Vaka sayısı artarken normalleşme doğru mu?

Aşılamada da duraklama olduğu belirtiliyor; bizi ne bekliyor?

Yetkililer tersini söylemesine rağmen Burdur’da da vaka sayısı iç açısı değil!

Sağlık Bakanlığı Türkiye’nin Koronavirüs tablosunu açıkladı. Kısa bir zaman önce vaka sayısı 5 binlere inmiş olan Türkiye’de son 24 saatte 138 bin 592 Kovid19 testi yapıldı, vaka sayısı yeniden 11 binlere yükseldi, 64 kişi hayatını kaybetti. Ağır hasta sayısı 1.230 oldu, 7 bin 291 kişinin korona tedavisinin sone ermesiyle iyileşen sayısı 2 milyon 616 bin 139’a yükseldi. Vali Arslantaş vaka sayısında azalma olduğunu söylese de geçen haftaki haftalık vaka sayılarını içeren insidans haritasında 100 binde 93, 23 olan durumumuz bu haftaki güncellemede 105,21’e yükseldi.

FOXTV’ye konuşan uzmanlar, aşılama hızının düştüğünü, gün boyunca 15 bin kişi ilk doz aşısını olduğunu belirtiyor. Koronavirüse karşı mücadelede karamsar tablolar çizen uzmanlar, normalleşmenin vaka sayısını artıracağı uyarısı yapıyor.

Ülke çapında bugün ilk defa Cumartesi serbest oldu. Sokaklarda sabahın erken saatlerinde insanlar sel gibi aktı. Parklarda, kafelerde, restoranlarda oturacak yer kalmadı.

Hafta sonları uygulanan kısıtlama için yerinde karar dönemine girildi. Kademeli normalleşme sürecinde bütün illerde cumartesi sokağı çıkmak serbest oldu. Yurt genelinde sokaklarda yoğunluk oluştu.

Ulusal kanalın kameralarına yansıyan görüntülere göre, İstanbul’daki durum korkutucu boyutlarda

Kalabalık virüse davetiye çıkarıcı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca uyarılarda bulunarak, “kurallara uyalım” dedi.

Kontrollü normalleşme için illerimizin 100.000 nüfusa karşılık gelen haftalık vaka sayılarını içeren insidans haritasının güncel hali ektedir. Yüksek riskli illerimiz risklerini düşürmek için daha tedbirli olmalı. Normalleşme kontrollü gerçekleşmeli.

Bugün 6 Mart töreninde konuşan Burdur Valisi Ali Arslantaş, ilimizin salgına karşı son günlerdeki mücadelesinin semeresinin alınmaya başladığını, vaka sayısında belli bir düşmenin yaşandığını söylemekle beraber Sağlık bakanı Dr. Fahreddin Koca’nın yayınladığı geçen hafta 93,23 olan bu haftaki insidans haritasında Burdur’un 100 binde 105,21’e yükseldiği görülüyor.

Koca, “beklediğimiz Cumartesilerin ilki! Devamı, kıymetini bilmemize bağlı. Mutlu Cumartesi! Hata yaparsak, bir hafta on gün sonra üzülürüz” dedi.

Bir uyarı da İstanbul Valisi Ali Yerlikaya’dan geldi.

Dinamik Denetim Modeli’nde ise ilk sonuçlar belli oldu. 260 bin personel ve 48 bin 67 ekiple gerçekleştirilen ilk denetimlerde, salgın tedbirlerine aykırı davranan bin 561 işletme ve iş yerinin tespit edildiği açıklandı. Ülke genelinde 4 iş yerine kapatma cezası verildi.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.