En düşük emekli maaşı açlık sınırının altında

Cumhuriyet Halk Partisi Burdur İl Başkanı İzzet Akbulut, bir açıklama yaparak, 12 milyonluk devasa bir halk kitlesi olan emeklilerin en düşük maaş alan kesiminin sorunlarını dile getirdi. Başkan Akbulut, yeni tip Koronavirüs (Kovid19) salgını sürecinde en düşük emekli maaşının bin 500 liraya yükseltildiğini, ancak 2021 yılbaşında SSK-BağKur emeklilerinin aldıkları yüzde 8,36 oranındaki zamdan bu kesimin yararlanamadığını ve mağdur olduğunu ifade etti.

Yeni yılda BağKur ve SSK emeklilerine enflasyon oranında yapılan artış yüzde 8,36 oldu.

Ancak bin 500 liraya yükseltilen en düşük emekli maaşları bu artıştan yararlanamadı. En düşük maaşlı emekliler bu nedenle mağdur oldu.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI ASGARİ ÜCRET SEVİYESİNE GETİRİLMELİ

En düşük maaşlı emeklilerin bu sorununa değinen Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Burdur İl Başkanı İzzet Akbulut, “1500 TL’ye yükseltilmeden önceki maaşları üzerinden zam oranları hesaplanmakta ve 1500 TL’ye ulaşılamaması durumunda olanlar hala 1500 TL maaş alıyorlar” dedi.

Bu maaşların açlık sınırının altında olduğunu, bu nedenle kabul etmediklerini vurgulayan Başkan Akbulut, “en düşük emekli maaşının en az asgari ücret seviyesinde olmasını, dini bayramlarda birer maaş ikramiye verilmesi yönündeki ısrarımızı sürdürüyoruz” diye konuştu.

İNTİBAK YASASI DERHAL ÇIKARILMALI

İntibak Yasası’na da değinen Başkan Akbulut sözlerine, “2000 yılından sonra emekli olan yurttaşlarımız için İntibak Yasasının derhal yürürlüğe koyulmasını ve ilgili zamların emeklilerimizin maaşlarına ilave edilmesini talep ediyoruz” şeklinde son verdi.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir