Siyasette, Tarih bilinci en iyi mürşittir

Yüzyıl önce “Medeniyet dediğin tek dişi kalmış canavar” saptamasındaki tarihsel derinlik

Tarih, sosyal bilimlerin anası, tarih bilincini de bilinçlerin anası ve zemini olarak belirtmiştik.

Tarih bilinci eksikliğinin, insanları çeşitli olaylar karşısında takındıkları tutumlarda düşman saflarına savrulmalarına neden olabildiğini ifade etmiştik.

Mehmet Akif, geçen yüzyılın başlarında ”Medeniyet dediğin tek dişi kalmış canavar” saptamasıyla, emperyalizmin tıynetini ve kapitalizmin çürüdüğünü yüzyıl önce ortaya koymuştu. Ve bu saptayıştaki Tarih bilincinin derinliği, örneğin o dönemdeki karşıt kutbun ve düşman saflarına savrulmanın temsilcisi Ali Kemal’le devrimci aydın Mehmet Akif’in farkını göstermektedir.

Her bir somut olayda, dört yanımızı kuşatarak namlularını ülkemize çeviren ABD ve NATO karşısında nasıl tutum takınacağını bir türlü kavrayamayan tarih bilinçsiz insanlarımızın hali perişanı karşısında Mehmet Akif’in “Medeniyet”

kavrayışındaki tarihi derinliği önemsemek zaruri olmaktadır. İstiklal Marşı’mızı “Korkma” diye başlatarak Türk milletine cesaret ve kararlılık aşılayan Mehmet Akif’in bazı torunları ne yazık ki günümüzde onu ve onun hatırlattığı tarih bilincini unuttu. Bu yüzden daha dün, 2015 yılı 15 Temmuz’unda meşru hükümetimizi devirmeye kalkışan, yüzlerce vatandaşımızı şehit eden, Gazi Meclisi’mizi bombalayan NATO/ Gladyo’ya “karşı çıkmanın bir anlamı yok!” diyebilecek kadar gaflet ve dalalet –ve ihanet içinde demiyorum; belki bonzainin etkisinden kurtulur da anlar beni- içine düşebiliyor.

İnsanlığın ve insanımızın o saptamadan bu yana yüz yılı aşkın süredir emperyalizm tecrübesine rağmen, günümüzde hala o “tek dişi kalmış canavar”dan hürriyet ve demokrasi bekleyen, iktidar rolü bekleyenlerimiz bulunmaktadır. Alafranga (Frenkleşen) aydın, insanımızın ve toplumumuzun ufkunu karartmaktadır.

Siyasette, Tarih bilinci en iyi mürşittir.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.