Uzmanlardan sosyal medya uyarısı

Sosyal medyada kaynağı belli olamayan her

önünüze geleni paylaşmayın; hem başınız

belaya girer hem de milli güvenliğe zarar verirsiniz

Sosyal medya üzerinden yalan yanlış bilgileri gerçekmiş gibi halk kitlelerine yayarak terör örgütü propagandası yapan hainlerin gittikçe çoğaldığı ileri sürüldü.

Sosyal medyada terör propagandası…

Terör yandaşları, yanlış bilgileri kitlelere doğruymuş gibi aktararak gündem oluşturuyor.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin PYD/PKK ve DEAŞ’a mensup teröristleri etkisiz hale getirmek için başlattığı Zeytin Dalı Harekâtı’na ilişkin sosyal medya üzerinden algı yaratıp terör propagandası yapanların sayısının arttığı belirtiliyor.

Aydınlık Gazetesi’nin, AA muhabirine konuşan sosyal medya uzmanı Doç. Dr. Levent Eraslan’ın uyarılarını ve sosyal medyadan yapılan terör propagandalarına ilişkin değerlendirmelerini konu alan haberine göre, Eraslan, “etki alanı yüksek ve çok sayıda kişiye hızlı şekilde ulaşılabilen sosyal medya platformlarında farklı yöntemlerle algı yönetimi yapıldığını ifade etti ve hızlı ve anlık paylaşıma imkân veren Tivitır’ın algı operasyonlarında çok tercih edildiğini belirtti.”

Eraslan, görüntü gücü bakımından Youtube, resim paylaşımında Instagram’ın etkili olduğunu, uzun süreli kalıcı mesajlar için de Facebook’un tercih edildiğini dile getirdi.

“Algı operasyoncularının en büyük amacı, yanılgıyı geniş kitlelere doğruymuş gibi aktarmak ve bir gündem oluşturmaktır” diyen Eraslan, sosyal medyada algı operasyonları için “bot” adı verilen sanal hesaplardan aynı mesajın binlerce kere atılıyormuş gibi gösterildiğini ve aynı kişi adına çok sayıda hesap açma gibi yöntemlerin kullanıldığını kaydetti.

Sosyal medyada algı yönetimine karşı geliştirilecek iki genel yöntem olduğunu söyleyen Eraslan, “bunlardan biri, teknik olarak tespit edilen hesapların kapatılması ve ilgili sosyal medya platformlarına şikâyet ve teknik kısıtlamaların yapılması. Diğeri ise yapılan algı operasyonlarına karşı güvenlik güçlerinin anında karşılık vererek gerçeği hızlıca dolaşıma sokması, böylesi hesapları ifşa etmesi ve doğrulama sitelerinin kurulması” dedi.

KALİTELİ TAKİPÇİ HEDEFLENMELİ

Eraslan, sosyal medyadan terör propagandaları yapanların tuzaklarına düşmemek için alınması gereken önlemleri, şöyle sıraladı:

“Kaynağı teyit edilmeyen hiçbir bilgi, haber, fotoğraf ve görüntü paylaşılmamalı. Sosyal medya arkadaşlarından gelen bilgi ya da görüntülerin mutlaka kaynağı sorulmalı. Sosyal medya profiline paylaşım ve yayma amaçlı mesajların paylaşılmayacağı yazılmalı. Yasa dışı algı amaçlı mesajı ilk oluşturan kişi ile bu mesajı yayan kişilerin aynı suç kategorisinde oldukları unutulmamalı. Sürekli böylesi mesaj paylaşan hesaplar, Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığının siber@egm.gov.tr ihbar hattına bildirilmeli. Sosyal medya platformundaki takipçiler dikkatli seçilmeli. Çok sayıda takipçi değil kaliteli takipçi sayısı hedeflenmeli.”

SOSYAL MEDYA UYARISI

Afrin operasyonu 4’ncü gününde başarılı bir şekilde sürüyor. Ama bozguncu ve hainler de işbaşında.

Hürriyet’in haberine göre, Ankara’da, Devlet Övünç Madalyası ve Beratı Tevcih Töreni’nde konuşan Başbakan Binali Yıldırım, sosyal medya konusunda önemli uyarılarda bulundu

“Hükümetimiz, ülkemizde ve bölgemizde yaşayan her bir vatandaşımızın can ve mal güvenliğini esas alır. Bazı çokbilmişler yorumlar yapıyorlar ancak yaparken terör örgütünün emeline bilerek yahut bilmeyerek yardım ettiklerinin farkında değiller. Hiç sıkılmadan geçmiş olaylara ait fotoğrafları sanki Afrin operasyonunda çocuklar, siviller öldürülüyormuş gibi takdim etmekten çekinmiyorlar. Milletimiz rahat olsun, sosyal medya sorumsuz medya değildir. Kimsenin hukuka adalete uymayan çaba içerisine girme hakkı yoktur. Burada yaşanan, işlenen suçların hesabı da sorulmaya başlanmıştır. Barış için Zeytin Dalı Harekâtı’na leke sürmek isteyenlere asla fırsat vermeyeceğiz.”

MEYDANLARA ÇIKANLAR BEDELİNİ ÖDER

Cumhuriyet’in haberine göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan, HDP’nin Zeytin Dalı Harekâtı’na ilişkin ‘sokağa çıkma’ çağrısına, “Bu milli mücadelede, karşımıza kim çıkarsa çıksın ezer geçeriz, bu böyle bilinsin” dedi.

Cumhurbaşkanı, HDP’nin ‘sokağa çıkma’ çağrısına “Bedelini çok ağır öderler” diyerek çok sert tepki gösterdi.

“Çıkmış HDP’nin KCK’nın terör örgütü bazı temsilcileri Kürt kardeşlerimi meydanlara çağırıyor. Şu ana kadar meydanlara çıkan olmadı. Sakın ha bu çağrıya uyup da meydanlara çıkma yanlışına düşenler olursa bedelini çok ağır öderler bunu da böyle söylüyorum. Zira bu, bir milli mücadeledir. Bu milli mücadelede karşımıza kim çıkarsa çıksın ezer geçeriz, bu böyle bilinsin. Taviz yok, en ufak bir esneklik yok. Gereği ne ise onu yaparız.”

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sanalbasin.com üyesidir