Başkan Ercengiz, Aşure dağıttı

Burdur Belediyesi tarafından Muharrem ayı dolayısıyla Halk Pazarında vatandaşlara aşure ikramında bulunuldu.

Muharrem ayının 10’uncu günü gerçekleşen, İslam dünyası geleneklerinde önemli yer tutan, paylaşma ve dayanışmayı temsil eden Aşure Günü dolayısıyla Burdur Belediyesi Uzayçatı altında halka aşure ikram etti.

Aşure ikramına Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, CHP İl Başkanı İzzet Akbulut, CHP Merkez İlçe Başkanı Serkan Şimşek, İl Genel Meclis ile Belediye Meclisi üyeleri ve mahalle muhtarları katıldı.

İslam inancına göre, Hazreti Nuh’un gemisinin tufandan kurtulması, Hazreti Musa’nın Kızıldeniz’den geçerek İsrailoğulları’nı Firavun’dan kurtarması, Hazreti Âdem’in işlediği günahtan sonra tövbesinin kabul edilmesi, Hazreti İdris’in diri olarak göğe yükseltilmesi, Hazreti İbrahim’in ateşte yanmaması, Hazreti Yakup’un oğlu Yusuf’a kavuşması, Hazreti Eyüp’ün hastalıklarının iyileşmesi, Hazreti Yunus’un balığın karnından çıkması ve Hazreti İsa’nın doğumu ve ölümden kurtarılarak göğe yükseltilmesi gibi mistik hadiselerin ve en son olarak ve en önemlisi Emevi Devleti’nin ikinci Halifesi Yezid tarafından 680’de Hazreti Muhammed’in torunu Hazreti Hüseyin ve 72 yoldaşının şehit düştüğü Kerbela olayı’nın cereyan ettiği gün olan Aşure Günü münasebetiyle yapılan aşure ikramının ardından Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz basına konuştu.

BİRLİĞİN, DAYANIŞMANIN VE YOKLUĞA KARŞI DİRENCİN SEMBOLÜ

Başkan Ercengiz, “Her yıl olduğu gibi yine Muharrem ayının 8 ila 12. Günleri arasında ve normal şartlarda yarın Aşure Günü olarak kutlanacak günde biz Salı Pazarı’nda vatandaşımıza aşure dağıtmayı uygun bulduk. Çünkü kalabalık, sosyalleşme ve buluşma alanı. İnşallah birlik beraberliğimiz bozulmadan tüm kötülüklere felaketlere karşı tek vücut olarak birlikte mücadelemizi sürdürürüz. Birliğin beraberliğin dayanışmanın paylaşmanın ve yokluğa karşı direncin sembolüdür aşure. Bu geleneğin sürdürülmesinde de bizler de Belediye’miz olarak katkı vermeye çalışıyoruz. Allah kabul etsin, yiyenlere afiyet olsun diyorum” diye konuştu.

AŞI KARŞITI VATANDAŞALARA ÇAĞRI

Aşı karşıtı vatandaşlardan aşılanmaları çağrısı yapan Başkan Ercengiz, “Son günlerde malum Koronayla ilgili önemli bir artış var. İlimizde de bu artış önemli bir seviyede gözlenir vaziyette. Vatandaşımızın maskesine, mesafesine, hijyenine dikkat etmesi gerektiği gibi aşı karşıtı olan arkadaşlarımızın da vatandaşlarımızın da bir an evvel bu düşünceden uzaklaşması ve aşılanmasını ben rica ediyorum” ifadelerini kullandı.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.