ABD ve AB’den muhalefete destek istedi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ABD ve AB liderlerine seslendi, “Türkiye’deki demokrasi hareketlerini desteklemeleri talebinde bulunuyoruz” dedi. Ayrıca eğitimin önce ana dille başlaması gerektiğini savundu.

ABD ve AB’den muhalefete destek istedi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ABD merkezli Ortadoğu Enstitüsü’ne konuk oldu. “Türk Siyasetinden Sesler” başlıklı çevrimiçi söyleşide konuşan CHP lideri anadilde eğitimle ilgili soruya “çocuğun hem anadilini öğrenmesi ve daha sonra resmi dilden eğitimine devam etmesi sorunun çözümüne katkı verir diye düşünüyorum” şeklinde cevap verdi.

Yabancı düşünce kuruluşlarının CHP’ye ilgisi devam ediyor. Daha önce Demokratik Gelişim Enstitüsü’ne (DPI) konuk olan Kılıçdaroğlu, 4 Kasım’da ABD Merkezli Middle Instute (Ortadoğu Enstitüsü) Türkiye Programı’na konuk oldu, program Direktörü Gönül Tol’un sorularını cevapladı. Önceki gün yayınlanan söyleşide Kılıçdaroğlu’na, “Kürtlerin eğitim talebi ve anadil konusunda nerede duruyorsunuz” sorusu da soruldu. Daha önce de yaptığı açıklamalarda anadilde eğitimi savunan Kılıçdaroğlu, Avusturyalı bir akademisyenin kendilerine konuyla ilgili rapor hazırladığını belirterek, “anadil konusunda BM’nin belirlediği kavramlar var. Çocuğun yararı diye. Çocuk anadilinde okula başladığında daha sonra resmi dile diyelim 2, 3. sınıftan sonra başladığında çocuğun daha başarılı olduğu ifade ediliyor. Dolayısıyla çocuğun hem anadilini öğrenmesi, anadilinde okuması yazmasını bilmesi ve daha sonra resmi dilden eğitimine devam etmesi sorunun çözümüne katkı verir diye düşünüyorum. Bu konuda dünya örneklerine de baktık. Avusturya’da bir akademisyenin bize hazırladığı bir rapor var bu çerçevede. O raporu da dikkate alarak bu şekilde dil sorununu da aşılabileceğini düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

HDP VE İYİ PARTİ’YE DİYALOG ÇAĞRISI

CHP lideri Kürt sorunu konusunda da açıklamalarda bulundu. “Kürt sorununu bizden başka kimse çözemez” diyen Kılıçdaroğlu, sorunun demokrasi ve özgürlükler ekseninde çözülebileceğini savundu. “Aynı anda hem MHP’den kopup gelen milliyetçi tabana hitap eden İyi Parti ile Kürtleri temsil eden HDP’nin bir ittifak çerçevesinde yanyana gelmesi mümkün mü” sorusu üzerine HDP ve İyi Parti’ye de birlikte çalışma çağrısı da yapan Kılıçdaroğlu, “HDP ile İyi Parti’nin bir araya gelmesi mümkün mü bilemiyorum. O, iki partinin kendi sorunu. Ama bana sorarsanız iki partinin bir araya gelmesi, konuşması var olan sorunları nasıl çözecekleri konusunda bir düşünce jimnastiği yapmalarında her zaman yarar var” değerlendirmesinde bulundu ve açıklamasının devamında şunları ileri sürdü:

“Kürt sorununun çözümünde tek adres TBMM. Millet İttifakı içerisinde HDP yok. HDP Türkiye için çok önemli bir partidir. Eğer Kürt sorunu çözülmek isteniyorsa HDP’nin mutlaka parlamentoda olması gerekir. Bu temel sorunu çözmek için meşru bir organa, yani HDP’ye ihtiyaç var. Gayrimeşru organlarla devletin muhatap olması mümkün değil”

DOĞU AKDENİZ’DE YANLIŞ YAPILDI

Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin Doğu Akdeniz politikasını da eleştirdi:

“Bütün komşularla barış içinde yaşamak Türkiye’nin temel hedefi olmalı” diye Kılıçdaroğlu, “Mısır’la, Libya’yla, Tunus’la, Fas’la, Cezayir’le İsrail’le iyi diyalog kurmak zorundasınız. Bütün bunlarla bizim kader birliği yapmamız gerekiyor. Çünkü ortak çıkarlarımız var. Doğu Akdeniz’de izlenen yanlış politika sonucu yanlış yapıldı. Fatura Türkiye’ye çıktı. Doğu Akdeniz’de Türkiye’nin dışındaki bütün ülkeler bir araya geldiler. Ortak bildiri yayınladılar. Türkiye bunun dışında kaldı. İsrail’le, Mısır’la, Suudi Arabistan’la, Suriye’yle iyi ilişkiler kurmak zorundaydı. Yunanistan’la iyi ilişkiler kurmak zorundaydı. Bu kaynaklar en verimli şekilde en düşük maliyetle Avrupa’ya nasıl gider? Türkiye üzerinden gider. Türkiye bu avantajını da kullanmalıydı. Ama bütün bunların tümünü reddeden bir Türkiye gerçeğiyle karşı karşıya kaldık” diye konuştu.

S-400’LER DEPOLARA KONDU

Kılıçdaroğlu’na S-400’ler de soruldu. Türkiye’nin kendi savunma sistemini güçlendirmek zorunda olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, ABD’den destek istendiğini, bu destek gelmeyince S-400’lerin alındığını söyledi. Gönül Tol, görüştüğü ABD tarafının, Patriot konusunda iyi fiyat verdiklerini, teknoloji konusunda sorun yaşandığını anlattığını belirterek, S-400’lerin alınmasının siyasi karar olup olmadığını sordu. Kılıçdaroğlu, “S-400’ün alınması zaten siyasi bir karar. NATO savunma sistemiyle uyumlu değil. Uyumlaştırmak isterseniz NATO bunu kabul etmiyor. Türkiye dünyanın en pahalı hurdasına sahip olan ülke. Alındı depolara kondu şimdilik orada duruyor” diye cevapladı.

ABD VE AB’DEN DESTEK İSTEDİ

Kılıçdaroğlu, “yeni seçilecek ABD Başkanı’na Türkiye ile ilişkilerde ne tavsiye edersiniz” sorusunu ise “Türkiye’deki bütün demokrasi hareketlerini desteklemelerini isterim. Sadece yeni seçilecek ABD Başkanından değil AB’den AB liderlerinden de aynı talepte bulunuyoruz. Türkiye’deki demokrasi hareketlerini desteklesinler” diye cevapladı.

AYDINLIK

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir