ABD üsleri ve gemilerinin Türkiye’de ne işi var?

Erdoğan’ın Amerikan uçak gemisi açıklamasını hatırlatan ve ikinci geminin geldiğini söyleyen Vatan Partisi Genel Sekreteri Özgür Bursalı denge politikasının sonuna gelindiğini belirtti. Bursalı, bölgedeki sıcak gelişmeler üzerine atılması gereken 10 acil adımı sıraladı.

ABD üsleri ve gemilerinin Türkiye’de ne işi var

Vatan Partisi Genel Sekreteri Özgür Bursalı,15 Ekim 2023 Pazar günü, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ABD’ye karşı yaptığı açıklamalar üzerine Partisi’nin Genel Merkezinde bir basın toplantısı düzenledi.

İşte o açıklamanın tam metni:

Sayın Cumhurbaşkanımız son günlerde ABD’nin Türkiye’ye, Filistin’e ve bölgemize yönelik tutumuyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.
10 Ekim tarihli konuşmasında, “ABD’nin uçak gemisinin İsrail’de ne işi var? Ne yapacak, Gazze’yi etrafını vurarak, indirerek, çok ciddi katliamlara adım atacak. Suriye’de 23 ABD üssü var. Bu üslerin Suriye’de ne işi var. Bu üslerle ne yapılıyor?” diye sordu.
12 Ekim tarihli konuşmasında “ABD uçak gemisi gönderiyor. İkinci uçak gemisi de gelecek. Bay Amerika, Amerika nire, Akdeniz, İsrail, Filistin nire? Ne işin var senin orada?” diyerek aynı soruları yineledi.
Son olarak 13 Ekim tarihli konuşmasında ise “Amerika’nın, PKK’nın Suriye’deki uzantılarıyla bu ülkede yürüttüğü faaliyetler, Türkiye’nin milli güvenliği için olağanüstü bir tehdit mahiyetine sahiptir” ifadelerini kullandı.
YÜREĞİMİZE SAPLANAN GERÇEK SORULAR
Sayın Cumhurbaşkanının bu soruları ve açıklamaları içine girdiğimiz hesaplaşma dönemi bakımından oldukça önemlidir.  Bu bağlamda Vatan Partisi olarak Cumhurbaşkanımıza ve hükümete soruyoruz:
ABD ve NATO’nun İncirlik’te ne işi var?
ABD ve İsrail’in Kürecik’te ne işi var?
Şirinyer’de, Çiğli’de, Konya’da, Ankara’da, Mersin’de NATO üslerinin ne işi var?
10’un üzerinde ABD askeri üs veya karargahının Türkiye’de ne işi var?
Dedeağaç’tan başlayarak, Ege adalarında namlularını Türkiye’ye yöneltmiş ABD üslerinin ne işi var?
PKK-YPG kamplarında ABD Generallerinin ne işi var?
ABD Suriye’nin kuzeyinde SİHA’mızı neden düşürdü?
ABD, PKK eliyle İçişleri Bakanlığımızın kapısında neden bomba patlattı?
Bugün Filistin’de ne işi var diye sorduğunuz, ABD uçak gemisinin bir ay önce Antalya açıklarında ne işi vardı?
Antalya’da demirleyen bugün Gazze’de katliam yapacağını belirttiğiniz ABD uçak gemisinde, Selçuk Bayraktarların, ABD’li generallerle ne işi vardı? Neden fotoğraf çektirdiler? Aynı bağlamda Türk SİHA’larının Ukrayna’daki Neonazi gruplara bedelsiz hediye edilmesinin anlamı nedir?
Yanıtları uzakta aramayalım. Bu sorular öncelikle Türkiye’nin bağrına, kalbine saplanmış sorulardır. Bu sorulara yanıt vermeden, uzaktaki soruların da yanıtını veremeyiz ve gereğini yapamayız.
LAF DEĞİL EYLEM
Vatan Partisi, uzun yıllardır ısrarla uyarıyor. Doğru bir güvenlik stratejisi kurabilmek için, öncelikle Türkiye’ye yönelen tehdidi doğru saptamak gerekiyor. Türkiye’ye tehdit, ABD-İsrail ve NATO’dan geliyor.
Sayın Cumhurbaşkanı son konuşmasında “Amerika’nın faaliyetleri Türkiye’nin milli güvenliği için olağanüstü bir tehdit mahiyetine sahiptir” saptamasında bulunuyor.
Bu açıklamadan sonra Hükümet, denge politikası adı altında bütün güvenliğimizi ateşe atan, bölge ülkelerinde güvensizlik ve itibarsızlık yaratan politikayı daha fazla yürütemez. Denge politikası masalları iflas etmiştir.
KARADENİZ’DEN GAZZE’YE TEK CEPHE
ABD ve İsrail tehditleri ve saldırganlığı ile Karadeniz’den Akdeniz’e, Gazze’den Umman Denizi’ne kadar karşı karşıyayız. Hepsi tek bir cephedir.
Filistin’deki manzara dahi bu cepheyi ortaya sermektedir. Gazze’yi savunma mevzisi, Türkiye’yi savunma mevzisidir. Filistin’i savunma mevzisi, İkinci İsrail planlarına karşı Türkiye’nin dayandığı mevzidir.
Bu tek cephede bütünsel bir strateji kurmak, öncelikle kendi güvenliğimizi sağlamanın ve Filistin davasına sahip çıkmanın kaçınılamaz ihtiyacıdır. Bütünsel cephede ABD-İsrail eksenli tehditle karşı karşıya bulunan bütün ülkeler, Türkiye’nin ittifak birikimini oluşturuyor.
Dünya ölçeğindeki saflaşmada ABD eksenli tehditle mücadele eden ülkeler, Türkiye ile aynı güvenlik cephesinde yer alıyorlar.
Bu cephenin farklı alanlarında farklı stratejiler oluşturmanın Türkiye’ye bedeli ağır olmuştur ve bu maliyet her gün yükselmektedir. Türkiye bu koşullarda, özellikle Cumhurbaşkanı katında ABD’nin olağanüstü tehdit oluşturduğu saptamasından sonra, bu cümlenin gereğini yapmak zorundadır.
Lafla, kürsülerden kınamalarla, sorularla, sitemlerle gidilecek yol kalmamıştır.
DENGE POLİTİKASI İFLAS ETMİŞTİR
Joe Biden’ın üç gün önce, 12 Ekim’de açıkladığı “Ulusal Acil Durum” kararının gerekçesinde “Türkiye, ABD’nin ulusal güvenliği ve dış politikası için olağandışı ve olağanüstü bir tehdit oluşturmaya devam etmektedir” saptaması yapılıyor.
Yine Avrupa Komisyonu şeflerinden Schinas, Filistin’in taarruzu üzerine, Türkiye’yi eleştirerek, “Türkiye AB, NATO ve onların değerlerinin yanında mı olacak, yoksa Rusya, İran’la beraber mi olacak” sorusuyla düşman kamptan cepheleşmeyi gösteriyor.
Bütün dünya, ABD ve İsrail’in öncelikle Türkiye, İran, Rusya ve Çin’i hedef aldığını saptıyor. Bu stratejik kamplaşmada ülkeler kendi stratejisinin gereğini uyguluyor. Bu koşullarda bir tek Türkiye, Atlantik Sisteminin yükleri içinde bocalamaya devam ediyor.
TÜRKİYE ASYA’DAKİ ÖNCÜ KONUMUNU ALACAK
Tarihi bir karar dönemindeyiz. Türkiye 2014’ten sonra Atlantik zincirlerini kırmaya başlamıştır ve artık yeni dünyada, Asya’dan yükselen uygarlığın öncü konumlarında yerini seçecektir.
Bu tercih, bütün güçleriyle ve üreticileriyle Türkiye’nin zorunlu tercihidir.
Türkiye bu tercihi yapacak hükümeti bulacaktır. Bu tercihi yapamayanların Türkiye’nin başında kalması mümkün değildir.
Bütün dünyanın yerini seçtiği, dostunu, düşmanını belirlediği ve gereğini yaptığı koşullarda, Türkiye daha fazla zaman kaybedemez.
Vatan Partisi, güvenlikte ve ekonomide doğru cephenin merkezinde yer alan öncü partidir. Bu nesnel koşullarda yakın gündemdeki Üreticilerin Milli Hükümeti’nin merkezinde yer alacak biricik Partiyiz.

AYDINLIK

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.