Taşeron işçilerine müjde! Kadroya geçişin önü açıldı

Siyasi iktidar erken seçimin bir dinamiğini daha ateşleyerek, bugün yayınladığı 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK’yle) taşeron işçinin kadroya geçebilmesinin önünü açtı ve geçici işçi statüsünü kaldırdı.

Siyasi iktidarın erken seçime hazırlandığı iyice belli oldu. Bugün 2 Kanun Hükmünde Kararname (KHK) daha yayınladı Resmi Gazete’de. 696 sayılı KHK ile geçici işçi statüsünü ortadan kaldırdı. Taşeron işçinin kadroya geçebilmesinin önündeki engelleri kaldırdı.

696 SAYILI KHK İLE KADROYA GEÇİRİLECEL TAŞERON İŞÇİDE 657 ŞARTLARI ARANACAK

Aydınlık’ın haberine göre, Meclis’ten çıkarılması talep edilen taşerona kadro düzenlemesi kararnameyle getirildi. Taşeron işçilerin kamuda sürekli işçi kadrosunda istihdam edilmelerinin yolu açıldı. Kadroya alınacak taşeron işçilerde, 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda yer alan memur olabilme şartları aranacak.

SÜREÇ 90 GÜN İÇİNDE TAMAMLANACAK; KADROYA

GEÇMEK İSTEYEN TAŞERON İŞÇİ ÖNCELİKLE AÇTIĞI DAVALARDAN VAZGEÇECEK!

Düzenlemeye göre, kadro başvurusu yapan işçilerin, şartları taşıyıp taşımadıklarının saptanması, yazılı, sözlü ya da uygulamalı sınava alınmasına ilişkin süreç 90 gün içinde tamamlanacak. Kadroya geçmek isteyen taşeron işçilerin öncelikle açtıkları davalar ve icra takiplerinden feragat edeceklerine dair yazılı beyanda bulunması gerekiyor.

KADROYA GEÇEN TAŞERON İŞÇİNİN ÜCRETİ, DAHA

ÖNCEKİ TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİNDE BAĞITLANANIN ÜZERİNE GEÇMEYECEK

Düzenlemede, kadroya geçen taşeron işçilerin maaşları da yer aldı. Ücretlerin daha önce yapılan Toplu İş Sözleşmesi’nde belirtilen ücretten fazla olmayacağı ifade edildi.

4/C GEÇİCİ PERSONEL STATÜSÜ DE KALDIRILARAK

BURADAKİ PERSONEL DE 4/B SÖZLE3ŞMELİ STATÜSÜNE GEÇİRİLDİ

KHK ile 4/C geçici personel statüsü de kaldırılarak, bu statüdeki personel 4/B sözleşmeli statüsüne geçirildi.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.