Yaz aylarında telafi eğitimi yapılacak

Üniversitelerle ilk ve orta öğretimde yaz tatilinde eğitimde yaz telafi uygulanacak

Üniversitelerde, ilk ve orta öğretimde yaz tatilinde eğitim verilecek. Öğretmenlerin 2 aylık yaz tatili kısaltılabilecek.

Milli Eğitim Temel Kanunu’nda değişiklik yapıldı. Öğretmenlerin izinleri ve tatilleri yeniden düzenlendi. Buna göre öğretmenler, yaz tatili içinde aralıksız 2 ay izinli olacak. Ancak bu 2 aylık izin sürelerine dokunulmadan kalan tatil zamanlarında yönetmelikte saptanacak mesleki çalışmalara katılmakla yükümlü olacaklar.

VeryansınTV’nin haberine göre, ilçe, il veya ülke genelinde genel hayatı etkileyen salgın hastalık, doğal afet, elverişsiz hava koşulları gibi nedenlerle eğitim öğretim faaliyetinin 2 haftadan fazla süreyle yapılamaması halinde uygulanacak telafi programlarının ders yılı içinde tamamlanamadığı durumlarda, yaz tatilinde yapılacak eğitim ve öğretim faaliyetleri nedeniyle, Milli Eğitim Bakanlığınca öğretmenlerin izinleri kısaltılabilecek. Bu durumda öğretmenlerin izinleri bir aydan az olamayacak.

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz’dan konuyla ilgili sosyal medya hesabından yorum geldi.

Konuyla ilgili MEB Ziya Selçuk’tan da bir açıklama geldi sosyal medya hesabından. Bakan Selçuk, TBMM’de kabul edilen “Telafi eğitimi düzenlemesi”nin “kısmi ve hızlandırılmış bir ‘telafi’ sürecini tanımlamakta olduğu”nu, “dönemin bütün bir şekilde tekrarı veya yaz tatilinin ortadan kalkmasının söz konusu bile olmadığı”nı belirterek, “çocuklarımızın yaz tatilini doyasıya yaşamasını ümit ediyoruz” dedi.

[3d-flip-book mode="thumbnail-lightbox" urlparam="fb3d-page" 
id="12654" title="false" lightbox="dark"]
Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir