SGK’den EYT başvuruları açıklaması

Burdur Sosyal Güvenlik İl Müdürü Bayram Balban yazılı bir açıklama yaparak, 28 Aralık 2022 tarihinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) hakkında açıklamalarda bulunduğu, EYT’lilerde yaş şartı aranmayacağını belirttiğinden beri SGK Müdürlüğüne vatandaşın akı ettiğini belirterek, henüz yasalaşma gerçekleşmediğinden dolayı bunun mümkün olmadığını ifade etti.

Müdür Balban şu ifadelere yer verdi:

“28/12/2022 tarihinde Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) hakkında açıklamalarda bulunulmuş ve bu kapsamdakiler için yaş şartı aranmayacağı belirtilmiştir.

Söz konusu düzenleme henüz yasalaşma sürecini tamamlamadığı halde çok sayıda vatandaşımız gerek e-Devlet gerekse doğrudan başvuru yolu ile İl ve İlçe Müdürlüklerimize  aylık talebinde bulunmaktadır.

“Konuya ilişkin kanun yürürlüğe girmeden yapılan bu taleplere istinaden Kurumumuzca aylık bağlama işlemi yapılması yasal olarak mümkün değildir.

“İlgili düzenleme yürürlüğe girdikten sonra Kurumumuzdan aylık talebinde bulunulması halinde aylık bağlama işlemleri en kısa sürede sonuçlandırılacaktır.

“Ayrıca yazılı ve görsel medyada kendisini uzman olarak tanımlayan kişilerin açıklamalarına itibar edilmemesi, sadece Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan açıklamalara göre hareket edilmesi sürecin sağlıklı bir şekilde yürütülmesini sağlayacaktır” 

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.