Yasaklar genişliyor ve sertleşiyor

Tüm dünyayı ölümüne boğuşulan bir savaş alanına döndüren yeni tip Koronavirüs (Kovid19) pandemisine karşı mücadelede Türkiye gelişen şartlara göre yeni ve sert tedbirler aldı. Bilim Kurulu’nun önerileri doğrultusunda alınan Cumhurbaşkanı’nın açıkladığı yeni tedbirler içinde, 31 kente araç giriş çıkışının 15 gün süreyle yasaklanması, 65 yaş ve üstüne sokağa çıkma yasağının 20 yaş ve altını da kapsayacak şekilde genişletilmesi, maske takma zorunluluğu ile valilerin kendi illerinde özel tedbirler alma ve genişletme yetkisi dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı’nın açıkladığı yeni tedbirler şöyle sıralandı:

  • 30 büyükşehir (Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon, Van) ve akciğer rahatsızlıklarının sık görüldüğü Zonguldak araç giriş çıkışına kapalı

İstisnalar:

Bu şehirlere gıda, ilaç ve temizlik malzemesi gibi zorunlu ihtiyaç malzemeleri nakli ile İçişleri Bakanlığı genelgesinde belirtilen sektörlerin lojistik araçları dışında giriş çıkış yapılamayacaktır. Ülke içinde yük ve izinli yolcu taşımacılığı yapanlar ile uluslararası yük taşımacılığı yapan araçların bu şehirlerden transit geçişleri ise devam edecek.

  • İl Pandemi ve İl Hıfzısıhha Kurulları, kendi şehirlerinin ihtiyaçlarına göre bu tedbirleri daha da genişletebilecektir.
  • Yasak, 15 gün uygulanacak; gerekirse süre uzatılacak.
  • Ülke çapında uygulanan 65 yaş ve üzerine sokağa çıkma yasağına, 20 yaş ve altı (1 Ocak 2000 ve üstü doğumlular) da dâhil edildi.
  • Pazar yerleri ve marketler gibi ve toplu olarak çalışılan yerlerde herkes zorunlu olarak maske takacak.
  • Bütün şehirlerde insan hareketliliğini azaltmak için gereken ilave tedbirler, İl Pandemi ve İl Hıfzısıhha Kurulları tarafından alınıp uygulanacaktır.
  • Sokaklar dâhil kamuya açık bütün mekânlarda kalabalık oluşturacak şekilde asla bir arada bulunulamayacak, sosyal mesafeye en az 3 adım olarak mutlaka uyulacak.
  • İkazlara uymayarak aksi yönde davranışlar sergilemekte ısrar edenlere gereken idari ve adli cezalar tereddütsüz şekilde uygulanacaktır.
[3d-flip-book mode="thumbnail-lightbox" urlparam="fb3d-page" 
id="12654" title="false" lightbox="dark"]
Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir