Altılı Masa’nın omurgasında çatlak mı var?

Son dönem siyasi terminolojimize giren ve sık sık toplanmasıyla ünlü Altılı Masa, son günlerde omurgasını oluşturan iki ana partisi, CHP ile İYİP arasında patlak veren ve giderek sertleşeceğe benzeyen kavgayla sarsılıyor. Kavganın asıl nedeni ise sık sık yapılan toplantıların temel konusu olan ancak taraflarca “cıs” olarak algılandığı için bir türlü gündeme giremeyen adaylık olduğu kamuoyunun malumudur.

Partiler ve taraflar arasında her gün bir kriz peyda oluyor.

Ancak kriz bir alt kademede cereyan ediyor.

Liderler suskun…

Ancak tabii ki her şeyden haberliler…

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, kendi adaylığı konusunda bastırıyor. İnce bir strateji uyguluyor.

Ancak İYİP, Kılıçdaroğlu’nun adaylığına sıcak bakmıyor.

Toplumda karşılığı olmadığı, seçimi kazanamayacağı inancında…

Bunu çeşitli şekillerde hissettiriyor. Kılıçdaroğlu bir çıkış yapıyor. İYİP anında karşılığını veriyor. İl başkanlarını konuşturuyorlar. İllerde oy alamayacağını iddia ediyorlar.

Kılıçdaroğlu dinlemiyor, ısrar ediyor.

AKŞENER, KILIÇDAROĞLU’NUN ADAYLIĞA KARŞI

Bu kez iş Akşener’e düşüyor. Çıkıyor bir TV programına. Programı yöneten kişi, “Kılıçdaroğlu sizce kazanacak aday mıdır?” diye soruyor. Akşener “evet” demiyor. Hatta “bu iyi bir soru olmadı” cevabını veriyor. Anlayana sivrisinek saz misali; “Kılıçdaroğlu ile olmaz” demek istiyor.

Gerilim hat safhada… İpler ha koptu ha kopacak algısı veriyor.

Toplum, Altılı Masa’da neler oluyor (?) merakı içinde…

“MASA DAĞILIR” RESTİ

Akşener’in TV programındaki mesajına cevabı, CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kuşoğlu verdi.

Hürriyet’ten Hande Fırat’a konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kuşoğlu, “CHP’nin adayı kesin olarak Kemal Kılıçdaroğlu mu?” sorusuna, “Kesin ve çok da normal. Anamuhalefet Partisi genel başkanını aday çıkarmalı.” yanıtını verdi. Ardından ittifaka gözdağı ve ültimatomu da verdi. “Aksi takdirde masa dağılır.” dedi.

Kuşoğlu, “Aday altılı masanın en büyük partisinden olmalı, bu normal. Karşı çıkan yok. Kılıçdaroğlu’nun adaylığının masada reddedilmesi Türkiye için ne anlama gelir, bunun iyi değerlendirilmesi lazım. Çalışkan, dürüst, birikimli bir devlet adamı. Buna rağmen olmazsa, Alevi olduğu için reddedildi algısı yerleşecek. Bunu toplum da demokrasi de hazmedemez. Bu durumda karşı çıkarlarsa masa dağılır.” dedi. Kuşoğlu Mansur Yavaş’ı da veto etti bir bakıma. Bununla ilgili soruya, “Anketlerle Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’nı tespit etmek doğru mudur? Anketler popülariteyi gösterir sadece.” diye cevap verdi.

Bu gelişme bir bakıma “rest” anlamına da geliyor.

AKŞENER, CHP İÇİ ÇELİŞKİLERE KANCA ATTI

Önceki gün ise farklı bir gelişme yaşandı.

Akşener, CHP’de bir şekilde küskünlere kanca atmaya başladı.

HDP’ye bakanlık vaadi, usulsüz ihale iddiaları ve aday krizi nedeniyle Millet İttifakı’ndaki kargaşa büyüme eğilimine girdi. İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, CHP’nin ihracını talep ettiği Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ı ziyaret ederek aynı fotoğraf karesine girdi. Akşener’den destek isteyen Özcan, “Adaylıkta ben de varım” dedi.

İMAMOĞLU, ADAYLIĞA HAZIRLANIYOR

CHP’li Barış Yarkadaş ise ittifaktaki adaylık kriziyle ilgili olarak çarpıcı açıklamalar yaptı. İmamoğlu’nun Cumhurbaşkanlığı adaylığı için üç kişilik bir ekip kurduğunu, Akşener’in kendisini destekleyeceğini düşündüğünü söyledi.

Yani kısacası İttifak’ta kılıçlar çekildi, restleşmeler başladı.

Bu gelişmeye ağababaları ne der bilinmez.

2 Ekim’de yeni bir toplantısı var Altılı Masa’nın.

O zamana kadar gerilim daha da artar mı bilemiyorum.

Bekleyip göreceğiz.

İNCE SEÇİM STRATEJİSİ

İnce seçim taktiği saptandığı belirtiliyor İttifak’ta. Hedefleri ise, AK Parti’den ayrılan oyların geri dönüşünün önünü almak… Bunun için iki yöntem olduğu ifade ediliyor.

Bir yöntem, 6 partinin bir blok olarak birlikte seçime girmeleridir.

İkinci yöntem ise 2 blok halinde girmektir.

İyi Parti, SP, Deva, Gelecek, DP’nin oluşturduğu milliyetçi ve muhafakarların oylarına hedefleyen sözde HDP’den uzak blok ile CHP’den oluşan ya da Yüksek Mahkeme kapatırsa CHP-HDP’den oluşan blok…

Cumhurbaşkanlığı seçimindeyse CHP, İyi Parti, SP, Deva, Gelecek, DP, PKK/HDP, FETÖ alayı tek adayda birleşecek. Dananın kuyruğu da burada kopuyor zaten.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.