Süt üreticilerine bayramı zehir eden gelişme

Bucak Ziraat Odası Başkanı Bilal Özel yaptığı yazılı açıklamayla, süt firmalarının bazılarının, bayram tatili münasebetiyle tatil boyunca süt üreticilerinin sütlerini almayacaklarını, bazı firmaların ise normal gündeki fiyatının yüzde 50 altında bir fiyatla alacaklarını açıklamalarının bayramı üreticilerimize zehir ettiğini, üreticilerimizin mağduriyetinin giderilmesi için devletin ilgili birimlerinin derhal ve acilen düğmeye basmaları gerektiğini vurguladı.

Ülkede hayat pahalılığının önüne geçilemiyor.

Hükümet, durdurulamayan enflasyon karşısında aciz.

Her ay açıklanan enflasyon seviyesi için halkın aklıyla oynar gibi “en üst seviyeyi gördük” deniyor.

Bölgemizde dengeler durmadan değişiyor.

Doğu Akdeniz’de ülkemize yönelik tehdit artıyor.

Sanki dünya 1. Dünya Savaşı’nın arifesi şartlarını yaşamaktadır.

ABD, dört bir yanımızı üzerindeki silahların namluları ülkemize döndürülmüş üslerle kuşatıyor.

Yunanistan Trakya’da Türkiye’yi işgal tatbikatları yapıyor.

Bu şartlarda “aslolan”ın “iç cephe olması” tunç yasasına bakılmaksızın iç barış dinamitlenircesine halkın refahı dikkate alınmıyor.

Süt üreticilerinin sorunları da her geçen gün fecaate doğru gidiyor.

Şimdi de süt üreticilerine bayramı zehir edercesine, bayram tatili boyunca firmaların süt alımı yapmayacakları, bazılarının ise yarı fiyatına alabilecekleri ortaya çıkmış durumda.

“BU ZAM NEREDEN ÇIKMIŞTIR?”

Bucak Ziraat Odası Başkanı Bilal Özel’in açıklamasına göre, Haziran’da üreticiden alınan süt fiyatları ülke çapında 50 kuruş ile 1 TL arasında düşürüldü. Böylece süt fiyatları ucuzlarken, “geçtiğimiz günlerde süt ürünlerine yüzde 17 ve yüzde 20 oranlarında zam yapılmasının gerekçesi hammaddeden kaynaklanmamaktadır.”

“Bu arada tereyağında yağ oranı yüzde 80 ila yüzde 82 bandında iken bazı firmaların bu oranı yüzde 67-68’e kadar düşürdükleri, yani maliyetleri daha da aşağıya çektiklerini gözlemlemekteyiz.”

Başkan Özel, “Hammaddede, asgari ücrette, enerjide ve lojistikte bir fiyat artışı olmadığına göre bu zam nereden çıkmıştır?” diye sorgulamaktadır.

SÜT ÜRETİCİSİNE ACIMASIZCA MONOPOL FİYAT DARBESİ

Başkan Özel, açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi:

“Çiftçilerimizin maliyetine bakmadan süt fiyatını istedikleri bantta belirleyen firmalar, tek taraflı hareket ederek süt alış fiyatlarını ve süt ürünlerinin satış fiyatlarını kendileri belirlemektedir. Üreticinin hakkı gasp edilirken tüketici de süt ürünlerini pahalıya tüketmektedir.”

Özel sözlerine, “Süt üreticilerinin bu mağduriyetlerinin giderilebilmesi için devletin ilgili birimleri tarafından acilen düğmeye basılması gerekmektedir.” diye son verdi.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.