SONAR’a göre, Akşener’li MHP’nin durumu!

Son dönemde gerçeğe en yakın isabetli tahminleri yapan Sonar’ın araştırmasına göre, Meral Akşener’in MHP Genel Başkanı olması durumunda yeni bir seçimde CHP’yi geçecek ve ana muhalefet partisi olacak.

Türk parlamenter sistemi kilitlenmiş durumda. AKP iktidarı yüzde 49,5 oy oranıyla tek başına hükümet olduğu halde ülkeyi yönetemiyor; 13 yıldır ektiği rüzgârları fırtına olarak biçmektedir. Ancak siyasi alternatifi de bulunmamakta; muhalefet alternatif olamamaktadır. PKK’nin kravatlı siyasi kanadı olan HDP 24 Temmuz operasyonundan bu yana hem ağababası PKK hem de kendisi hendeklere gömülmekte, beli kırılmakta; eski böbürlenmeleri ve şişkin egoları yerini varlık-yokluk durumuna bıraktı; barajın altında kalacağı kesin. MHP, iç hesaplaşmaların kasırgasında sarsılmakta, muhalefet bastırıyor; Bahçeli elinden en sevdiği oyuncağı alınma tehlikesi geçiren bir çocuk gibi koltuğa sarılmış haykırmaktadır. Baraja takılacağına kesin gözüyle bakılıyor. CHP ise tarihinin en zavallı dönemini yaşıyor. Kifayetsiz muhterislerin elinde Atatürk’ün partisi devrimci 1930’ların ve Atatürk’ün düşmanlığını yapıyor. Muhalefetsiz ama son girdiği 5 seçimi de kaybetmiş, beceriksiz, yeteneksiz, bilinçaltında dedelerinin intikamıyla yanan ve Atatürk düşmanlığı ile malul bir genel başkanın idaresinde yüzde 25’lerde patinaj yapıyor. Böyle bir açmazda bulunan Türkiye şartlarında yaptığı araştırmada Sonar, milletin çıkış kapısını nasıl gösterdiğine işaret etti. Buna göre, MHP’nin genel başkanlığına Meral Akşenir’in seçilmesi durumunda oy oranı CHP’yi aşarak ana muhalefet partisi olacak. (Yüzde 22,38)

HALK, BAŞKANLIK SİSTEMİNE KARŞI

Öte yandan araştırmaya göre halkın yüzde 58,8’i parlamenter sistemin devamından yana olduğu, başkanlık sistemine taraftar olanların oranının yüzde 32,7 olduğu ortaya çıktı.

HALK, PKK’NİN SİYASİ KANADI HDP’Yİ BARAJA GÖMÜYOR

Araştırmanın çarpıcı sonuçlarından biri de, PKK’nin siyasi kanadı olarak bilinen Halkların Demokratik Partisi (HDP’nin) baraja takılacağı gerçeği oluşturmaktadır.

Araştırmaya göre “Bugün seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz” sorusuna verilen yanıtta, AK Parti yüzde 48,77 ile çoğunluğu elde ederken HDP’nin barajı aşamadığı görüldü.

HALK, AKŞENER’İN BAŞKANLIĞINDAKİ

MHP’Yİ ANAMUHALEFET STATÜSÜNE OTURTUYOR

Anketin en çarpıcı sonuçlarından biri de, MHP’de olası bir genel başkan değişiminin, siyasi oy dağılımına etkisi çok yüksek ve belirleyici olması. Koltuk değişimi olursa, ankete göre MHP oy oranını son seçimlere göre yaklaşık iki katı artırarak ana muhalefet partisi oluyor.

TSK, GÜVENİLİRLİKTE YENİDEN ZİRVEDE

SONAR Araştırma Şirketi’nin yaptığı seçim anketine göre, Türkiye’de en çok güvenilen kurum TSK olurken, en az güvenilen kurum da AKP hükümeti oldu.

 

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sanalbasin.com üyesidir