Yücel’den siyaset dersleri

Aydınlık Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni, Vatan Partisi İBB Başkan adayı, TGB’nin kurucularından ve ilk Genel başkanlarından Mustafa İlker Yücel, AK Parti’yi küçültme misyonuyla ABD tarafından kurulan DEVA’nın Genel Başkanı Babacan’ın parti programının en önemli ilkelerinden biri olan anadilde eğitim üzerine ders niteliğinde açıklamalar tivitledi. Yücel, Babacan’ın anadilde eğitimi gündeme getireceğini, programına yazdığını belirterek, “Kürtçe öğrenmeye kimse itiraz etmez, etmiyor, zenginliktir. Ama Kürtçe eğitim talebi PKK’nın stratejik söylemlerinden biridir” dedi.

Yeni bir şey getirmeyen, programının ana ilkeleri itibarıyla 2002 yıllarında bir Amerikan projesi olarak Türk milletinin önüne konan AKP’nin yeni bir versiyonu, programının ana ilkeleri “yeni anayasa”, “Türk milletini yoketme”, “yeni vatandaşlık tanımı”, “tarikat ve cemaatlere özgürlük”, “sivil toplumculuk”, “serbest piyasa ekonomisi”, “yeni KİT’lerin açılmaması”, “kamu bankalarının özelleştirilmesi”, “profesyonel ordu”, “savunma sanayisinin özelleştirilmesi”, “S-400’ün iptali”, “Transatlantik İttifakı’yla yürüme”, “NATO’ya bağlılık”, “AB üyeliğinde ısrar”, “ABD ile ilişkilerin düzeltilmesi”, KKTC’de müzakerelere devam” ve “anadilde eğitim” olan DEVA’nın Genel Başkanı Babacan, ABD’nin “kara kuvvetim” dediği bölücü terör örgütü PKK’nın stratejik taleplerinin başında gelen anadil eğitimini yeniden gündemin başına oturtacak.

Türkiye’nin 40 yıllık geleceğinin teminatlarının başında gelen Aydınlık Genel Yayın Yönetmeni Mustafa İlker Yücel, sosyal medya hesabından Babacan’ın parti programının ilkeleri arasında yer alan ve PKK’nın en stratejik talebi olan anadilde eğitim ilkesini topa tuttu.

“Kürtçe öğrenmeye kimse itiraz etmez, etmiyor, zenginliktir” değerlendirmesinde bulunan Yücel,  “ama Kürtçe eğitim talebi PKK’nın stratejik söylemlerinden biridir. Türkçe dışında bir eğitim dili bölünme kararıdır” dedi.

ABD “kara kuvveti” PKK’nın, kamplarında eğitimini Türkçe yaptığını, ancak Türkiye’de Kürtçe dayattığını, PKK’nın Parlamento kolu olan HDP’nin kongrelerini Türkçe yaptığını, PKK’nın kamplarında Türkçe eğitim verildiğini, KCK sanıklarının Türkçe savunma yaptıklarını, HDP’lilerin basın açıklamasına geçmişte Kürtçe başlayarak bitiremediklerini, Türkçe devam ettiklerini vurgulayan Yücel, “Kürtçe de bizim. Ama bizi ayıracak eğitim dili talebi gerçekçi ve doğru değil” dedi.

Yücel şu görüşleri ileri sürdü:

“Kürt kökenli yurttaşlarımızın en büyük avantajı Kürtçenin yanında Türkçe’ye de sahip olmalarıdır. Edirne’den Hakkâri’ye anlaşma, ortaklaşma, ticaret ve duygu birliğimizi Türkçe sayesinde sağlıyoruz. PKK’nın Kürtçe eğitim talebi en çok Kürt’e kötülüktür, bölücülüktür.”

“CHP’nin HDP sever yöneticileri ve Ali Babacan gibi uluslararası tefecilerin sesi olan siyasiler Kürtçe eğitim konusunu gündeme getirerek tarihi bir hata yapıyor. Hayallerinde yeniden açılım süreci var.”

“Açıkça söyleyelim: Türkçe dışında bir eğitim dili bölünme kararıdır.”

[3d-flip-book mode="thumbnail-lightbox" urlparam="fb3d-page" 
id="12654" title="false" lightbox="dark"]
Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir