Göldeki durum mutatmış; yeni bir şey yok!

Gazla karışık su çıktığını belirten bilim insanları: “Yıllardır gözlemlediğimiz olaylar”

Basında geniş şekilde yer alan, merak ve endişeyle gruplar halinde Göl kenarına akın eden halkı korkutan “Burdur Gölü’nde gaz çıkışı, olası bir depremin habercisi olabilir” başlıklı haberde yer alan görüntülerin yerinde incelenmesi için, Burdur Valiliği’nin daveti üzerine Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) ile Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ’den) alanında uzman hocalar bugün Burdur Gölü’nde yerinde incelemelerde bulundular. İncelemeler sonucunda açıklama yapan bilim insanları, “gazla karışık su çıkıyor; yıllardır gözlemlediğimiz olaylar” dedi.

Göl’de incelemelerde buluna bilim insanları halkın yüreğine su serpti: Göldeki kaynama mutat; “yıllardır gözlemlediğimiz olaylar”

Son iki gündür Burdur kamuoyunu meşgul ve tedirgin eden Burdur Gölü’ndeki gaz çıkışı şeklindeki kaynama olayını Burdur Valiliği’nin davetiyle gelen MAKÜ ve SDÜ’den bilim insanları yerinde inceledi.

MAKÜ Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü’nden Öğretim Üyesi Prof. Dr. İskender Gülle, SDÜ Uzaktan Algılama Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Jeoloji Mühendisi Erhan Şener, SDÜ Deprem ve Jeoteknik Araştırma Merkezi Müdürü Jeofizik Mühendisi Prof. Dr. Çağlayan Balkaya ve SDÜ Deprem ve Jeoteknik araştırma Merkezinde Öğretim Görevlisi Jeofizik Mühendisi Olcay Çakmak‘ın yer aldığı incelemeler sırasında çeşitli ölçümler yapıldı.

GAZLA KARIŞIK SU ÇIKIYOR: YILLARDIR GÖZLEMLEDİĞİMİZ OLAYLAR

Yapılan inceleme ve ölçümlerin ardından basın mensuplarına açıklamada bulunan Prof. Dr. İskender Gülle, “Göl içerisinden çıkan gaz kabarcıklarının ne olduğunu anlamak için buradayız. SDÜ’den Deprem Araştırma Merkezi ve Uzaktan Araştırma Merkezi’nden Jeoloji Bölümünden hocalarımız geldiler. Mevcut imkânlar ölçüsünde bir takım ölçümler ve görüntüler aldılar. Suyun tuzluluğunu ve sıcaklığını ölçtük.  Durumu değerlendireceğiz ve daha sonra gerekli açıklamalarda bulunacağız. İlk belirlemelerimize göre hocalarımız ile görüştüğümüz üzere gazla karışık su çıkıyor. Bu tür kaynaklardan göl kenarında bir sürü mevcut. Sadece bu kaynak değil yıllardır gözlemlediğimiz olaylar” dedi.

SDÜ Uzaktan Algılama Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Öğretim Görevlisi Jeoloji Mühendisi Erhan Şener de yaptığı açıklamada; “Dronla su sıcaklığında anomali (aykırılık) var mı diye baktık. Büyük bir anomali yok. Hocamın da ölçmesi neticesinde diğer su alanı ile kabarcıkların çıktığı alan arasında 0,1-0,2 santigrat derece fark var. Bunu net söyleyebilmek için bunun su numunesi analizini yapıp göl suyuyla ilişkilendirmek lazım. Yapılan analizlerden sonra net bir şeyler söyleyebiliriz” diye konuştu.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir