TÜİK rakamları, artık kimseye inandırıcı gelmiyor

Epeydir yalancı çobana dönen Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), işsizlikle ilgili istatistik rakamlarını yayınladı. Buna göre, Mart ayı işsizliğin yüzde 14,1’den yüzde 13,2’ye gerilediğini, işsiz sayısının da 573 bin kişi azaldığını ileri sürdü. Ancak kendinden başka inanan bulamadı. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Burdur İl Başkanı İzzet Akbulut, TÜİK’in bu aldatıcı ve yalancı rakamlarına tepki gösterdi. Başkan Akbulut, TÜİK rakamlarının artık kimseye inandırıcı gelmediğini belirtti.

TÜİK’in son yayınladığı rakamların hakikati değil, “sarayın arzuladığı rakamları” yansıttığını belirterek, “Türkiye’de işsiz ordusu büyürken, TÜİK şaka gibi Mart 2020’ işsizliğin % 14,1’den %13,2’ye gerilediğini, işsiz sayısının 573 bin azaldığını açıkladı. Şaka gibi diyoruz; çünkü hesap ortada: Geçen seneden bu yana 1 milyon 600 bin kişi istihdam kaybıyla işsiz kaldı. Üstüne üstlük çalışabilecek yaş grubuna tam 1 milyon kişi eklendi. Hem nüfus artarken hem iş imkânlarının azalması ve bu ortamda ‘işsiz sayısı azaldı’ açıklaması ancak bu hükümet tarafından başarılabilirdi zaten. Gerçi şu konuya da değinmek lazım. İş umudunu kaybetmiş ve iş aramaktan vazgeçen kişi TÜİK’e göre işsiz sayılmıyor. Bu sayı da 3 milyon 800 bin kişi. Bu kişilerin sayıya eklenmesi durumunda gerçek işsiz sayısı 8 milyona ulaşıyor. İşsizlik oranı da bu sayılarla Mart 2020 de %23,1 oluyor” diye korkunç gerçeğe parmak bastı.

Başkan Akbulut açıklamasını şöyle sürdür:

MİLLET İTTİFAKI İKTİDARI İŞSİZLİĞE ÇÖZÜM OLACAK

“Millet ittifakı iktidarında TÜRKİYE üretime geçecek. Büyük şehirlerde ki işsiz olan köyünden göçmüş genç nüfus verilecek teşviklerle köyünde bilinçli üretime sevk edilmeye davet edilecek. Üretici mahsulünü satma derdine düşmeyecek, devlet garantisi üreticiye verilecek. Türkiye’nin dört bir yanına bölgenin iklim koşullarına uygun üretim yapacak fabrikalar açılacak. Açılan fabrikalar o bölgenin işsizlerinin ekmek kapısı olacak.”

HÜKÜMETİN GÖZÜ ŞİMDİ İŞÇİNİN KIDEM TAZMİNATINDA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dün yaptığı kabine toplantısı sonrasında dile getirdiği “Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi” (TES’in) içerisinde kıdem tazminatının fona dönüştürülmesinin de yer aldığını ifade eden Akbulut sözlerine şöyle son verdi:

“AKP hükümetinin tüm emekçilerin güvencesiz ve kuralsız çalıştırılmasını istiyor fakat emekçilere Tazminatın kaldırılmasının iş güvencesini ortadan kaldıracağına dikkat çekmek istiyoruz. İktidar işçinin her türlü hakkını bir yük olarak görüyor. Sermeye lehine işçinin kazanımı, hakları ayaklar altına alınmak isteniyor. Türkiye’de uzun bir süredir devam eden ekonomik krizle işçiler daha da yoksullaşıyor. Koronavirüs salgınına karşı önlemler alması gereken hükümet, bunun yerine işçi ve emekçilerin kazanımlarını yok etmek için art arda yeni düzenlemeler ile uğraşıyor.  İşçilerin kıdem tazminatı kırmızıçizgimizdir. Geleceğimiz için mücadele etmek ahlaki, sınıfsal bir görevdir. Bu görevi sonuna kadar yerine getireceğiz ve elbette biz kazanacağız.”

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir