Burdur Sahipsiz Hayvanları Koruma Birliği kuruluyor

Hayvan lobileri karşısında seçilmişler etkisiz; atanmışlar etkili olabilecek mi?

Ülke çapında günde günaşırı sokak hayvanlarının saldırısına uğrayan, ölümcül yaralar alan vatandaş haberleri basına yansıyıp dururken ve hayvansever lobileri ve derneklerinin baskıları karşısında belediyeler etkisiz kalırken Burdur’da devlet önemli bir hamle yaptı. Vali Arslantaş önderliğinde Burdur Sahipsiz Hayvanları Koruma Birliği kurmak girişimi başlatıldı. Vali Arslantaş, “sokak hayvanı saldırısıyla karşılaşan vatandaş haberi duymadığımız ay geçmiyor” dedi.

Ülkemizde hayvanseverlerin ve lobilerinin baskıları insana saygının üzerinde etkili oluyor ve başıboş hayvanlar cadde ve sokaklar işgal ediyor.

Gaziantep’te yılın başında Asiye Ateş’e dehşeti yaşatan Pitbul saldırısı bardağı taşırmış, ülke çapında infial uyandırarak lobilerin sesini kısmıştı. Ve Cumhurbaşkanı başıboş köpeklerin toplanması talimatını vermişti.

“ÇOCUK PARKLARINDA KÖPEK YUVALARININ NE İŞİ VAR?”

Daha dün çocuğunu parka götüren anne ve kızı orada bulunan köpeklerin saldırısına maruz kaldı; kızıyla birlikte köpek tarafından çeşitli yerlerinden ısırılan ve hastaneye götürülerek tedavi edilen annenin “çocuk parklarında köpek yuvalarını9n ne işi var?” feryadı basına yansıdı.

HAYVANSEVER DERNEKLERİNİN VE HAYVAN LOBİLERİNİN BASKILARI

Hayvansever derneklerinin ve hayvan lobilerinin baskıları karşısında etkisiz kalan yerel idarelerin çaresizliği sürerken Burdur’da devletten önemli bir hamle geldi.

Burdur Valisi Ali Arslantaş’ın başkanlığında, kurulacak olan Burdur İli Sahipsiz Hayvanları Koruma Birliği Tüzük Tasarısını Değerlendirme Toplantısı yapıldı.

İl Özel İdaresi Toplantı Salonunda yapılan toplantının açılışında Veteriner Hekim Ahmet Arvasi ve Valilik Avukatı Adile Evcil tarafından sunum yapıldı. Toplantının devamında konuşma yapan Vali Arslantaş, daha sonra katılımcılara söz verdi.

Sokak hayvanlarının toplanması, kısırlaştırılması, aşılanması, işaretlenmesi, tedavi ve iyileştirilmesinin yapılması amacıyla kurulacak birliğin tüzük tasarısının değerlendirme toplantısında konuşma yapan Vali Arslantaş, “Hayvanları Koruma Kanunundan, Belediye Kanunundan ve İl Özel İdaresi Kanunundan burada bulunan kurumların hepsinin hem sokak hayvanlarıyla, hem sahipli, hem de sahipsiz hayvanlarla ilgili görevleri ve sorumlulukları var” dedi.

Gölhisar’dan Bucak’a kadar il sınırları içinde sokak hayvanı saldırısına maruz kalan vatandaş haberi almadığımız ayın geçmediğini belirten Vali Arslantaş, “Bununla ilgili Belediye Başkanlarımızın çeşitli vesilelerle, bir araya geldiğimiz vatandaşlarca suçlanmadığı bir yerde olmamıştı. 10-15-30’lu guruplar halinde çete gibi gezen köpeklerden bahsediyorum. Bunları kontrol altına alıp tek elden yönetmenin vakti gelmiş de geçiyor görünüyor, bizim baktığımız pencereden. Sizler bu konuda ne düşünüyorsunuz” dedi.

Toplantıya, başta Vali Ali Arslantaş olmak üzere Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Mustafa Güder, İl Emniyet Müdür V. Gökhan Körük, İl Genel Meclisi Başkanı Murat Akbıyık, Ağlasun Belediye Başkanı Ali Ulusoy, Altınyayla Belediye Başkanı Ahmet Serttaş, Bucak Belediye Başkanı Emrullah Ünal, Çavdır Belediye Başkanı Süleyman Kayacan, Çeltikçi Belediye Başkanı Adnan Bilkay, Gölhisar Belediye Başkanı İbrahim Sertbaş, Karamanlı Belediye Başkanı Fatih Selimoğlu, Kemer Belediye Başkanı Ömer Aktürk, Tefenni Belediye Başkanı Ümit Alagöz, Yeşilova Belediye Başkanı Mümtaz Şenel, Kocaaliler Belediye Başkanı Selahattin Gökçe, Kızılkaya Belediye Başkanı İlkay Güngör, Söğüt Belediye Başkanı Ayhan Yurdasiper, Yusufça Belediye Başkanı Hüseyin Özaslan, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Asım Ertilav, MAKÜ Veterinerlik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hakan Öner, MAKÜ Hayvan Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Ali Reha Ağaoğlu, DKMP 6. Bölge Müdür V. Osman Yöntem ve İl Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Tuğrul katıldı.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.