Belediye’den, kentin infial halinde bulunduğu su kesintisi açıklaması

Burdur Belediyesi’nden, bir süredir içme suyunun zirai amaçlı, araba, kaldırım vs. sulamalarında kullanılması sebebiyle kentin yer yer sıkıntısını çektiği, insanların bu nedenle geceyarısı saat 02,00’lerde bile Su Deposu mevkisindeki gibi doğal su kaynaklarına hücum ettiği içme suyu sıkıntısı açıklaması geldi. Açıklamada, vatandaşlardan içme suyunun harici nedenlerle kullanılmaması, kullanılırsa bile dikkatli kullanılması rica edildi.

Burdur Belediyesi Basın Bürosu’ndan gelen açıklamada şu ifadeler eyer verildi:

Burdur Belediyesi Basın Bürosundan duyurulur
Çok kıymetli hemşerilerimiz
Kış aylarında yapılan 4 yeni sondajın hizmete girmesi ile birlikte Burdur İçme Suyu sondajlarından saniyede yaklaşık toplam 350 litre civarında su üretilmektedir.
Geçtiğimiz kış aylarında anlık tüketim 300 litre olarak tespit edilirken içme suyu sondajlarımızın yeterli olduğu ve geçtiğimiz birkaç gün öncesine kadar da herhangi bir su sorunu şehrimizde yaşanmamakta idi.
Ancak gerek Gökpınar ve İnsuyu mevkiinde gerekse şehrimizin tarımsal alanlarında yapılan tarımsal faaliyetler nedeniyle anlık su tüketiminin saniyede 380-400 litrelere kadar çıktığı gözlenmektedir.
Anlık su üretimimizde kısmi bir azalma olsa da önemli bir sıkıntı bulunmamaktadır ancak anlık su tüketiminde beklenenin çok çok üzerinde bir tüketim başlamıştır.
Şehrimizde bahçeli evde oturan yurttaşlarımızın çok fazla olması hem de tarımsal amaçlı yapılan sulamaya bağlıdır. 
Gece ilerleyen saatlere rağmen anlık su tüketiminin azalmamış vatandaşımızın içme suyunu, içme suyu maksadı dışında da kullandığını göstermektedir.
Şehrimizin Kuzeyinde yani alt bölümlerinde yer çekimine bağlı olarak içme suyumuzun daha hızlı iniyor olması şehrimizin yüksek yerlerine zaman zaman su ulaşmasını engellemektedir
Halkımızdan ricamız ilave yapılacak sondajlar devreye girinceye kadar içme suyumuzu kaldırım, balkon, halı, teras veya araç yıkamada kullanılmamasını, tarımsal amaçlı sulama yapan vatandaşlarımızın da suyumuzu daha dikkatli kullanmasını mümkünse damlama sulama sistemi ile en az şekilde kullanmasını halkımızdan rica ediyoruz.
Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.