Andımızın okutulmasını engellemeye kalkışanlara Başkan Ökte’den uyarı

Kamuoyunda, Adalet Komisyonu Başkanı Bekir Bozdağ ve Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün Danıştay 8’nci Dairesi’nin tarihi nitelikteki Andımız kararı karşısında gösterdikleri tepkinin yargı üzerinde baskı kurmayı amaçlayan bir tutum olarak değerlendirildiği şartlarda bütün gözler MHP’ye yönelmişken, yukarılardan azade tavır geliştirmesinin imkânsız olduğu bilinen MHP Burdur İl Başkanı Hikmet Ökte’den çok sert bir tavır geldi. Başkan Ökte, Burdur çapında “okullarda Andımızın okutulmasının özenle takipçisi olacağız. Engelleme yönünde tutum geliştiren okul yetkililerinden her türlü hukuki işlem yapılmasını talep edeceğiz” dedi.

Danıştay 8’nci Dairesi’nin tarihi nitelikteki Andımız kararı dün kamuoyuna bomba gibi düştü. 2 gündür ülke kamuoyu, İlber Ortaylı’nın kaldırılmasını “küstahlık” olarak değerlendirdiği Andımızın ilkokullarda yeniden yankılanmasını konuşuyor. Ancak iktidar cephesi ise çok rahatsız olmuşa benziyor. Eski ve yeni Adalet Bakanları Bekir Bozdağ ile Abdülhamit Gül, çok şiddetli tepki gösterdiler.

Danıştay’ın Andımız kararına toplumun çeşitli kesimlerinden tepki

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, hukuk otoritelerinin Danıştay kararının, “idarenin yerine geçerek alınmış bir karar olmadığı”, ayrıca ‘yerindelik denetimi’ olarak da değerlendirilemeyeceği şeklinde görüş bildirdiği Danıştay’ın kararı hakkında, “yargı kararları ihtilaf çıkarmaz, ihtilafları giderir. Bunun yolu Anayasa’ya sadakatten, her organın kendi meşru sınırları içinde kalmasından geçer. Anayasamıza göre Danıştay, yerindelik denetimi yapamaz ve idarenin yerine geçerek karar veremez. Bir yürütme tasarrufunun bilimsel temelini sorgulamak da yargının anayasal konumunu, kabiliyetini aşar. Adeta idarenin yerine geçerek işlem tesis eden Danıştay 8. Dairesi’nin öğrenci andına ilişkin kararı, maalesef bu ölçüleri karşılamaktan uzak kalmıştır” şeklinde yorumladı.

Eski Adalet Bakanı ve Adalet Komisyonu Başkanı Bekir Bozdağ da, “öğrenci andı kararı ile Danıştay 8. Dairesi; hukuka uygunluk denetiminin sınırlarını aşmış, kendisini yürütmenin yerine koymuş, yürütmenin takdir hakkını yok saymış, dahası yürütmenin takdir yetkisini bizzat kullanmıştır. Kısaca; anayasa ve yasayı alenen çiğnemiştir” şeklinde bir değerlendirmede bulundu.

ANDIMIZI DAHA GÜR SÖYLEMELİYİZ

Toplumdaki ortak görüş ise Andımızı daha gür söyleme yönünde. Öyle gür çıkmalı ki Andımızı söyleyenlerin sesi, İhvancı karşı çıkış gösterenler Pensilvanya’ya gitseler bile duyacakları kadar gür olmalı!

İlimizde Andımız kararına olumlu tepki verenlerden biri de MHP İl Başkanı Hikmet Ökte oldu. İktidar kanadının İhvancı kesiminin olumsuz tepkisi karşısında Cumhur İttifakı ortağı olan MHP’nin tavrını merak edenler için bir ipucu olacak olan Başkan Ökte’nin sosyal medya hesabından Memur Sen gibi Andımız ve Cumhuriyet düşmanlarına meydan okuyan tepkisi manidar bulundu.

Başkan Ökte, Danıştay 8’nci Dairesi’ne selam çakıyor, kararını sevinçle karşılıyor, okullarda Andımızın okutulmasını engelleyecek, savsaklayacak yetkililerden hesap sorulmasını talep ederek bunun takipçisi olacaklarının altını çiziyor.

“Andımızın tekrar okullarımızda okutulması kararı Memur-sen genel başkanına ve Belli çevrelere çok dokunmuş belli ki, Milliyetçi Hareket Partisi BURDUR Teşkilatları olarak andımızın okutulması ile ilgili kararın BURDUR’daki tüm okullarda uygulanması ile ilgili konunun özenle takipçisi olacağımız ve uygulamanın engellenmesi yönünde tavır sergileyen okul yetkilileri ile ilgili her türlü hukuki işlemin yapılması için talepkar olacağımız konusunda ilgilileri UYARIYORUM!

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

“Varlığımız Türk varlığına armağan olsun”

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir