TBMM’de HDP’den “Kürdistan” skandalı

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM’nin) 13 Nisan 2020 Pazartesi günkü oturumunda skandal bir diyalog yaşandı. HDP milletvekilleri TBMM kürsüsünden Türkiye Cumhuriyeti’nin Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesini sözde “Kürdistan” olarak tarif ettiler.

Kimilerinin 6,5 milyon oy alan bir parti olduğunu, terörle ilişkilendirilemeyeceğini ileri sürdüğü bölücü terör örgütü PKK’nın siyasi ayağı Halkların Demokratik Partisi (HDP), Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM’nde) bir skandala daha imza attı.

Ulusal Kanal’ın haberine göre, TBMM’de 13 Nisan 2020 Pazartesi günkü 84’üncü Birleşimde konuşan HDP Şanlıurfa Milletvekili Ömer Öcalan, “mevsimlik işçilerin yüzde 80’i Kürdistan bölgesinden Türkiye tarafına tarım işçisi olarak gidiyor” dedi.

AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu itiraz etti.

Akbaşoğlu’na yanıt HDP Sözcüsü Meral Danış Beştaş’tan geldi.

HDP Siirt Milletvekili Beştaş, “istediğiniz kadar söyleyin aksini, Kürdistan diye zaten bir federal hükûmet var, Kürdistan bölgesi var” dedi.

AK Parti, MHP ve İyi Partililer HDP’lilere tepki gösterdi. Tepkiler üzerine Beştaş çıkışını tekrarladı ve “bu tartışmaları geride bırakalım. Biz geri adım atmayız” dedi.

Vatan Partisi’nin HDP’nin PKK’yla ilişkilerini ortaya koyan delillerle birlikte 3 kapatma dilekçesi Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nda duruyor.

İşte o konuşmaların tutanakları…

[3d-flip-book mode="thumbnail-lightbox" urlparam="fb3d-page" 
id="12654" title="false" lightbox="dark"]
Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir