Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan damızlık koç dağıtımı

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından küçükbaş hayvancılık yetiştiriciliğinde verimliliğin ve üretimin arttırılmasına yönelik yürütülen “Koyun ve Keçilerde Verimliliği Arttırma Projesi”  kapsamında damızlık koçlar Canlı Hayvan Pazarında törenle dağıtıldı.

 Burdur Canlı Hayvan Pazarında Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından küçükbaş hayvancılık yetiştiriciliğinde verimliliğin ve üretimin arttırılmasına yönelik yürütülen “Koyun ve Keçilerde Verimliliği Arttırma Projesi” kapsamında Anadolu Merinosu damızlık koçların kurayla sahiplerini buldu. Böylece Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından gönderilen 195 bin lira değerinde 200 Anadolu Merinosu damızlık koç 158 işletmeye teslim edildi.

Vali Arslantaş programda yaptığı konuşmada, “158 işletmeye 200 Damızlık Koç dağıtımı yapılacak. Sürülerin ıslahını ve kan değişimini sağlamış olacağız. Bugün Gölhisar’da, Karamanlı ’da, Yeşilova’da ve merkezde çiftçilerimiz kura ile belirlenen koçlarını alacaklar. ‘Buğdayla koyun gerisi oyun’ derlerdi. Bizimde temel geçim kaynağımız tarım ve hayvancılık, ben bu koçların sürülerin ıslahı için çalışan, alın teri döken çiftçilerimize hayırlı olmasını, bereketli ve verimli olmasını temenni ediyorum. Az önce koçların özelliklerini hem Birlik Başkanımızdan hem de Tarım İl Müdürlüğü yetkililerimizden dinledik. Daha önce 2012 yılından bu yana dağıtımı yapılan koçların verim durumlarının ne şekilde olduğuna dair elimizde bir sonuç olmadığını gördük, bunu çok kısa süre içinde tamamlayarak sunmalarını istiyoruz. 8 yılın emeğinin neticesini görmek istiyoruz. Ben tekrar çiftçilerimize hayırlı olsun diyorum” dedi.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir