Zeytin Yetiştiriciliğini geliştirmek amacıyla fidan dağıtımı yapıldı

Burdur İl Özel İdaresi ve Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Burdur Valisi Türker Öksüz, Milletvekilleri Prof. Dr. Adem Korkmaz ve Mustafa Oğuz’un katılımıyla “Burdur İli Zeytin Yetiştiriciliği Projesi” kapsamında fidan dağıtım töreni İlyas Köyü’nde düzenlendi.

Fidan almak için başvuru yapan İlyas Köylü 77 vatandaşa 4 bin zeytin fidanı dağıtıldı. Program sonrası ilk zeytin fidanını diken Vali Öksüz, projeye katkıda bulunan İlyas Köyü sakinleriyle sohbet etti.

Vali Öksüz programda yaptığı konuşmada, “Biz Burdur’u tarım ve hayvancılık yönünden daha üst sıralara çıkarmak, tarımsal ürün çeşitliliğimizi artırmak için neler yapabiliriz diye düşünürken, çalışırken, zeytin üretimini teşvik etmenin doğru olduğuna ve İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz ile İl Özel İdaremizin imkanlarını birleştirerek zeytin fidanımızı toprakla buluşturmaya karar verdik” dedi. Zeytin ağacı hakkında tarihi ve bitkisel bilgiler aktaran Vali Öksüz, “Milattan Önce 3000 yılına dayanan bir kültürü var. Çok dayanıklı bir ağaç. Eskiden beri bolluğunda bereketin de simgesi, çok kutsal bir meyve, saflığın simgesi yani aslında hayat ağacı zeytin, hepimiz bunu biliyoruz buna inanıyoruz. Dolayısıyla biz bu güzel meyveyi şehrimize ekonomik değer olarak ortaya koymayı istedik. İnşallah burada belli bir büyüklüğe ulaştırarak katma değer getirecek hale ulaştıracağız.

Zeytin buradaki biyolojik canlılığa da katkıda bulunacak ve zeytinle birlikte çiftçimiz burada üretim yapacak, daha çok kazanç sağlayacak, biz de çiftçimizi desteklemeye devam edeceğiz” ifadelerine yer verdi.

25 bin fidanı toprakla buluşturacaklarını, toplam 405 çift çizimin projeden faydalanacağını, merkezde, Bucak’ta, çeltik ve Ağlasun’da, toprak bakımından uygun olan her yerde zeytin yetiştiriciliğini teşvik edeceklerinin altını çizen Vali Öksüz sözlerine, “İnanıyorum ki zeytin üretimi ile zeytinyağı üretimi haline gelecek olan şehrimiz, Ülkemizin hem üretimine hem de ihracatına katkı sağlayacak hale gelecek. Bu cömert ve üretken fidanı toprakla buluşturduktan sonra o da bize gerekeni zaten verecektir. Dolayısıyla projemize katkı sunan herkese teşekkür ediyorum” diyerek son verdi..

Programa Vali Türker Öksüz, Milletvekilleri Prof. Dr. Adem Korkmaz ve Mustafa Oğuz, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Mustafa Güder, İl Genel Meclisi Başkanı Levent Tokmaker, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Asım Ertilav, Kurum Müdürleri, İl Genel Meclisi üyeleri, İlyas Köyü Muhtarı İlyas Bayrı ve vatandaşlar katıldı.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.