Yargıtay’dan HDP’ye inceleme

Kapatma davası için süreç başladı

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, ABD kara kuvveti bölücü terör örgütü PKK’nın parlamento kanadı HDP ile ilgili inceleme başlattı. Kapatma davası için sürecin başladığı inceleme kapsamında Kobani iddianamesi ve HDP’li milletvekilleri hakkında hazırlanan fezlekelerin örneği Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan istendi. Böylece vatanseverlerin yıllardır sürdürdükleri “HDP kapatılsın” kampanyaları, Diyarbakır Annelerinin Evlat Nöbeti amacına ulaşmış oldu.

NTV’nin haberine göre, Yargıtay Başsavcılığı Siyasi Partiler Bürosu, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na yazı yazarak eski HDP eş genel başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın da sanıkları arasında bulunduğu 108 sanıklı Kobani iddianamesinin ekleri ile birlikte gönderilmesini istedi.

Kobani soruşturması kapsamında HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ın da aralarında olduğu HDP’li 9 milletvekili hakkında fezleke düzenlenmişti.

Başsavcılık bu fezlekelerin örneğini de istedi. Başsavcılık kaynakları, tüm siyasi partilerin faaliyetlerinin takip edildiğini vurgulayarak, söz konusu belgelerin rutin inceleme kapsamında talep edildiğini bildirdi.

Siyasi partilerin faaliyetlerini izlemekle görevli Başsavcılıkça yapılacak inceleme sonucu, HDP’nin “terör eylemlerinin odağı” olduğu tespit edilirse, HDP hakkında kapatma davası açılması gündeme gelebilecek.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.