Sokak hayvanlarına aktif müdahale geliyor

Son yıllarda il merkezinde sayıları hızla artan ve kenar mahallelerde sürülerle dolaşarak zaman zaman çocuklara saldıran sokak hayvanlarına aktif müdahale için Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’le MAKÜ veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hakan Öner biraraya gelerek bir yol haritası çizdi. Sokak hayvanları kısırlaştırılacak ve doğal ortamlarında beslenilecek.

BU YIL 600 HAYVANIN KISIRLAŞTIRILMASI HEDEFLENİYOR

Sokak hayvanları için Başkan Ercengiz ile Dekan Prof. Dr. Öner biraraya geldi.

Toplantıda konuşan Başkan Ercengiz, Veterinerlik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hakan Öner ile birlikte daha önce imzaladıkları Sokak Hayvanları Kısırlaştırma ve Rehabilitasyon Programı protokolünü tekrar değerlendirdiklerini belirterek, “kısırlaştırma ve rehabilitasyon programını, 2020 yılında hedefimiz, yıllık 600 hayvan kısırlaştırılması olarak revize ettik. Gün geçtikçe sokak hayvanlarımızın sayıları kontrolsüz çoğalıyor. Özellikle kırsal kesimden kent merkezine taşınan hayvanlar neticesinde, sokak hayvanları popülasyonunda hızlı artış meydana geldi. Bir taraftan sokak hayvanları olumsuz koşullarda yaşamakta, acı çekmekte, diğer  taraftan kent merkezimiz de bu kontrolsüz çoğalma sonucu olumsuz etkilenmektedir” şeklinde konuştu.

BESLENME NOKTALARI OLUŞTURACAĞIZ

Kamuoyunda hayvan haklarıyla ilgili olarak belli bir duyarlılığın oluştuğu ve hayvanların da yaşam haklarının olduğu bilincine varıldığını belirten Başkan Ercengiz, “sokak hayvanlarını barınağa toplayarak hapsetmek yerine, doğal ortamlarında daha iyi koşullarda yaşayabilmeli için, mevcut Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezimiz dışında da, beslenme noktalarını oluşturarak, düzenleyeceğimiz bir plan içerisinde çalışma başlatmayı hedefliyoruz” dedi.

VATANDAŞLARIMIZIN DA KATKIDA BULUNMASI GEREKİYOR

Başkan Ercengiz sözlerine, “sonuçta sahipsiz hayvanların sorunlarını çözmek ve rehabilitasyonunu sağlamak belediyelerin görev alanındadır. Hayvanların acı çekmemeleri, aç ve susuz kalmamaları ve her türlü mağduriyetlerinin önlenmesi için vatandaşlarımızın da katkıda bulunması gerekiyor. Sonuç olarak dünyayı paylaştığımız bu hayvanlara iyi bakmakla yükümlüyüz” diyerek son verdi.

[3d-flip-book mode="thumbnail-lightbox" urlparam="fb3d-page" 
id="12654" title="false" lightbox="dark"]
Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir