Göbeklitepe, ezberleri bozdu

12 bin yıllık geçmişiyle “tarihin sıfır noktası” olarak nitelendirilen ve Neolitik döneme ait önemli bilgilere ve eserlere ulaşılan Göbeklitepe, Avrupa merkezli tarih anlayışı sahiplerinin kimyasını bozdu

Nasıl ki, Tarihte “Milat’tan Önce”, “Milat’tan Sonra” şeklinde bir kavram var; Göbeklitepe hafriyatlarında çıkan bulgu ve belgeler “Göbeklitepe’den Önce (GÖ)”, “Göbeklitepe’den Sonra (GS)” diye bir kavram yaratacağa benzer.

TEKERLEĞİN KEŞFİ MESELESİ: 3.500 YIL ÖNCE Mİ 10.000 YIL ÖNCE Mİ?

Şanlıurfa’da 12 bin yıllık geçmişiyle “Medeniyetin beşiği” olarak nitelendirilen ve UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ndeki Göbeklitepe’den önce tekerleğin keşfi, MÖ 3000-2500’lere iletilir. Tekerlekle ilgili bilinen ilk kayıt ise MÖ 3500’lere aittir. Bu Mezopotamya’daki kazılarda çıkan tekerlekli bir kızağı resmeden Sümer (Uruk) piktogramıdır (hiyeroglif yazı.)

Bu konuda medyada biraz sörf yapmak birçok düşünceyi ortaya çıkaracaktır.

Sümerler, Mezopotamya’da basit iki tekerlekli arabayı icatetti. (*1)

İlk tekerleğin Mezopotamya’da MÖ 5000’lerde bulunduğu sanılıyor. (*2)

Ancak MÖ 10.000’lerde, yani günümüzden 12. 000 yıl önce Göbeklitepe’de tekerleğin heykelinin bile yapıldığı ortaya çıktı.“Tarihi değiştiren 9 Sümer icadı” gibi

yazılar şimdi Göbeklitepe için kaleme alınacak, gerçekten de tarih bilgilerimiz temelinden değişecek, ezberlerimiz bozulacak.

YAZININ İCADI MESELESİ VE TÜRK RUNİK YAZIYLA İLİŞKİSİ

“Dünyayı değiştiren 9 Sümer icadı”ndan biri de yazıdır. Yazının icadı MÖ 3 bin 500’lere kadar götürülebiliyordu, Sümer Hiyerogliflerine atfen…

Philadephia, Penn Müzesi’nden Babil Bölümü sorumlusu ve küratör (kollayıcı)  Philip Jones’a göre yazının ilk icadı MÖ 3000-3500’lerde Sümerlerle başlar. Sümerler daha çok ticarette kullanıyorlardı. (*3)

Ama günümüzden 12 bin yıl önce, yani MÖ 10 binlerde, yani Taş Devri’nin ve Buzul Çağı’nın bitimine çok yakın bir zamana tarihlenen Göbeklitepe tabletlerinde hiyeroglifin başlangıcı görülmeye başlandı. Ayrıca Sümerlerden 6 bin yıl, Mısır piramitlerinden 7 bin yıl, Çin Seddi’nden ve Karız Kanallarından 10 bin yıl önceye dayanan Göbeklitepe sakinlerinin 12 bin yıl önce kullandıkları yazı, eski Türk Runik yazıydı. (*4)

Yani diyeceğim şu ki, biz Anadolu’ya ilk defa 1071 yılında gelmedik. Türkler binlerce yıl önce Anadolu’nun sakinleriydiler. Bu tarihi hakikat son zamanlarda ardardına ortaya çıkarılan bulgu ve belgelerden, bulunan Türk Tamga’lardan anlaşılmaktadır. Bu hakikat ortaya çıktıkça da Avrupa merkezci tarih anlayışı sahiplerinin uykularını kaçırmaktadır.

Kaynak:
(*1) https://arkeofili.com/sumerlerin-dunyayi-degistiren-9-icadi/
(*2) https://www.uralakbulut.com.tr/wp-content/uploads/2012/12/tekerlekliaraba.pdf
(*3) https://arkeofili.com/sumerlerin-dunyayi-degistiren-9-icadi/
(*4) Tıklayınız
YENİGÜN
Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.