Ülkede ve Burdur’da yeni adli yıl törenlerle başladı

Yargıda toplu izin kullanımı anlamına gelen adli tatil sona erdi; yargılamalara kaldığı yerden devam edecek. 20 Temmuz’da başlayan adli tatil bugün törenlerle başladı. Burdur’da Cumhuriyet Meydanı’nda tören düzenlendi.

Koronavirüs salgını nedeniyle 15 Haziran’a kadar askıya alınan adli süreç başlar başlamaz adli tatile girmişti. Adli tatil boyunca adliyelerde görev yapan nöbetçi mahkemeler, tutuklusu olan ve acil nitelik taşıyan davalara bakmış, diğer davalara ise yeni adli yıla kadar ara verilmişti.

Burdur’da yeni adli yıl açılışı Cumhuriyet Meydanı’nda tören başladı.

Cumhuriyet Başsavcısı Özkan Gürdoğan ve Baro Başkanı Ramazan Gedik’in Atatürk Anıtı’na çelenk sunduğu törene, Adalet Komisyonu Başkanı Hacı Süleyman Arslan, hakimler, savcılar ve avukatlar katıldı.

YENİ ADLİ YIL HEPİMİZE ADALET GETİRSİN

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasını müteakiben günün anlam ve önemi üzerinde bir konuşma yapan Burdur Baro Başkanı Ramazan Gedik “yeni adli yıl hepimize adalet getirsin” dedi.

Sözlerin çok anlamlı olmadığını geçen dönemde anladıklarını vurgulayan Gedik “ne yazık ki adil yargılanma, hukuk devleti, hukukun üstünlüğü ve bağımsız savunma kurumlarından gittikçe uzaklaşıyoruz. Bugün aynı zamanda Dünya Barış Günü. Ben o nedenle sözü fazla uzatmadan, pandemi kurallarını da göz önüne alarak, yurtta adalet dünyada adalet, yurtta sağlık dünyada sağlık, yurtta barış dünyada barış diyor Mustafa Kemal Atatürk’ü de anmış oluyorum” diye konuştu.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.