Yeni tip koronavirüs (kovid19’un) sonu geldi mi? #evdekal #evdehayatvar

2003’te ortaya çıkan SARS virüsünün sonunu getiren mutasyon kovid19’da da görüldü

Bilim insanlarının son çalışmalarında, mutasyona uğrayan ve üç boyutta gelişen yeni tip koronavirüs (kovid19’un), genetik benzerlik gösteren SARS virüsünde 2003 yılında meydana gelen bir değişikliği yansıttığı ortaya çıktı ve bu gelişmenin kovid19’un “zayıflıyor olabileceği”ni gösterdiği ifade edildi.

Aydınlık Gazetesi haberine göre, ABD’de Arizona State Üniversitesi Biodesign Enstitüsü’nden Dr. Efren Lim ve ekibi, ”Journal of Virology” dergisinde yeni tip koronavirüs (kovid19) hakkında yeni bir çalışma yayımladı.

SARS VİRÜSÜNÜN SONUNUN  BAŞLANGICI OLAN MUTASYON

Uzmanlar çalışmada, koronavirüsün nasıl yayıldığı, adapte olduğu ve mutasyona uğradığına ilişkin genetik kodunu hızlı okumak için ”yeni nesil dizileme” adı verilen yeni bir teknoloji kullandı.

Bilim insanlarının bu çalışma sürecinde, Arizona’daki koronavirüs hastalarının burnundan 382 numune alındı. İnceleme sonucunda, virüsün genomunun önemli bir parçasının eksik olduğunun ve genetik alfabedeki 81 harfin ‘tamamen’ yok olduğunun fark edildiğinin anlaşıldığı belirtildi.

Söz konusu mutasyonun SARS virüsünde de görüldüğünü belirten Prof. Karol Sikora, “bu SARS virüsü için sonun başlangıcıydı” dedi.

Dr. Lim, “Bu mutasyonun ilginç olmasının nedeni, 2003 yılında ortaya çıkan SARS salgınında da virüsün genomunun büyük bir kısmının silinmesi” değerlendirmesinde bulundu.

SARS salgınının ortasında ve geç evrelerinde mutasyona uğrayan virüsün gücünü kaybettiğini vurgulayan uzmanlar, bu durumun mutasyona uğrayan yeni tip koronavirüste de rastlandığını farkettiklerini kaydetti.

Bu nedenle mutasyona uğrayan yeni tip koronavirüsün ‘zayıflıyor olabileceğine’ dikkati çeken uzmanlar, virüsün zayıflayıp zayıflamadığını söylemek içinse çok erken olduğunun altını çizdi.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir