Fırlayan Dolardan zengin olanlar kimler?

Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’ın 4,5 aydan sonra aniden görevden alınmasını müteakiben doların fırlayıp TL’nin değer kaybettiği saatlerde kimlerin kazanç sağladığı konusunda CHP İstanbul Milletvekili Gürsel tekin ve arkadaşları Meclis araştırması istedi.

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin ve arkadaşlarının TBMM Başkanlığına sunduğu araştırma önergesinin gerekçesinde, Türkiye Cumhuriyeti Merkez bankası (TCMB’da), son 20 ayda 3 başkan değiştirilmesinin kamuoyunda tedirginliğe yol açtığı, bu durumun döviz kurunda artışa neden olduğu ve bundan bazı kişilerin kazanç sağladığı savunuldu.

Gerekçede, kimlerin döviz satın aldığı ve krizi fırsata çevirdiğinin belirlenmesi gerektiği belirtilerek, “Kamu adına denetim görevi yapan Meclis, tüm bu soruların yanıtlarını araştırıp acilen kamuoyuyla paylaşmalıdır. Çünkü TL’nin yabancı para birimleri karşısında sadece 1 kuruş değer yitirmesi Türkiye’nin brüt dış borcunun TL karşılığını 4 milyar 310 milyon lira birden yükseltiyor” denildi.

TCMB’de başkan değişikliğinden sonraki süreçte kimlerin kazanç sağladığının belirlenmesine, oluşan kamu zararının boyutlarının ortaya çıkarılmasına ve alınması gereken önlemlere ilişkin Meclis araştırması açılması talep edildi.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.