Drone helikopteri Hexa gerçek oldu

Tek kişilik uçan otonom hava aracı seferlere başlıyor

Dünün hayali bugünün gerçeği, bugünün hayali yarının gerçeğidir. İnsanı, mühendislere taş çıkarttıracak ağları ören örümcek ve mimarları kıskandıracak petekleri yapan arıdan ayıran özelliğin bu gerçek olduğu belirtilmiştir. Arı ve örümcek milyonlarca yıldır içgüdüsel bir şekilde hep aynı ağı ve peteği yapar. Ama insan, önce tasarlar, sonra uygulamaya geçer ve her seferinde bir üst düzeyde gelişerek ilerler. Yani insan ütopyacıdır. Bu kapsamda yakın zamanların hayali uçan kişisel hava aracını LIFT Aircraft şirketi geliştirdi. Şirket, drone helikopteri Hexa’yı halka açıyor.

15 DAKİKALIK UÇUŞ 249 DOLAR

Aydınlık Gazetesinin LIFT Aircraft’ın CEO’su Matt Chasen’in Washington Post’a verdiği röportaja dayandırdığı haberinde, Austin yakınlarındaki bir gölün üzerinde yapılacak 15 dakikalık bir uçuşun 249 dolardan satışa sunulduğunu açıkladı.

18 PERVANEYLE HAVADA 15 DAKİKA KALABİLİYOR

18 adet pervane yardımıyla havada 15 dakika kalabilen uçan kişisel hava aracı Hexa, dikey olarak iniş ve kalkış yapabiliyor; 250 kiloya kadar taşma kapasitesi bulunuyor. Otonom dev drone yerden sensörler yardımıyla ve kokpit içinden bir joystick yardımıyla kontrol edebiliyor. Elektrik enerjisiyle çalışan heli-dronla sadece bir kişi seyahat edebiliyor.

YAKINDA KENTLERDE HAVA TAKSİ UÇURULACAK

LIFT Aircraft CEO’su Matt Chasen o kadar da uzak olmayan bir gelecekte uçan hava aracının şehir içinde de hava taksisi olarak kullanılacağını vurgulayarak “günümüzün kamusal ortamı, bu uçakların ulaşımına izin vermiyor. Teknolojiyle kamu güveni inşa edeceğiz. Bu gerçekleştikten sonra, insanların belirli türdeki uçuşları için bu kişisel hava taksilerini kullanmak istemesi kaçınılmaz” dedi.

Federal Havacılık Dairesi bu tür araçlar için pilot lisansı aramıyor fakat drone helikopter şimdilik sadece gündüz uçuş yapabilecek.

Chasen, Hexa ile uçacak müşteriler için sanal gerçeklik simülatöründe bir saate kadar eğitimi içeren bir oryantasyon eğitim program vereceklerini de kaydetti. Kokpitte bir joystick kullanılarak kontrol edilen ve bir uçuş bilgisayarı tarafından stabilize edilen dev drone 18 pervane, motor ve aküye sahip. Müşteriler uçan hava aracını kullanabilmek için 250 kilodan daha hafif olmalı.

Uçuş sırasında Chasen, pilotların uçağın içindeki artırılmış gerçeklik ekranındaki güvenlik bilgilerini de görebileceğini söyledi. Acil bir durumda, uçuş kontrolörleri uzaktan kumanda ile dronu yere indirebilecek.

EN YÜKSEK HIZDA 60 MİLİN ÜZERİNE ÇIKABİLİYOR

Kişisel hava aracı en yüksek hızda sadece 60 milin üzerine çıkabiliyor. Chasen, “geleneksel helikopterlerden farklı olarak, Hexa’yı uçurmak için çok fazla beceriye ihtiyacınız yok. Eğer joystick’i tamamen serbest bıraktıysanız, uçak sadece GPS pozisyonunda beklemede kalır. Pil seviyesi belirli bir seviyeye düşerse, uçak otomatik olarak kalkış yerine geri dönecek şekilde programlanmıştır” dedi.

Bu haberler de ilginizi çekebilir
31 Mart AKP için bir kumar mı? Yozlaşan meslek etiği
Perinçek’ten Cumhurbaşkanına sert çıkış Deniz Kurt, basınla buluştu
Ekonomik Ergenekonu da çökerteceğiz Haziran’a saldırı
HDP İLE İŞBİRLİĞİ AK PARTİ’YE EN ETKİLİ SEÇİM DESTEĞİDİR BUSİAD’tan MAKÜ’de “fikri mülkiyet” konferansı
Kuş cennetine pimi çekilmiş bomba Yılmaz bir adam

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.