Başkan Şimşir, gündemi değerlendiriyor; ezberleri bozuyor

Bir yanda Kovid19 salgınının dehşeti diğer yandan Kovid19 salgınıyla birlikte alevlenen ve derinleşen ekonomik kriz şartlarında yeni yeni ortaya çıkan çeşitli süreçler hakkında KıvılcımHaber’e konuşan Vatan Partisi Isparta İl Başkanı Bilal Şimşir, ezberleri bozuyor.

Yaptığımız röportajı KıvılcımHaber okuyucu ve izleyicilerinin bilgisi ve ilgisine sunuyoruz.

Türkiye’nin Genel Durumu Hakkında Değerlendirme

Bilal Şimşir: Covid-19 salgınıyla beraber üretim de ezberleri bozacak şekilde Türkiye’nin gündemine yerleşti. Gıda güvenliği ve sağlığın güvenliği diye adlandırabileceğimiz öncelikler kendisini dayattı. Türkiye’nin mevcut uyguladığı yardım odaklı siyaset işsizliği büyüttüğü gibi kaynakları esas olarak yatırıma değil sosyal yardımlara ve sadakaya ayırdığı için milyonlarca insanımızı üretimden koparmış oldu.

Partimizin önerdiği siyaset ise işsizliği azaltmayı çalışan insan sayısını arttırmayı esas alarak Türkiye’nin krizlerden çıkışının tek seçenek olduğu ortaya çıkmış oldu. Genel Merkezimizin Covid-19 öncesinde Türkiye’nin 20’yi aşkın ilinde Üretim Devrimi Kurultayları yaparak iş insanlarımızı bu kurultaya katılımı sağlanmıştır.

Türkiye’nin Gidişatını Nasıl Görüyorsunuz?

Bilal Şimşir: Türkiye, bu çetin koşullarda üretim odaklı ekonomiyle çıkacaktır. Refaha ulaşmanın biricik yolu üretimdir. Dış satımı artırmanın yolu da üretimi artırmaktır. Çünkü ürettiğimizi dışa satabiliriz. Dış alımı azaltmak için de iç piyasanın taleplerini içerde üreterek karşılamak durumundayız. Üretime odaklanmak önümüzdeki dönemin çözümüdür. Üretimi geliştiren her şey doğrudur. Üretme işi üreticiyle yapılır.  Günümüzün temel sloganı üretici baş tacı olacaktır.

Ekmek Teknesini Korumak Geliştirmek

Bilal Şimşir: Üreticilerin bugün temel sorunu ekmek teknesini korumaktır. Ekonomik kriz nedeniyle fabrikalar kapanmasın iş yerlerimiz ayakta kalsın, üretim yapımız çökmesin üzerine üretim ekonomisini inşa edelim. İşsiz kalmayalım, evimize ekmek götürelim yani iş alanları açalım. İşsizlerimize iş sağlayalım. Ekmek teknesini korumak üretim çarkını korumaktır. İşçiden sanayiciye kadar bütün üreticilerin çıkarı; ekmek teknesini korumak ve geliştirmekte birleşiyor. Üretim yapan her çiftçimizi faizsiz krediye ulaştırmaktır. Ziraat Bankası’nı çiftçiye tarımsal kredi sağlamak tarıma dayalı sanayiyi geliştirmek göreviyle yeniden yapılandırmaktır. Sayın Cumhurbaşkanı zorluklardan bahsetti Cumhur ittifakının yeterli olmadığını yapıcı bir şekilde ima etti. Mevcut hükümetin temelini büyütmek gerektiğini belirtti. Önemli bir tespit o zaman bunun gereğini yaparak Vatan ve Üretim Hükümeti kurularak hep birlikte kurtulalım.

Isparta Özelinde Toplumsal ve Ekonomik, Siyasi Durum Hakkında Vatan Partisi’nin Görüşlerini Anlatır Mısınız?

Bilal Şimşir: Barida Oteli’nde Genel Başkanımız Sn. Dr. Doğu Perinçek’in katılımıyla 200 iş insanı ve üreticilerle Üretim Devrimi Kurultayı yaparak işadamlarımızın kendi iş alanlarıyla ilgili sorunları ve çözüm önerileri tartışılarak gerek ihracattaki sorunların çözümü gerekse Çin kredisiyle ilgili görüşmeler yapılmıştır. Kurultayda seçilen delegeler Ankara’da yapılacak büyük kurultayla çıkan sonucun raporu hükümete iletilecektir. Isparta’mızda ağırlıkla ürettiğimiz ürünler gül, lavanta, elma, kiraz, kerevit, mermer, metal, hayvancılık ve mobilya olarak sıralayabiliriz. Türkiye’de üretilen elmanın %28’i Isparta’da üretiliyor. Yıllık 700-800 bin ton elma üretimi yapılmaktadır. Gül üretiminin %65 Isparta’mızda üretilmekte olup ağırlıklı olarak gül suyu Çin’e ihraç edilerek şehrimize önemli bir kazanç sağlamaktadır. Mermer ihracatımız %30 kazançla birinci sırayı almaktadır. Kazancın %56sı devlete ödeme olarak yapılıp ülke ekonomisine önemli bir kazanç sağlamaktadır. Kiraz  Türkiye üretiminin %15i  Uluborlu ilçemizde üretilmektedir Deri Organize Sanayimiz ayakkabı fabrikalarına deri üretimi yaparak önemli gelir sağlamaktadır. Hayvancılık ve süt üretiminde üreticimiz zor durumda. Son 4 yılda 7 milyar dolar ithalat yapan hükümetimiz bu 7 milyar doları üreticimize aktardığımızda hayvancılıkla uğraşan insanlarımızın zorlukları ortadan kalkacak ülkemiz kazanacaktır. Mobilya sanayimiz önemli ihracat kademelerinde yer almaktadır. Isparta’da soğuk hava depolarımız Türkiye genelinde 1. Sırayı almaktadır. 436 bin ton soğutma kapasitesi varken İstanbul 350 bin ton kapasiteye sahiptir. Isparta’daki sanayici ve üreticilerimizin yaşadığı sorunlarına çözüm önerilerimizi de şöyle sıralayabiliriz:

 1. Girdi fiyatlarının; mazot, ilaç, gübre, sulama, elektrik ve makine teçhizat fiyatlarının bir an önce düşürülmesi.
 2. Üretim kooperatiflerinin etkin hale getirilmesi
 3. Üretici birliklerinin kurulması
 4. Sanayiden üreticiye devlet desteklerinin artırılması
 5. Planlı üretime geçilmesi
 6. Pazarlamada aracının azaltılması
 7. Eğirdir Gölü’nün korunması, meyve ve sebzeciliğin korunmasıdır
 8. İlaçlama daha az yapılmalı
 9. Üreticilerin eğitimlerini artırmak
 10. İl/ilçe Tarım Müdürlüklerinde çalışanların sahaya çıkarılması
 11.  Sofra meyveciliği sanayi meyveciliğine getirilmeli
 12. Yerli tohum yerli fide üretimi yapılmalı
 13. Ürünlerimizin ihracatında devlet teşviklerinin erken açıklanması
 14. Soğuk hava depolarındaki %18 KDV’nin kaldırılması

Terör: Ülkemizin gelişmesinin önündeki engellerden biri de Amerika’nın ‘’kara gücüm’’ dediği PKK terör örgütüdür. 40 yıllık terörle mücadelemizi de 50 bini aşkın insanımızı kaybettik. Hükümetimizin ve devletimizin 2015 yılında Vatan Savaşını başlatma kararından sonra PKK’nın hendeklere gömülmesini sağlamıştır.  15-16 Temmuz ABD’nin gladyosu Fethullahçı darbe girişiminin ezilmesinin arkasından Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı ve Barış Pınarı harekâtları haklı zeminde doğru hedefleri vuran doğru mevzilenmenin başarılarıdır. Libya’ya asker gönderilerek Doğu Akdeniz’de Mavi Vatan’ımızda çıkarlarımız için önemli bir adım atılmıştır. Pençe Kartal harekâtlarıyla PKK’nın inleri başlarına yıkılmıştır. Türk askeri, polisi PKK terör örgütünü dağdan bayırdan temizliyor, görevini yapıyor ama aynı örgütün belediyelerden ve meclisten temizlemezseniz; PKK’ya savaşçı toplama ve halk üzerinde otorite kurma olanağı sağlamış olursunuz. Güvenlik güçleri PKK’nın bir ayağını kırıyor ama belediye ve meclisteki ayağını kırmazsak terörü bitiremeyiz, vatanı bütünleştiremeyiz, yurtta barışı sağlayamayız.

Devlet ve Hukuk Varsa HDP Kapatılmalı:

PKK terör örgütüne üyelik suçundan hüküm giyen iki sözde milletvekili artık mecliste oturamayacak, bu bir başlangıçtır. Yargıtay’ın kesinleşmiş kararı aynı zamanda HDP’nin bölücü faaliyetlerin odağı haline geldiğini gösteren son kanıttır. PKK hala meclistedir ve bu karardan sonra Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın sorumluluğu HDP hakkında kapatma davası açmaktır. Isparta’da bütün siyasi partilere,  kitle örgütlerine ve bütün vatandaşlarımıza çağrıda bulunuyoruz. 40 yıldır askerimize kurşun sıkan PKK’nın siyasi kolu HDP’nin kapatılması için www.hdpkapatilsin.com internet adresine girerek imza vermeleri vatani bir görev olduğunu düşünüyorum.

#HDPKAPATILACAKTIR!

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir