Valiliğin eylemleri kısıtlama kararı antidemokratiktir

Burdur Valiliğinin 2017/ 4 Sayılı basın açıklamaları, toplantı ve gösterilerin yapılamayacağı yerler Kararına karşı tepkiler yayılıyor. Bir tepki de Burdur Milletvekili Dr. Mehmet Göker’den geldi. Göker, alınan kararı antidemokratik buldu.

DEMOKRATİK OLMAYAN BİR YAKLAŞIM

İlk tepkinin dün Burdur Sivil Toplum Platformu, BURTÜKODER ve BURTED Başkanı Kemal Arslan’dan alan Burdur Valiliğinin Burdur’da halk hareketinin yapılamayacağı yerlerle ilgili kararına, bugün Milletvekili Dr. Mehmet Göker’den de sert bir tepki geldi. Yaptığı yazılı açıklamada Vekil Göker, “her şeyden önce bu yaklaşımı demokratik bulmadığımı tüm Burdur kamuoyunun bilmesini isterim. Kamu adına görev yapan herkesin asli görevi ifade özgürlüğünü boğmak ve kısıtlamak değil, çoğulcu bir demokrasinin doğal gereği olan toplantı ve gösteri hakkını yeniden tanımlamak ve genişletmek olmalıdır” dedi.

İşte Mv. Göker’in açıklaması!

Burdur İlimizde Basın Açıklamaları, Gösteri, Protesto ve benzeri etkinliklerin yapılamayacağı yerlere dair Burdur Valiliği Kararı, 25 Eylül 2017 tarihinde Burdur Valiliğinin resmi internet adresinde yayınlanmıştır. Anayasa’ya ve İçişleri Bakanlığı Genelgelerinin ilgili maddelerine atfederek hazırlandığı belirtilen bu karar, Burdur İl sınırları içerisinde yapılacak olan basın açıklamalarının kamu güvenliği ve genel asayiş açılarından yapılamayacağı yerleri belirtmektedir. Kamu düzenini bozmak, kitlesel katılımlarla trafiğin akışını engellemek, çevre ve gürültü kirliliğine yol açmak gibi gerekçeler gösterilmiş ve uyulması gereken esaslar gösterilmiştir.

Her şeyden önce bu yaklaşımı demokratik bulmadığımı tüm Burdur kamuoyunun bilmesini isterim. Kamu adına görev yapan herkesin asli görevi ifade özgürlüğünü boğmak ve kısıtlamak değil, çoğulcu bir demokrasinin doğal gereği olan toplantı ve gösteri hakkını yeniden tanımlamak ve genişletmek olmalıdır.

Burdur’da yapılan hangi toplantı ya da gösteri kamu düzenine zarar vermiştir?

Yapılan gösteriler ve protestolar kanunda belirtilen koşulları yerine getirmese bile, şiddet içermediği sürece neden müdahale edilsin?

Türk halkının siyasette kendini ifade edebildiği iki mecra vardır. Bunlardan biri Meclis diğeri ise sokaktır. AKP iktidarı zaten, yaptığı içtüzük değişiklikleri ile Meclisin sesini olabildiğince kısmıştır. Halkın kendini özgürce tanımlayabileceği ve ifade edebileceği tek yer sokaktır. Alınan bu karar sokağı da kısıtlamakta ve insanların kendini özgürce ifade edebilmesinin önüne geçmektedir.

Söz konusu bu kararın yeniden ele alınması ve incelenmesi demokrasi açısından gereklidir.

Saygılarımla…

 

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir