Daha huzurlu bayram için Valilik’çe alınan tedbirler

31 Mart 2019 Cuma günü başlayacak olan 9 günlük Ramazan Bayramı tatilinin huzur ve güven ortamı içinde geçirilmesi, tatil süreci içinde kamu hizmetlerinin aksamaması için çeşitli kurum ve kuruluşların alacağı tedbirler belirlendi. Valilik’çe alınan tedbirleri, İl Emniyet ve Jandarma Komutanlığı, Belediye Başkanlığı, İl Sağlık Müdürlüğü ve İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Ticaret İl Müdürlüğü, İl Özel İdaresi, Karayolları 134’ncü Şube Şefliği, AEDAŞ, TELEKOM ve kaymakamlar uygulayacak.

İşte o tedbirler!

        İL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ VE İL JANDARMA KOMUTANLIĞI;

        İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğünün 17.05.2019 tarihli ve 9480 sayılı “Ramazan Bayramı Trafik Tedbirleri” konulu genelgesi ve aynı Genel Müdürlüğün “Yaz Dönemi Trafik Tedbirleri” konulu genelgesinde belirtilen bütün hususları da içerecek şekilde, İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığı tarafından tedbir planları hazırlanacak ve birer örneği Valiliğime sunulacaktır. Söz konusu genelgelerde düzenlenen hususlara ilişkin trafik denetim ve düzenlemeleri titizlikle uygulanacaktır.

        Trafik denetimlerinde hız, emniyet kemeri, cep telefonu ile görüşme, yaya geçitleri, alkollü araç kullanımı ve muhtemel yağışlı havalarda alınacak ilave tedbirlere ilişkin daha önce Valiliğim tarafından verilen talimatlara ayrıca özen gösterilecektir.

        Şehirler arası ve ilçeler arası yolcu taşımacılığı yapan bütün araçların sahipleri veya yetkilileri ile bilgilendirme ve uyarı niteliğinde toplantı düzenlenecek, ayrıca toplu taşıma araçlarının yol ve sürüş güvenliği, yolcuların emniyet kemeri takmaları, lastiklerin şartlarının uygun olması, şoför sayısı ve diğer konularda gerekli tedbirler alınacaktır.

        Tatil süresince başta içkili yerler olmak üzere umuma açık istirahat ve eğlence yerlerinin denetimine özellikle ağırlık verilecektir. Bu yerlerin çevresinde gece saatlerinde sürücülere alkol denetimi uygulanacaktır.

        İl ve İlçe Merkezlerinde şehir içi trafik düzenlemesi ve hatalı park yapılmasına karşı tedbir alınacaktır.

        Trafiğin yoğunluk kazanacağı Salda Gölü çevresi, Sagalassos ve İnsuyu Mağarası çevresinde ve güzergâhlarında genel güvenlik ve trafik yönünden alınan tedbirler arttırılacaktır.

        BURDUR BELEDİYE BAŞKANLIĞI;

        Bayram tatili süresince ziyaretlerinden kaynaklı bir yoğunluk oluşacağı dikkate alınarak toplu taşıma hizmetleri gözden geçirilecek, güzergâhlar ve araç sayıları ihtiyaca göre planlanacak, mezarlıkların ulaşım, araç parkı ve temizliğine yönelik önceden tedbir alınacak, itfaiye hizmetleri ile ilgili planlamalar yapılacak, varsa eksiklikleri tamamlanacaktır.

        Ayrıca içme ve kullanma suyu, çöp ve katı atıkların toplanması, cenaze hizmetlerinin de gecikmeden karşılanması konusunda gerekli tedbirler alınacaktır.

        Gıda üretim, satış ve tüketim yerlerinin denetimlerine ağırlık verilecektir.

        Şehir içi hatalı park uygulamaları konusunda denetimler arttırılacaktır.

        İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ;

        Bayram tatili süresince sağlık hizmetlerinin kesintisiz olarak sürdürülmesi konusunda gerekli planlamalar yapılarak tedbir alınacak, özellikle muhtemel trafik kazalarına en hızlı şekilde intikal edilmesi ve acil servislerde yürütülen hizmetlerde hiçbir aksama olmaması için düzenlemeler yapılacaktır.

        İL TARIM VE ORMAN MÜDÜRLÜĞÜ;

        Ramazan Bayram öncesi dönemi kapsayacak şekilde gıda üretim, satış ve tüketim yerlerinin denetimlerine ağırlık verilecek, ilgili kuruluşlarla iş birliği içinde özellikle bayramda tüketilecek gıdaların denetimi gerçekleştirilecektir.

        TİCARET İL MÜDÜRLÜĞÜ;

        Bayram öncesi dönemde piyasa fiyat denetimi ve ürün etiket denetimi konuları titizlikle yerine getirilecektir.

        İL ÖZEL İDARESİ;

        İl genelinde çöp toplama hizmetlerinde hiçbir aksama yaşanmayacak şekilde planlama yapılacak ve bayram tatili süresince çöp toplama faaliyetleri günlük olarak sürdürülecek, Salda Gölü çevresinde çöp toplama hizmetlerine ayrıca önem verilecek ve gerektiğinde aynı gün içinde birden çok kez çöp toplanacak şekilde hazırlık yapılacaktır.

        KARAYOLLARI 134. ŞUBE ŞEFLİĞİ;

        Bayram tatili süresince yaşanacak araç trafiği dikkate alınarak sorumluluk alanında bulunan karayollarında gerekli bakım, onarım ve işaretleme çalışmaları titizlikle yerine getirilecektir.

        Burdur-Fethiye Karayolunda yol yapım çalışması süren kesimlerinde ışıklı işaretleme yapılması sağlanacaktır.

        AEDAŞ İL MÜDÜRLÜĞÜ;

        Oluşabilecek elektrik arızalarına karşı tedbirler planlanacak ve gerekli hazırlıklar yapılacaktır.

        İL TELEKOM MÜDÜRLÜĞÜ;

        Haberleşme ve internet hizmetlerinde oluşabilecek arızalara karşı gerekli tedbirler planlanacak ve hazırlıklar yapılacaktır.

        KAYMAKAMLIKLAR;

        Yukarıda belirtilen tedbirler ilgili kurum ve kuruluşlar tarafından bütün sorumluluk alanlarını kapsayacak şekilde alınmakla birlikte Kaymakamlıklar tarafından da gerekli planlama yapılarak tedbirler alınacaktır.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir