizim tarihimizde böyle bir görüşme yoktur. Orada kimse yok sadece Dışişleri Bakanı tercümanlık yapıyor. Buradan iddiayla söylüyorum ne Afrin konuşuldu ne YPG, ne PYD ne de Suriye konuşuldu. Konuşulan şey bu toprakların milli fabrikası Şeker Fabrikalarının satışıydı. Aylardan beri Amerikan Firmaları buraya gözlerini dikmişler. Hani yerli diyoruz ya bundan daha yerli bir şey var mı? Bu şeker pancarı Burdur’da üretiliyor. Bu işçiler üretiyor. Ellerinde Türk bayraklarıyla tulum giyen işçiler nereli? Burdurlu. Kamyoncu nereli? Burdurlu. Hayvancı nereli? Burdurlu. Bundan daha milli, yerli bir şey olabilir mi? Buna sahip çıkmayanlar milli değildir. Bunu satanlar gayri millidir. Gayri yerlidir. Eğer burada Şeker Fabrikası varsa sadece 300-500 kişinin geçimini sağlamıyor. Burdur’u ayakta tutan şey Şeker Fabrikasıdır. Eğer buna sahip çıkmazsanız bilin ki kepenklerinizi kapatacaksınız” diye konuştu.

ŞEKER FABRİKAALRININ SATIŞININ İPTALİ,

CAM FİLTRESİ YASAĞININ, KAZA SİGORTASI ZAMMININ

GERİ ALINMASI GİBİ İPTALİ SÖZKONUSU OLABİLİR; YETER Kİ MÜCADELE EDELİM

Veli Ağbaba, şeker fabrikalarının alıcılarının şimdiden belli olduğunu, şeker fabrikalarının yandaş firmalara peşkeş çekileceğini, bunun yanında fabrikaların satılmasının arkasındaki asıl gücün, nişasta bazlı şeker (NBŞ’i) üreten büyük Amerikan firmaları olduğunu, ABD Dışişleri Bakanı’nın Erdoğan’la 3,5 saatlik görüşmesinde, şeker fabrikalarının satışının konuşulduğunu iddia ederek  “ama bütün bunlara rağmen, otomobil camlarının filtrelenmesi yasağı nasıl geri alındıysa, kaza sigortaları zammı nasıl iptal edildiyse, şeker fabrikalarının satışı da iptal edilebilir, satış durdurulabilir, yeter ki biz Türkiye’nin her yerinde Şeker fabrikalarımıza sahip çıkalım. Biz Genel Başkanım Kılıçdaroğlu’nun talimatıyla, bütün Türkiye’yi dolaşıp şeker fabrikalarının satılmaması için çalışıyoruz. Burdur Şeker Fabrikası’na siz sahip çıkın, yürüyüş yapın, biz en önde yürüyeceğiz, işgalse işgal önce biz varız, yeter ki siz sahip çıkın fabrikanıza biz söz veriyoruz hep yanınızda olacağız” dedi.

VİDEO-1

VİDEO-2

VİDEO-3

VİDEO-4

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir