Yüz yüze öğretmen seminerleri riskli; Milli Eğitim Bakanı ve Milli Eğitim müdürleri ateşle oynuyorlar

Türkiye çapında yaklaşık 1 milyon öğretmen mesleki çalışma programına katılmak için okullarda bir araya gelecek. Halk sağlığı Uzmanı Dr. Nihal Bilgili Aykut, ‘Sosyal mesafenin sağlanamayacağı ortamlarda bir araya gelinmesi uygun değil’ dedi. TES Burdur Şube Başkanı Orhan Akın, “salgın riskinin yüksek olması nedeniyle okulların açılması 21 Eylül’e ertelendiğine göre, Milli Eğitim Bakanlığı 2020-2021 Eğitim Öğretim Yılı Çalışma Takvimini güncelleyerek, 24 Ağustos’ta yapılacağı duyurulan Mesleki Çalışmaları da ötelemeli ya da Haziran’da olduğu gibi online gerçekleştirilmesi talimatını vermelidir” çağrısında bulundu

Yeni eğitim öğretim yılının planlanması amacıyla Öğretmenlerin Mesleki Çalışma Programı yarın başlıyor. Türkiye çapında tüm okullarda 24-28 Ağustos günleri arasında yaklaşık bir milyon öğretmen her gün yüz yüze toplantıya katılacak. Eğitimciler ve sağlık çalışanları öğretmenlerin seminer programının yüz yüze olmasını Kovid-19 açısından riskli buluyor. Aydınlık’tan Özlem Konur Usta’ya konuşan Başkent Üniversitesi öğretim görevlisi halk sağlığı uzmanı Dr. Nihal Bilgili Aykut, “pek çok okulumuzda 10’dan fazla öğretmen bir araya gelecek. Bu kadar kişinin sosyal mesafenin sağlanamayacağı ortamlarda bir araya gelmesi çok uygun değil” dedi.

SOSYAL MEDYADAN SESLENDİLER

MEB, öğretmenlerin eğitim öğretim yılının sonunda düzenlenen Haziran Ayı Mesleki Çalışma Programı’nı toplantıya üç gün kala çevrimiçi yapma kararı almıştı. 18 Haziran’da 48 bin 412 testte günlük vaka sayısı bin 304’tü. Önceki gün 92 bin 227 testte bin 203 vaka tespit edildi. Ağustos Ayı Mesleki Çalışma Programı’nın da çevrimiçi olmasını isteyen eğitimciler sosyal medya üzerinden MEB’e çağrıda bulundu.

TES Burdur Şube Başkanı Orhan Akın sosyal medya hesabından 2 hafta önce tedirginliğini belirterek çağrıda bulunmuştu.

Orhan Akın şunları söylemişti:

TES Burdur Şube Başkanı Orhan Akın

24 AĞUSTOS MESLEKİ ÇALIŞMA PROGRAMI DA ERTELENMELİ YA DA ONLINE YAPILMALIDIR.

Salgın riskinin yüksek olması nedeniyle okulların açılması 21 Eylül’e ertelendiğine göre, Milli Eğitim Bakanlığı 2020-2021 Eğitim Öğretim Yılı Çalışma Takvimini güncelleyerek, 24 Ağustos’ta yapılacağı duyurulan Mesleki Çalışmaları da ötelemeli ya da Haziran’da olduğu gibi online gerçekleştirilmesi talimatını vermelidir.

Çünkü yaklaşık 1 milyon öğretmenimizin de okullarımıza sokulması benzeri yüksek bir riski ortaya çıkarmak olacaktır.

Sayın Bakan Ziya Selçuk‘un Haziran’da olduğu gibi şimdi de gerekli talimatı vererek endişeleri gidereceğine inanıyorum.

Orhan Akın TES Burdur Şube Başkanı

MUTLAKA MASKE TAKILMALI

Halk sağlığı uzmanı Dr. Nihal Bilgili Aykut, “okulların durumunu düşündüğümüzde pek çok okulumuzda 10’da fazla öğretmen bir araya gelecek. Okullarımızda, pencere dışında aktif bir havalandırma sistemi yok. Bu kadar kişinin sosyal mesafenin sağlanamayacağı ortamlarda bir araya gelmeleri çok uygun değil” dedi.

Toplantıya katılan herkesin mutlaka maske takması ve doğru bir şekilde takması uyarısında bulunan Dr. Aykut, “maske mutlaka ağzı ve burnu örtmeli, kenarlardan alttan ve sütten boşluklar olmamalı. Toplantı süresince maske çıkarılmamalı. Toplantılar küçük gruplar halinde düzenlenmeli. Aralarda birer buçuk metre mesafe olacak şekilde oturulmalı. 20 kişinin bir araya geleceği bir toplantının çevrimiçi düzenlenmesi daha doğru olur. Sadece oradaki kişilerin birbirine hastalığı bulaştırması değil o kişilerin kendi ailesinden başlayarak çevresine de bulaştırması riski var” değerlendirmesinde bulundu.

UZAKTAN ÇALIŞMA MODELLERİ DÜŞÜNÜLMELİ

Okulların açılması kararının sosyal boyutlarıyla da değerlendirilmesi gerektiğini ifade eden halk sağlığı uzmanı Dr. Nihal Bilgili Aykut, “öğrenci gruplarının bir araya gelmesi, onlardan öğretmenlere ve diğer personele ve ailelere hastalık bulaşması riski var. Okulların açılmadığı koşullarda ise çalışan anne ve babanın çocuklarının nerede bakılacağı sorunu var. Büyükanne ve büyükbabalara çocuklardan hastalık bulaşma riski bulunuyor. Böyle bir durumda genellikle annenin işi bırakması bekleniyor. Bunun kadın istihdamını ve hane gelirini nasıl etkileyeceği de düşünülmeli. Mümkün olduğunca uzaktan çalışma ya da esnek çalışma modelleri gündeme alınmalı” dedi.

TOPLANTILARIN GÜNDEMİ KOVİD-19

Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Doç. Dr. Adnan Boyacı 18 Ağustos’ta milli eğitim müdürlüklerine mesleki çalışma programının içeriğini gönderdi. Okullarda Kovid-19’a yönelik tüm önlemlerin alınması istendi. Programın açılış konuşması 24 Ağustos’ta saat 10.10’da Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından yapılacak. Hafta boyunca sürecek toplantıların gündem maddeleri çoğunlukla Kovid-19’la ilgili. Onlardan bazıları şöyle:

-“Kovid-19 salgını koruma ve önleme tedbirleri kapsamında okul ortamında alınacak önleyici tedbirler ve uyulması gereken kurallar”,

-“Salgın sürecinde öğrencilerin öğrenme kazanımlarına ilişkin eksiklerin giderilmesine yönelik planlanan ‘Tamamlayıcı Eğitim Programı’ uygulama süreçleri hakkında bilgilendirme”,

-“Uzaktan öğretim etkinliklerinin planlanması”,

-“Pandemi dönemi psikososyal destek çalışmaları”,

-“Kontrollü normalleşme sürecinde koruma tedbirleri kapsamında okul ortamlarında alınacak önlemlerin, yapılacak iş ve işlemlerin belirlenmesi”,

-“Öğrenci, öğretmen ve veli ile ilgili süreçlerin planlanması”.

100 ÖĞRETMEN OLAN OKULLAR VAR

Öğretmenler önümüzdeki hafta mesleki çalışma programı için okullarda bir araya gelecekler. 31 Ağustos’tan yüz yüze eğitimin başladığı 21 Eylül’e kadar da uzaktan eğitim sürecinin planlanması için öğretmenler okullarda mesaiye devam edecekler. Türk Eğitim Sen Genel Başkanı Talip Geylan, bu süreçte tedbirlerin en üst düzeyde olmasını istedi. Geylan, “okul müdürlerimizin öğretmenlerimizi her gün okula çağırmasına gerek yok. Bir okulun tüm öğretmenlerinin bir araya gelmesi risktir. Bazı okullarımızda 60-100 öğretmenimiz var. Her gün bir zümre (bir dersin tüm öğretmenleri) davet edilir. Olabildiğince az öğretmen bir araya getirilerek risk azalır” dedi.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir