Belediye, çöpten elektrik üretiyor

Burdur’da Çöp Sorun Olmaktan Çıktı; Enerji Oldu

KıvılcımHaber’e konuşan Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, yaklaşık 5 yıllık süre içinde Burdur Belediyesi’nin özkaynaklarını doğru kullanarak Belediye’nin büyümesini sağladıklarını, ilin en büyük kronik sorunlarından biri olan Katı Atık Bertaraf ve Enerji Üretimi sorununun çözüme kavuşturduklarını, çöpü bir sorun olmaktan çıkardıklarını, artık çöpün enerji olduğunu müjdesini verdiklerini, ayrıca bir hayvancılık kenti olan Burdur’a biyogaz tesisinin de önünü açtıklarını açıkladı.

Burdur’da Antalya/ Büğdüz yolu üzerinde 7’nci km’de, yaklaşık 80 hektarlık alanda, yangın çıktığı zaman kentin üzerine iğrenç koku bulutları çökmesine sebep olan vahşi çöp depolama alanında inşası süren, test üretimine başlanan, yeni yılın başlarında faaliyete geçeceği belirtilen Katı Atık Bertaraf ve Enerji Üretimi Tesisi, 4 bin hanenin elektrik ihtiyacını karşılayacak olan bin 511 Megavat elektrik enerjisi üretecek.

Başkan Ercengiz’in yaklaşık 15 bin Euro’ya mal olacağını belirttiği tesis, yap-işlet-devret modeliyle inşa edildi. Burdur il sınırları içinde bütün belediyelerin çöpleri toplanacak. Bunun için 3 ara istasyon kurulacak.

Başkan Ercengiz, tesiste sadece katı ve evsel atıklar işlenmeyeceğini, hayvansal atıklar için de biyolojik arıtma olduğunu vurguladı.

“Laf değil iş, ÇÖP değil ENERJİ üretiyoruz… Daha yapacak çok işimiz var… Önce insan insana hizmet; canlılara hizmet; Burdur’umuza hizmet için buradayız. Yaptıklarımız, yapacaklarımızın teminatıdır.”

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.