“Emperyalizmin kolunun kanadının kırıldığı”, “bir devrin battığı”, tarihin mecrasının değiştiği, Türk Milleti’nin millet olarak tarih sahnesine çıkışının ve çeliğine su verilişinin başladığı, 1699’dan beri devam eden ricat sebebiyle kaybedilen özgüveninin yeniden dirilişe geçtiği Çanakkale Zaferi’nin 103’ncü yıldönümü ülkede ve ilimizde törenlerle anıldı.

Çanakkale’de boğazın sırtlarında “Dur Yolcu! Bilmeden gelip bastığın bu toprak/ Bir devrin battığı yerdir…” dizesinin terennüm edilişinin 103’ncü yıldönümündeyiz. Bu dizelerde, o zamana kadar tarihte görülmemiş derecede zorba, hakim ve “üzerinde güneş batmayan bir imparatorluk” kurmuş olan emperyalizmin, savaş cephesine kama gibi girmeye, müttefiki Rus Çarlığına yardım götürmeye çalıştığı coğrafyaya gömülmesi anlatılmaktadır. Gerçekten de bir devrin sonudur.

Düveli Muazzam’ının lideri, “üzerinde güneş batmayan imparatorluk” olarak adlandırılan dönemin süper devleti İngiltere, “akşam çayını İstanbul’da içecekleri”ne inanarak, “çok hesap kitap yaparak, “Hürriyet ve İtilaf kalıntılarıyla bir darbe yaparak İstanbul’u ele geçirmek ya da Ermenistan ve ‘Kürdistan’a muhtariyet vermesi koşuluyla Cemal Paşa’yı padişah yapmak gibi hesaplarına da güvenerek” ve peşine diğer emperyalist devletleri de takarak geldiği Çanakkale sularına gömüldüğü zaferin 103’ncü yıldönümünü, her biri birer Mustafa Kemal olan Mehmetçiğin ABD emperyalizmini günümüzün Çanakkale’si olan Batı Asya’da, Afrin topraklarına gömmesi umuduyla kutluyor Türk milleti.

Bu kapsamda bugün Burdur Şehitliği’nde yapılan bir törenle Çanakkale Zaferi’nin 103’ncü yıldönümünde başta büyük devrimci-milliyetçi Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Çanakkale ve tüm şehitlerimiz yadedildi.

Törene, Burdur Valisi Şerif Yılmaz, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Milletvekilleri Dr. Mehmet Göker ve Bayram Özçelik, Garnizon Komutanı Piyade Alb. Hakan Tutucu, İl Jandarma Komutanı J. Albay Orhan Kılıç, İl Emniyet Müdürü Arif Çankal, BARO Başkanı Ramazan Gedik, daire müdürleri, gaziler ve şehit aileleriyle vatandaşlar katıldı.

Burdur Valiliği, Garnizon Komutanlığı, Belediye Başkanlığı ve Muharip Gaziler derneği İl Temsilciliği çelenkleri sunuldu.

Saygı duruşu yapıldı.

İhtiram atışı yapıldı.

İstiklal Marşı okundu.

Günün anlam ve önemini içeren konuşma yapıldı.

 

Konuşmada, “Çanakkale Zaferi’nin dünya tarihinde bir dönüm noktasının yaşandığı, tüm dengelerinin değiştiği, olayların akışı üzerinde Türk ulusunun belirleyici bir rol oynadığı, Kurtuluş Savaşı’mızın ilk meşalesinin tutuşturulduğu, yüce Türk ulusunun Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde kahramanlık ve fedakarlığının doruk noktasına ulaştığı bir azmin mücadelesi olmuştur” denildi.

Bir Afrin Gazisi şiir okudu.

Ardından Vali Yılmaz Şehitlik Özel Defteri’ni imzaladı.

Müteakiben şehit mezarları ziyaret edilerek kırmızı karanfiller bırakıldı.

Daha sonra MAKÜ Konferans ve Sergi Salonu’nda Burdur Emekevler Meslek ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinin Çanakkale Zaferi programına geçildi.

Programın son etkinliği olarak, Vali Yılmaz tarafından şehit ailelerine ve gazilere MAKÜ Avşarhan’da öğle yemeği verildi.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.