Sokağa çıkma yasağına ilişkin ek tedbirler yayınlandı

Seyahat kısıtlaması istisnaları

Sokağa çıkma yasağı getirilen 18-20 yaş aralığındaki gençlerle ilgili istisnai durumlar

Sokağa Çıkma Yasağı Bulunan 18 – 20 Yaş Arasındaki Gençler ve Seyahat İzin Belgelerine İlişkin İstisna

İçişleri Bakanlığı tarafından Koronavirüs tedbirleri kapsamında gönderilen 3 Nisan tarihli genelgeye ek olarak, araç giriş/çıkış kısıtlaması getirilen büyükşehir statüsündeki 30 il ile Zonguldak’ta hangi durumlarda seyahat kısıtlaması için istisnalar getirileceği ve sokağa çıkma yasağı kapsamında bulunan 18- 20 yaş arasındaki gençlerle ilgili uygulama birliğinin sağlanması amacıyla istisnaları içeren ek genelgeler 81 İl Valiliğine gönderdi.

Vali Şıldak, İl Hıfzıssıhha Kurulunda karar alınarak uygulanmaya başlanılan yeni tedbirlerle ilgili yaptığı açıklamada,  “uygulamaya konulan tedbirlerin bugüne kadar olduğu gibi İlimizde en titiz,  en hassas şekilde uygulanacağını belirterek, iki ek genelgeyle ilgili uygulamaya esas olmak üzere 5 Nisan tarih ve 27 sayılı İl Hıfzıssıhha Kurulu kararlarının alınarak ilgili bütün birimler ve kamuoyuyla paylaşıldığını” ifade etti.

Vatandaşlarımızın mağduriyet yaşamaması için alınan yeni tedbirlere uymalarını isteyen Vali Şıldak, zorunlu haller dışında kimsenin dışarı çıkmaması çağrısını yineledi.

İnsanlığın yeni düşmanı Kovid19 gerçekleri

Bu kapsamda;

Giriş/çıkışlarına kısıtlama/yasaklama getirilen İllere seyahat edecek olan vatandaşlarımız için düzenlenecek Seyahat İzin Belgelerine ilişkin olarak;

1- Giriş/çıkışlarına kısıtlama/yasaklama getirilen illere; 

 1. Tedavi olduğu hastaneden taburcu olup asıl ikametine dönmek isteyen, doktor raporu ile sevk olan ve/veya daha önceden alınmış doktor randevusu/kontrolü olan,
 2. Kendisi veya eşinin, vefat eden birinci derece yakınının ya da kardeşinin cenazesine katılmak için seyahat edecek olan, 
 3. Ölüm nedeni Kovid 19 olanlar hariç olmak üzere cenaze nakil işlemine refakat edecek olan (en fazla 4 kişiye),
 4. Bulunduğu şehre son 5 gün içerisinde gelmiş olmakla beraber kalacak yeri olmayıp ikamet ettikleri yerleşim yerlerine dönmek isteyen (5 gün içinde geldiğini yolculuk bileti, geldiği araç plakası, seyahatini gösteren başkaca belge, bilgi ile ibraz edenler),
 5. Askerlik hizmetini tamamlayarak yerleşim yerlerine dönmek isteyen, 
 6. Özel veya kamudan günlü sözleşmeye davet yazısı olan,
 7. Ceza infaz kurumlarından salıverilen,
 8. Yurtdışından geldikten sonra yerleştirildikleri Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait yurtlarda 14 günlük karantina ve gözetim süresi dolan,

Kişilere yukarıda belirtilen durumların varlığı halinde Valilik/Kaymakamlıklar bünyesinde oluşturulan “Seyahat İzin Kurullarınca” seyahat izin belgesi verilebilecektir.

2- Seyahat İzin Belgesi taleplerinin alınması için;   

 • İçişleri Bakanlığına ait Alo 199,
 • İçişleri Bakanlığı E- Başvuru sistemi,
 • Valilik ve kaymakamlıklardaki seyahat izin kurullarına doğrudan başvuru, 

Usulleri geçerli olacaktır. 

3- Seyahat izin belgeleri çıkış illerinden tek gidiş veya gidiş/geliş şeklinde düzenlenecektir. 

4- Seyahat izin belgeleri tek gidiş için düzenlenecek ise 36 saate kadar, gidiş geliş amacıyla düzenlenecek ise 72 saate kadar geçerli olacaktır.   

5- Terhis olan askerlerin gideceği yerlere ulaşmaları için Valilikler tarafından, ilgili askeri birliklerle koordinasyon içinde gerekli tedbirler alınacaktır.

Kahraman sağlık Mehmetçiklerimizi alkışlamayı sürdürüyoruz

6- Seyahat izin belgeleri, özel araçlar için yolcu taşıma kapasitesi ile sınırlı, D2 yolcu taşıma belgesine sahip maksimum 20 yolcu kapasiteli ticari araçlar için ise yolcu sayısı kapasitesinin yarısını geçmemek şartı ile kullanılabilecektir.

7- Genelgenin A/1/c maddesi kapsamında giriş/çıkışı kısıtlanan illerimize 5 gün önce gelmiş olmakla beraber kalacak yeri olmayıp kendi ikametlerine dönmek isteyen kişiler seyahat izin belgesi taleplerini 05.04.2020 (Pazar) sabah 08.00’den 09.04.2020 (Perşembe) sabah 08.00’e kadar yapılabilecektir. 

8- Evden çıkmaları sınırlandırılan 65 yaş ve üzeri ile kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşların seyahat edebilmeleri için düzenlenen seyahat izin belgeleri, şehirlerden giriş/çıkışlar için de geçerli olacaktır.

Doğum tarihi 01.01.2000-01.01.2002 tarihleri arasında (18-20 yaş aralığında) olmakla beraber;

1- Kamu kurum ve kuruluşlarında memur, sözleşmeli personel veya işçi statüsünde görevli olanlar, 

2- Özel sektörde düzenli bir işe sahip olan ve sosyal güvenlik kayıt belgesi ile bu durumu belgeleyenler, 

Kahraman sağlık Mehmetçiklerimizi alkışlamayı sürdürüyoruz

3- Tarımsal üretimin sürekliliği açısından önemli bir fonksiyona sahip olan ve iller arasındaki planlama, seyahat ve konaklama koşulları 03.04.2020 tarih ve 6202 sayılı İçişleri Bakanlığı genelgesi ile düzenlenen mevsimlik tarım işçileri,

Getirilmiş olan sokağa çıkma yasağından muaf tutulacaktır.

Bu istisnalar 01.01.2002 tarihinden sonra doğanlara (18 yaşından küçüklere) uygulanmayacaktır.

Sokağa çıkma yasağından muaf tutulanlar istisna kapsamında olduklarını kanıtlayacak belgeleri yanlarında bulundurmak ve denetimler sırasında bu belgeleri ibraz etmek zorundadırlar.

[3d-flip-book mode="thumbnail-lightbox" urlparam="fb3d-page" 
id="12654" title="false" lightbox="dark"]
Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir