Emeklilere kötü haber

Dikkat emekli maaşınız kesilebilir! Emekliye, çözüm odaklı yaklaşım yerine ahir ömründe en büyük ceza

Sosyal Güvenlik Komisyonu (SGK) Başkanı Ali Duman, son dönemlerde on binlerce emeklinin maaşının kesilerek iptal edildiğini, çalışma günlerinin silindiğini ve yıllardır aldıkları 100 bin lirayı bulan emekli aylıklarının yasal faiziyle iadesinin istendiğine dikkat çekti.

SGK tarafından birçok emeklinin hizmetleri incelemeye alındı.

Sigorta prim ücretleri ödenmiş olsa bile “fiilen çalışmadığı saptanan emekliler”in çalışmadığı halde ödenen hizmet süreleri iptal edildi.

Geriye kalan süreleri de emekli olmaya yetmediği için emekli maaşları kesildi.

Böylece yıllardır alınmış olan iptal edilen günlere tekabül eden emekli aylığı “yersiz ödeme” durumuna düştü.

Dolayısıyla o güne kadar aldıkları aylıkların toplam tutarını yasal faiziyle birlikte ödemek zorunda kaldılar.

3 BİN 600 GÜN, 2 BİN 520 GÜNE DÜŞÜYOR; MAAŞ KESİLİYOR

DHA Muhabirine konuşan Sosyal Güvenlik Komisyonu (SGK) Başkanı Ali Duman, “örneğin; emekli olabilmek için yaşını doldurduğu halde çalışma günü eksiği nedeniyle üç yıl boyunca, iş yeri sahibi bir tanıdığının yanında çalışmadığı halde sigorta primini ödemiş ve 2014 yılında 3,600 gün ile emekli olmuşsa ve 2019 yılında yapılan incelemeler neticesinde sigorta primi bedeli düzenli olarak ödenmiş olsa dahi kişinin aktif çalışmadığı tespit edilmişse, öncelikle; çalışmadığı halde üç yıl boyunca ödediği 1,080 gün hizmeti iptal ediliyor ve ödenen prim tutarları hazineye aktarılıyor ve geriye kalan süre 3,600 eksi 1,080 gün, yani 2,520 gün emekli olmaya yetmediği için maaşı kesiliyor” dedi.

Yıllarca 2 bin 520 gün hizmetle emekli aylığı aldığı için 2014-2019 yılları arasında ödenmiş olan 5 yıllık maaşın yasal faiziyle birlikte geri istendiğini ifade eden Duman, “ülkemiz koşullarında en düşük emekli aylığı 1,000 lira olsa da ortalama aylık 2,000 lira seviyesindedir. Ortalama 2,000 lira aylık almış emekli için beş yılda 100 bin liradan fazla borçla yüzleşerek ödemek zorunda kalıyor. ayrıca yeniden emekli olabilmek için silinmiş olan üç yılı sigortalı çalışarak tamamlamak zorunda kaldıklarından, emeklilik haklarında toplamda sekiz yıllık büyük kayıplar yaşanmaktadır” diye konuştu.

BAĞKURLULAR’IN SSK’YA PRİM ÖDEYEREK EMEKLİ OLMASI

Duman, özellikle, “2011 yılında gelen yasa nedeniyle birçok iş yeri sahibi Bağkurlu’nun daha erken emekli olabilmek için 42 ay boyunca çalışmadıkları halde SSK’ya prim ödeyerek 2014 yılından itibaren emekli oldukları ilgili kurum ve kuruluşlarca belirlendiği”ne de dikkat çekti.

Bu şekilde olup da çalışmadıkları halde prim ödeyerek emekli olanların da tespit edildiğini vurgulayan Duman, bu durumda olanların sayılarının gün geçtikçe arttığını, yapılan incelemeler neticesinde daha on binlerce emeklinin aylıklarının her an kesilebileceği uyarısı yaptı.

EMEKLİLERİN HAKLARINI KORUYACAK YASA TEKLİFLERİ

Yaşları ilerlemiş olması sebebiyle çalışma hayatını tamamlamış yalnızca emekli aylığıyla hayata tutunmaya çalışan binlerce emeklinin bu borç yükü nedeniyle çaresiz kaldığı ve aylıkları da kesildiğinden hiçbir şekilde gelirleri olmadığı için ciddi bir mağduriyet oluştuğuna dikkat çeken Duman, bu konuda mağduriyet yaşayan tüm emeklilerin yeni düzenlemelerle çözüm beklentisi içinde olduklarını vurguladı.

Duman, sosyal güvenlik açısından özellikle emeklilerin ve çalışanların haklarını iyileştirecek ve koruyacak yasa tekliflerinin yakından izlendiğine dikkat çekti.

[3d-flip-book mode="thumbnail-lightbox" urlparam="fb3d-page" 
id="12654" title="false" lightbox="dark"]
Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.