Yurt dışına insan kaçırma şebekesi İçişleri Bakanlığı’nın pençesinde

Yeşilova Belediyesi’nin olayla ilgisinin olmadığı belirtildi

Türkiye’den Almanya’ya 45 kişinin gri pasaportla gidip de 43’ünün geri dönmediği haberlerinin basına yansıması üzerine İçişleri Bakanlığı içlerinde Burdur/ Yeşilova Belediyesi’nin de bulunduğu 6 belediye hakkında soruşturma başlattı. Konu hakkında CHP Burdur İl Başkanı İzzet Akbulut ve Yeşilova Belediye Başkanı Mümtaz Şenel basın açıklaması yaparak Yeşilova Belediyesi’nin konuyla alakasının bulunmadığını ifade etti.

AK Partili Yeşilyurt Belediyesi ile patlak veren gri pasaportla yurt dışına insan kaçakçılığı olayı büyüyor.

Olaya el koyan İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, belediyeler marifetiyle “kamu görevlisi olmayan kişilere hizmet damgalı –gri- pasaport sağlanarak yurt dışına çıkış yapmalarına yönelik 12 Mart’ta başlatılan soruşturma”nın genişletildiği, bu kapsamda “dans (folklor) gösterisi”, “kültür turu”, “gençlik programları” adı altında sivil toplum kuruluşları ile işbirliği protokolü düzenlenerek, yurt dışına kişiler gönderdikleri saptanan Balıkesir Gömeç, Adıyaman Gölbaşı, Burdur Yeşilova, Yozgat Yerköy, Şanlıurfa Suruç, Ordu Korgan belediyeleri”ne soruşturma açıldığı belirtildi.

Yurt dışına insan kaçırmakla suçlanan Yeşilova Belediye Başkanı Mümtaz Şenel bir basın açıklaması yaparak olaya tepki gösterdi.

NURİ ÖZBEK DÖNEMİNDE 387 KİŞİ ERASMUS PROGRAMI KAPSAMINDA YURT DIŞINA GÖNDERİLDİ

Basın belediyesi hakkında insan kaçakçılığı yaptığına dair asılsız haberler çıktığını ifade eden Başkan Şenel, “Asılsız haberlerin belediyemizle alakası yoktur” diyerek, konunun aslının kendinden önceki döneme, Nuri Özbek dönemine dayandığını, o dönemde “Belediye Meclisi’nin aldığı kararla yurt dışına gönderilmek üzere 397 kişi için görev pasaportu istenmiş olduğu”nu belirtti. Açıklamasının devamında 10 kişinin sakıncalı görülerek pasaport alamadığını belirten Başkan Şenel, “387 vatandaşımız belediyenin aldığı gri pasaportla İtalya, Roma’ya Avrupa Birliği ERASMUS kapsamında yurt dışına gitmiştir” ifadelerini kullandı.

Başkan şunları söyledi:

“Bu 387 kişiden 23 kişi pasaportunu getirip belediyemize teslim etmemiş, bunlarla ilgili liste elimizdedir. 364 vatandaşımız aldıkları gri pasaportları belediyemize teslim etmişler. Teslim edilen pasaportlar şuan elimizde mevcuttur, O günün şartlarında ne yapıldığını biz bilmiyoruz. Ancak Yeşilova Belediyesi’nde 03.04.2019 tarihinde görevi teslim aldığımızdan beri belediyemizde yurtdışına göndermeyle ilgili bir işlem yapılmamış. Başkanlığımın bu konuyla hiçbir ilgisi alakası yoktur.

“Diğerde gönderme olayı da, “ERASMUS ve Avrupa Birliği Eğitim Öğretim Gençlik ve Spor Programı’na belediyemizi temsilen 3 defa vatandaş gönderilmiş. Bu vatandaşlardan birinci partide 107, ikinci partide 113, üçüncü partide de 177 olmak üzere toplam biraz önce verdiğim rakamda insan gitmiş. Basından öğrendiğimize göre bu konuda müfettiş görevlendirildiğini duyduk. Belgelerimiz hazır gelen müfettişlerimize bunları teslim edeceğiz.”

YEŞİLOVA BELEDİYE BAŞKANIMIZ ŞENEL VE YÖNETİMİNİN OLAYLA İLGİSİ YOKTUR

CHP Burdur İl Başkanı İzzet Akbulut da yaptığı yazılı açıklamayla partili belediyesine sahip çıktı.

Yaptığı açıklamada, “Yeşilova Belediye Başkanı’mızın ve yönetiminin bu olaylarla bir ilgisi yoktur. Önceki dönemde bir grup yurt dışına çıkış yapmıştır” dedi.

Mevcut belediye yönetiminin bahse konu olaylarla hiçbir bağının olmadığını belirten Başkan Akbulut, “Önceki dönem Yeşilova Belediye Başkanı Nuri Özbek’in döneminde gerçekleşen İtalya’ya Erasmus programıyla 397 öğrencinin gittiği ve hepsinin tekrar geriye döndüğü tespit edildi. 23 öğrencinin pasaportu çalınma gerekçesiyle teslim alınamamış diğer tüm pasaportlar Yeşilova Belediyesindedir” dedi.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.