Burdur Onur Günü için yürüdü

Cumhuriyet’imizin banisi, Türk Milleti’nin yaratıcısı,

büyük devrimci Mustafa Kemal Atatürk’ün Burdur’a gelişinin

88’nci yıldönümü, çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Büyük devlet adamı, müstesna komutan, İstiklal Savaşı kahramanı, Cumhuriyet’imizin banisi, Mazlum Milletlerin öncüsü, Türk Milleti’nin yaratıcısı, büyük devrimci Mustafa Kemal Atatürk’ün Burdur’a gelişinin 88’nci yıldönümü, çeşitli etkinliklerle kutlandı.

VİDEO GELECEK

 

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Burdur’a ilk giriş yaptığı yer alan Çatalpınar’da toplanan Burdur halkı, Gazi Caddesi boyunca yürüyüşe geçerek Cumhuriyet Meydanı’nda halk oyunları, çelenk sunma, İstiklal Marşı söyleme ve saygı duruşuyla devam etti.

Mustafa Kemal Atatürk’ün Burdur’a ayak bastığı Çatalpınar Kavşağı’ndan başlayan yürüyüşe Vali Şerif Yılmaz, Garnizon Komutanı Hakan Tutucu, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, CHP’li Milletvekilleri ve PM Üyeleri, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Nadir Yağcı, Burdur Barosu Başkanı Ramazan Gedik, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri öncülük etti. Yürüyüşe çok sayıda vatandaş da katıldı.

Cumhuriyet Meydanı’nda korteji Halk oyunları ekibi karşıladı.

Bir öğrencinin getirdiği bayrağı Vali Yılmaz öperek teslim aldı.

Ardından Valilik, Garnizon Komutanlığı ve Belediye Başkanlığı Ata’ya çelenk sundu.

Müteakiben İstiklal Marşı okundu ve şehitlere saygı duruşunda bulunuldu.

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, günün anlam ve önemi üzerine bir konuşma yaptı. Başkan Ercengiz, 15 Temmuz ABD/FETÖ darbe kalkışmasını hatırlatarak demokrasi ve hürriyet vurgusu yaptığı konuşmada, “Burdur’un Onur günü olarak kabul edilen bu özel günde Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ilimizde konuk etmiş olmanın gururunu, onurunu ve sevincini bir kez daha yaşıyoruz” dedi.

Ercengiz konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Burdur’un Onur günü olarak kabul edilen bu özel günde Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ilimizde konuk etmiş olmanın gururunu, onurunu ve sevincini bir kez daha yaşıyoruz.  

“6 Mart 1930’da Burdur’umuza güneş gibi doğan Mustafa Kemal Atatürk’ün 88 yıl önce Çatalpınar’da yaşattığı onuru ve coşkuyu, bugün bizler aynı heyecanla yüreğimizde hissediyoruz. Bizler; bu anlamlı günü kutlarken sadece büyük bir insanın ilimize gelmesini kutlamakla kalmıyor, aynı zamanda onun ilkeleri ışığında yükselen bağımsızlık ve gelişmişlik düzeyini de kutluyoruz.

“Atatürk yalnızca; Ülkemizi kan ve ateşlerden kurtaran, ulusal kurtuluş savaşına önderlik eden, zaferler kazandıran bir komutan değil, aynı zamanda ulusumuzun çağdaş aydınlık geleceğine ışık tutan büyük bir devlet adamı idi.

“O; bilgisi, sevgisi, hoşgörüsü, barışçılığı ve demokrat kişiliği ile tüm insanlığın saygı duyduğu örnek bir liderdir. O; içinde bulunduğu onca yoksulluğa, ülkenin olanaksızlıklarına rağmen, azim ve kararlılıkla modern Türkiye’nin ilk ve güçlü adımlarını atmıştır.

“Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu lideri, Büyük Önder, Cumhuriyetin kimsenin tapulu malı olmadığını belirtmiş, aksine ‘Cumhuriyet kimsesizlerin kimsesidir’ diyerek Cumhuriyeti Türk milletine armağan etmiştir.

“Türk Milletinin canı pahasına büyük fedakârlıklarla kurduğu Cumhuriyeti korumak bizim birinci görevimizdir. Cumhuriyeti ve demokrasiyi hedef alan düşmanlar, Ulu Önder Atatürk’ün askerleri karşısında 1 asır önce olduğu gibi her zaman yenilgiyi tadacaktır

“Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, Kurtuluş Savaşı’nın ardından iç ve dış düşmanlara karşı bizlere yaptığı uyarılarının ne kadar önemli olduğunu, aradan 100 yıl geçmesine rağmen 15 Temmuz’da hain bir darbe girişimi ile bir kez daha anladık.

“Ulu Önder Atatürk’ün Cumhuriyetle yaktığı aydınlanma ışığını söndürmeden taşıyarak, Demokratik ve Laik Cumhuriyetimizi sonsuza kadar koruyacağız.

“Ulusumuzun ışık kaynağı, çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, aydınlık Türkiye’nin sembolü, büyük devrimci ve düşünce adamı Yüce Atatürk’ün yurttaşlarımızın gönlündeki erişilmez yeri hiçbir zaman değişmeyecek, ilke ve devrimleri ülkemizin geleceğine yön vermeyi sürdürecektir.

“Burdur Belediye Başkanı olarak Atatürk’ün 88 yıl önce onurlandırdığı bu kentte görev yapmanın mutluluğunu ve onurunu yaşıyorum.

“Taşı, toprağı, tarihi ve geleceği Cumhuriyet kokan aydın bir kentin belediye başkanı olarak, Burdur Halkı ile omuz omuza vererek Atatürk’ün ışığında emin adımlarla ilerliyoruz.

“Ey Atam; Biz Burdurlular olarak sana verdiğimiz sözü tutuyoruz. Çağdaş, Laik ve Demokratik çizgiden asla ödün vermeden bir eğitim kenti olarak çağdaşlığa, bilime, demokrasiye ve sana olan bağlılığımızı sürdürüyoruz.

“Bu duygu ve düşüncelerle, Burdur’a gelerek bizleri onurlandıran Mustafa Kemal Atatürk’ü, Burdur’a gelişinin 88. Yılında bir kez daha sevgi, saygı ve özlemle anıyor, tüm Burdur halkının bu onur gününü kutluyorum.”

Onur Günü ile ilgili yarışmada dereceye girenlere ödülleri takdim edildi.

Daha sonra bir öğrencinin şiir okumasıyla program son buldu.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.