Türkiye’nin caydırıcı gücü yok ediliyor!

5 bin yıllık silah arkadaşlığımıza dokunmayın!

2002 yılından bu yana Cumhuriyet’in getirdiği çeşitli yapıları bozdular.

Yerine yenisini koymaya çalıştılar.

Ancak Cumhuriyet’in yapılarından daha iyisini bulamadılar.

Yerine ikame edilen yapıların birer ucube olduğu sonradan anlaşıldı.

Bunun en somut iki örneğini, Devlet hastaneleri yönetimiyle GATA’daki değişiklik oluşturdu.

Devlet hastanelerinde adeta birer CEO olan sekreterliklerin işe yaramadığı kısa zamanda anlaşıldı.

Geri dönüş yaşanıyor.

Askeri doktor konusundaki açmazı gene Yıldırım komutan anlatıyor.

Şimdi de askerlik sistemini değiştiriyorlar.

Tam da bölgemizde savaş rüzgârlarının hızlı estiği bir dönemde

Türkiye’ye silah gösterildiği şartlarda

Yeni askeri sistemin de bir ucube olduğu belirtiliyor.

5 yıllık silah arkadaşlığı bozuluyor.

Mehmetçik sistemi kaldırılıyor.

Türk ordusunun caydırıcılığı tasfiye ediliyor.

Bundan da bir zaman sonra –kafa kayayı vurunca- geri dönecekleri çok açık

Ama iş işten geçmiş olabilir.

Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Aydınlık Gazetesi yazarı Oktay Yıldırım, yeni askerlik sistemini Youtube kanalı Neyin Nesi TV’de değerlendirdi. Kalabalık bir komuta katmanının ordunun savunma kapasitesini yok edeceğini vurgulayan Yıldırım, yeni askerlik sisteminin bilinmeyenlerini anlattı; “5 bin yıllık silah arkadaşlığımıza dokunmayın!” dedi.

İşte Yıldırım’ın açıklamalarının satırbaşları!

İki boyutta ele alınabilir

-İnsan kaynakları yönetimi

-Türkiye’nin savunma ihtiyaçları

Şu anda Türkiye’de askerlik çağı gelmiş 2 milyon insan var.

Her yıl askerlik çağına gelen 700 bin civarında genç var.

Ancak bunların sadece 400 binini askere alabiliyoruz.

Neden? Çünkü ordumuzun ihtiyacı olan asker sayımız 15 yıl öncesine göre yarı yarıya azaldı.

Peki, tehditler azaldı mı? Hayır! Azalmadığı gibi arttı.

Askerliği gelmiş kalabalığı eritmek için yeni bir sistem gerekli.

Ne yaptılar?

Bedelliyi kalıcı hale getirdiler.

Bir aylık temel eğitim alan herkes (1 yılda en fazla 145 bin kişi) bunun üzerine parasını ödeyip askerlik yapmış sayılacak.

Askerlik, artık parasıyla alınıp satılan, vatan savunması kavramından uzaklaşan ticari bir meta haline dönüşmektedir.

Muharip askerlik, profesyonelleşmeye zorlanacak.

Yükümlü askerlik sistemi müdafa-i hukuk ilkesine göre kurulan bir devletin ordusudur, profesyonel ordu ise sınır aşırı faaliyetleri de olan emperyal devletlerin sistemidir.

Türkiye’nin caydırıcılığının en önemli sebebi, asker bulma potansiyelidir.

Kurtuluş Savaşı’nda İngilizler raporlarında, Türklerin neredeyse bütün ahalisinden asker bulabileceği, ordusuna asker yazabileceği gerçeğini yazdı.

ABD, bugün İran’a meydan okuyor. Ama tehditlerinin içi boş. İran’ı Irak, Suriye gibi işgal edemez. Neden? Çünkü İran’ın 20 milyonun üzerinde bir askerlik potansiyeli var. Çok büyük bir caydırıcı kuvvet!

Türkiye, bu caydırıcı gücünü yok ediyor şu anda.

Türk ordusunun ihtiyacı olan, Türk milletinin seferberlik potansiyelini artıracak, en az 3 aylık temel eğitimi olan ve mutlaka en az 12 ay zorunlu hizmete dayanan bir askerlik sistemidir. Türk milletinin ihtiyacı olan çeşitli uzmanlık alanlarında askerlikte orduda yapacakları görevi zorunlu hizmetten sayarak katkı vermelerini sağlamaktır. Mesela doktorlarımız…

Bakın, şimdi hudutlarda, Irak’ın, Suriye’nin kuzeyindeki ve iç güvenlik birliklerimizde doktor sıkıntısı yaşanıyor. Neden? Çünkü askerlik tababeti, askeri tıbbi sistem hükümet tarafından değiştirildi. Gülhane Askeri Tıp Akademisi kapatıldı. Bir Eğitim Araştırma Hastanesine dönüştürüldü. Ne oldu? Asker yarasını saracak adamı kaybetti. Şimdi gerçeği anladılar. Düzeltmeye çalışıyorlar.

Bu sistemde de durum aynı. Bu sistemde de gerçek anlaşıldığında artık çok geç olabilir. O nedenle Türk ordusunun sistemiyle oynamamak lazım.

Yeni Askerlik Sistemi denilen Türk milletinin savunma kapasitesini çok zayıflatan bu sistemden bir an önce vazgeçilmeli. Mehmetçik Sistemine geri dönülmesi gerekir. Türk ordusu, bu topraklar üzerinde yaşayan herkesin üniformasını giymesi gerektiği, karavanasından yemek yemesi gereken, kulesinde nöbet tutması gereken kutsal bir okuldur.

Lütfen okulumuza ve 5 bin yıllık silah arkadaşlığı ocağımıza, Peygamber Ocağımıza dokunmayın!

‘TEK TİP’

Devr-i Osmanlı’da eşitlik yoktu, zengin yaşar, fakir ölürdü. Halk türküsüdür: ‘’Yemen yolu çukurdandır / karavanam bakırdandır / zenginimiz bedel verir / askerimiz fakirdendir.’’

*Paraya ve kariyer özendirmesine endeksli bir askerlik sistemi ile vatan savunması yapılamadığını acı tecrübelerle gördüğümüz için Cumhuriyet bunu yıktı, eşit yurttaşlık getirdi. Aynı karavanaya kaşık sallarken, aynı üniformayı giyerken, aynı mevziide aynı hudut için nöbet tutarken eşitledi yurttaşını. Ama… ‘’Yeni sistem’’ de geldi bunu tekrar yıkıyor. Parası olan bedelini verip yan gelecek, fakir mayına basacak, fakir şehit olacak. Yani yeni filan yok, geriye dönüyoruz. Sadece bu değil, teknik olarak da bir sürü problem getirecek, bu sistem..

Mesela:

Bir aylık temel eğitim, beş aylık zorunlu hizmeti yapabilmek için gerekli olan bedeni ve ruhi yeterliliği sağlamayacak. Yetersiz askerler olacaklar. Askerlerin görev yapabilmek için bedeni yeterliliği şöyle ölçülüyor: 17-25 yaş arasındaki bir asker 45 mekik, 40 şınav çekmek ve 3 bin metre koşuyu 14.50 dakikada tamamlamak zorunda. Bu, 26-30 yaş arası için mekik 40, şınav 35, 3 bin metre koşu 15.50 dakika; 31-35 yaş grubunda ise mekik 35, şınav 30, 3 bin metre koşu 16.50 dakika… Bunu bir ayda sağlayabilecek misiniz? Ya ruhi yeterlilik, yani hücum deyince hep birden gözünü kırpmadan düşman üzerine yürüme potansiyeli? Bunları yapamayanlar vatanı nasıl savunacak?

Bu askerler muharip birliklerde görev yaparsa yetersizlik, yapmazsa kadro eksiği olacak. Yani, çatal çıkmaz.

Muharip birliklerin ağırlığı sözleşmeli erbaş ve erlerden oluşacaksa ordu adım adım profesyonelleşecek ve şu anda olduğu gibi kadro sorunu yaşanacak.

Bu şekilde tam profesyonelleşen ve sayısı azalan bir ordu Türkiye’ye yönelen tehditler karşısında yeterli savunma kapasitesini yaratamayacak, çünkü para için ölünmeyeceğini bize kendi tarihimiz öğretti.

Profesyonel ordu Cumhuriyet’in kuruluş niteliğinde büyük değişikliğe neden olacak. Çünkü yükümlü askerlik sistemi müdafa-i hukuk ilkesine göre kurulan bir devletin ordusudur, profesyonel ordu ise sınır aşırı faaliyetleri de olan emperyal devletlerin sistemidir.

Temel eğitim ve muvazzaf hizmet süresindeki azalma seferberlik potansiyelinin zayıflamasına neden olacak, en büyük risk de bu zaten.

Lider personel olması ve müstakil görev yapabilmesi gereken yedek astsubaylık için iki aylık eğitim yeterli olamayacak, o halde ne iş yapacak bu yedek astsubaylar?

Yedek astsubay ile muvazzaf ve sözleşmeli astsubay arasında statü farkı olacak mı? Olursa da sorun, olmazsa da sorun olacak.

Yedek astsubay görev süresi sonunda muvazzaf astsubay olarak kalmaya karar verirse 2 aylık eğitimini tamamlayacak mı, bu haliyle mi devam edecek?

Bir yandan sofistike silah sistemleri gerekçesiyle ordu profesyonelleştirilirken diğer yandan yedek subaylığın devamı hem de yedek astsubaylık statüsü yaratılması çelişki değil midir?

Bütün terörle mücadele geçmişimizde, yedek subaylığın ne gibi vazgeçilemez faydalarını gördük ki, bu kurumu kaldırmıyor bir de yedek astsubaylık getiriyoruz?

FETÖ’nün en üst rütbelere kadar sızmış olmasından çıkarılan dersler ışığında Harp akademileri giriş koşullarında ve sicil/terfi sisteminde bir değişiklik olacak mı? Göründüğü kadarıyla ne ders almışız ne sisteme dokunuyoruz.

Bedelli erbaş-er/ Yükümlü erbaş-er/ Sözleşmeli erbaş-er/Uzman Erbaş/Sözleşmeli astsubay/ Yedek astsubay/ Muvazzaf astsubay/ Sözleşmeli subay/ Yedek subay/ Muvazzaf subay/ General-amiral gibi çok sayıda statü katmanı Türk Ordusu’ndaki birlik ruhuna zarar vermeyecek mi, katmanlar arasındaki bağlılık ve aidiyet duygusu eskisinden daha da kötü olmayacak mı?

Bu kadar fazla sayıda statü katmanı olması, “erin general olabilmesi” şeklinde özetlenen statüler arası geçirgenliği daha da zorlaştırmayacak mı?

Yeni askerlik sistemi, soru ve sorunlarla geliyor. Bedelli, yükümlü, kısa dönem, uzun dönem, sözleşmeli, uzman erbaş, yedek astsubay, yedek subay şeklinde sekiz çeşit askerlik modeli yarattılar, ama “tek tip askerlik’’ diyorlar, bir bakıma haklılar hepsi paralı, sadece askerlik yok.

Parası olan, parası olmayanın kanıyla ödediği bedelin karşılığını, dolar olarak verip yaşayacak.

AYDINLIK

[3d-flip-book mode="thumbnail-lightbox" urlparam="fb3d-page" 
id="12654" title="false" lightbox="dark"]
Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.